Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nachrichten aus der Republik Kosovo / Kosova

Was hat das Beispiel jetzt mit dem Eingangspost zu tun.. wir sprechen hier nicht alle albanisch.. müssen etwa alle Bürger im Kosovo ne Kosovo-Staatsbürgerschaft haben damit sie die Grenze passieren dürfen ??

Und woher willst du wissen welchen Pass ich jetzt habe und welchen davor ?? :D

Es geht nicht um's einreisen, sondern um leben im Kosovo. Wenn du Bürger Kosovos bist, brauchst du im Normalfall einen kosovarischen Pass. Die serbischen werden in dieser Hinsicht nicht mehr akzeptiert. Auch in Deutschland gilt, dass man sich jederzeit gültig ausweisen muss.
 
Këshilli Evropian: Nuk ka liberalizim të vizave për Kosovën


Sot Këshilli i Bashkimit Evropian bëri publike konkluzionet e pakos së zgjerimit. Mirëpo lajmet e mira të pritura për Kosovën nuk erdhën. Sipas këtyre konkluzioneve Kosova nuk ka përmbushur ende kriteret për liberalizimin e vizave.
Në raportin e Këshillit Evropian përmendet rëndësia që Kosova të përmbush të gjitha standardet për liberalizimin e vizave. “Këshilli Evropian inkurajon Kosovën të vazhdoj përpjekjet e saj në mënyrë që të bëjë përparim në procesin e liberalizimit të vizave”, thuhet ndër të tjera në raportë. Ndërkohë që Këshilli Evropian, ka pritur mirë lajmin për themelimin e dhomave të veçanta për Gjykatën Speciale.
Ndërkohë ka kritikuar situatën aktuale politike në vend duke bërë thirrje që ajo të zgjidhet urgjentisht./Zeri/

- - - Aktualisiert - - -

EU lobt ihre Kosovo-Politik - trotz Chaos

BEITRITT SERBIENS

Die EU ist offensichtlich zufrieden mit ihrer jahrelangen Vermittlung im Kosovo. Als Belohnung für seine Kooperation dort darf Serbien die ersten Beitrittskapitel öffnen. Doch im Kosovo brennt es lichterloh.


Es ist, als ob es zwei ganz verschiedene Filme, zwei ganz verschiedene Wirklichkeiten gäbe: Hier die EU, die immer neue angebliche Fortschritte bei der Lösung der Dauerkrise im Kosovo meldet. Dort das blanke innenpolitische Chaos und eine Opposition, die auch in dieser Woche das Parlament in Pristina wieder mit Tränengas lahmlegt. Die Polizei nimmt fünf Oppositionsabgeordnete fest, Demonstranten liefern sich Straßenschlachten mit der Polizei, stecken Fahrzeuge in Brand und bewerfen das Parlamentsgebäude mit roter Farbe.

Das geht jetzt schon drei Monate so und lähmt das komplette politische Leben im Kosovo. Die Opposition will erreichen, dass die Regierung ein von der EU vermitteltes Abkommen zurückzieht, mit dem die serbische Minderheit großzügige Autonomierechte im fast nur noch von Albanern bewohnten Balkanstaat erhält. Das sei ein Staat im Staate und damit die Teilung des kleinen Landes, argumentiert die Opposition. Sie hat über 200.000 Unterschriften für ein Referendum über diese Frage gesammelt, doch die Regierung lehnt das ab.


EU-Beitrittsverhandlungen

Auf der anderen Seite konnte Serbien am Montagabend in Brüssel die ersten zwei Kapitel der EU-Beitrittsverhandlungen öffnen. Bis 2019 will das Land Unionsmitglied werden, das hat sein Regierungschef Aleksandar Vucic als Leitlinie vorgegeben. Damit soll das wichtigste Land im westlichen Balkan offensichtlich für seine angeblichen Kompromisse in der Kosovo-Krise belohnt werden.
Kritiker aus der serbischen Zivilgesellschaft, etwa der prominente Soziologe Jovo Bakic, werfen der EU schon lange vor, der serbischen Regierung in Sachen Korruption oder Medienknebelung freie Hand zu lassen. Einzig wichtig ist nach dieser Lesart, dass Serbien im Kosovo Zugeständnisse macht. Zwar hat Belgrad diese Zugeständnisse auch gemacht - aber nur auf dem Papier und nicht in der Praxis.


Serbische Position verfestigt

So hat die EU selbst am Montag noch einmal alles aufgelistet, was sie von Serbien im Kosovo verlangt. Nur: Die Erfüllung dieser Bedingungen wurden von Belgrad schon im Jahr 2013 bei einer EU-Vermittlung versprochen. In zentralen Punkten wie der Wasser- und Stromversorgung über die Grenztalsperre Gazivoda oder umstrittenen Eigentumsfragen hat sich die serbische Position nur noch verfestigt..
Wie weit Theorie und Praxis auseinanderklaffen, wurde auch am Dienstag wieder deutlich. Seit Mitternacht akzeptiere die Kosovo-Grenzpolizei keine serbischen Personalausweise mehr, berichtete der zuständige Minister in der Belgrader Regierung, Marko Djuric. Serbischen Medien zufolge sind Gegenmaßnahmen zu erwarten. Zwar wären Angehörige der serbischen Minderheit im Kosovo damit künftig gezwungen, sich von den dortigen Behörden Papiere ausstellen zu lassen. Genau das war aber ohnehin schon vor langem vereinbart worden.
http://www.tageblatt.lu/nachrichten/story/19450412
 
Das Ziel ist es alle Kapitel abgearbeitet zu haben, nicht der Eu-Beitritt 2019.

Ansonsten sidn die falschen Textpassagen markiert, aber das war ja klar.

Die Menschen reisen übrigens weiterhin mit serbischen Papieren ein.
 
20151216130043850646.jpg
Foto: Koha

[h=1]Rënie e lehtë e çmimeve të importit në Kosovë[/h]
[h=4]Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Indeksin e Çmimeve të Importit për tremujorin e tretë 2015.[/h]Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë pësoi rënie për -0.1% në TM3 2015 krahasuar me TM2 2015.
Rëniet më të mëdha të çmimeve ishin sipas sektorëve: te shtazët e gjalla, produktet e shtazëve (-2.7%); pajisjet e makinerisë dhe pajisjet elektrike (-1.7 %); produktet minerale (-0.7 %); artikujt ushqimorë të përgatitur, pijet dhe duhani (-0.5 %); produktet bimore (-0.2%); mjetet e transportit (-0.2%) dhe këpucët (-0.1%).
“Rënia u neutralizua kryesisht nga ngritja e çmimeve sipas sektorëve, te: vajrat ushqyese (4.7%); plastika, kauçuku dhe artikujt e tyre (3.0%); tekstili dhe artikujt e tekstilit (2.6%); letrat dhe artikujt e saj (1.7%); artikujt e ndryshëm të prodhuar (0.8%); produktet e industrive kimike (0.3%); instrumentet optike, fotografike, matëse, medicinale dhe muzikore dhe mekanizmat e orës (0.3%); druri dhe artikujt e drurit (0.1%) dhe artikujt e gurit, llaçit, produktet e qeramikës dhe të qelqit (0.1%)”, njofton ASK.
Krahasuar me vitin e kaluar, TM3 2014, ASK thotë se çmimet e importit në TM3 2015 pësuan rënie në një mesatare prej -0.7%.
Rëniet më të mëdha, sipas sektorëve ishin te: produktet minerale (-15.3%); mjetet e transportit (-4.2%); këpucët (-2.8%); plastika, kauçuku dhe artikujt e tyre (-2.3%); metalet bazë dhe artikujt e metaleve bazë (-2.0%); druri dhe artikujt e tij (-1.0%); dhe shtazët e gjalla dhe produktet e shtazëve (-0.5%).
“Rënia u neutralizua kryesisht nga ngritja e çmimeve sipas sektorëve te: produktet bimore (16.5 %); vajrat ushqyese (12.3%); artikujt e ndryshëm të prodhuar (9.7%); instrumentet optike, fotografike, matëse, medicinale dhe muzikore, si dhe mekanizmat e orës (7.8%), pajisjet e makinerisë dhe pajisjet elektrike (6.1%); letra dhe artikujt e saj (5.1%); artikujt e gurit, llaçit, produktet e qeramikës dhe të qelqit (1.9%); artikujt ushqimorë, të përgatitur, pijet dhe duhani (1.0 %); produktet e industrive kimike (0.6%) dhe tekstili dhe artikujt e tekstilit (0.6%)”, përfundon ASK njoftimin për media.

Rënie e lehtë e çmimeve të importit në Kosovë ? KOHA
 
News aus serbischen Zeitungen haben hier nichts verloren.

- - - Aktualisiert - - -

Unsere türkischen "Freunde"


https://www.youtube.com/watch?v=sjZai4U_K14



Turqia e ndalon me Kushtetutë mësimin e gjuhës shqipe /VIDEO

Publikuar në 20:11, 16 Dhjetor, 2015 nga Syri.net
ministri-turk.jpg


Për mos lejimin e përdorimit të gjuhës shqipe nga komuniteti shqiptar në Turqi, ministri i Kosovës, Mahir Yagcilar, e ka një arsyetim!
Në emisioni ‘Republika’ në “Tribuna Channel, Yagcilar ka thënë se Kushtetuta e Turqisë është krijuar para 100 viteve dhe se, sipas tij, ani pse ky shtet respekton të drejtat e minoriteve, nuk u jep të drejtën që gjuha shqipe të përdoret në shkollë dhe administratë.
“Krijimi i shteteve ndodh ma ndryshe, në bazament ndryshe ligjor… Në këtë moment me këtë Kushtetutë situata është këtu”, ka thënë ai, ndonëse Kushtetuta nuk e përmend shqipen.

Turqia e ndalon me Kushtetutë mësimin e gjuhës shqipe /VIDEO | Syri.Net




 
Kosovo und Albanien wollen für die Stärkung und die Versorgung von Strom ihre Verbindungsleitung zueinander ausbauen


[h=1]Kosova dhe Shqipëria me linjë interkonektive për energji elektrike[/h]
[h=4]Kosova dhe Shqipëria tanimë kanë marrë obligime, por edhe po krijojnë kushte për fuqizimin dhe furnizimin e sistemit me energji elektrike. Po krijojnë kushte për standard më të lartë dhe arritjen e standardeve të vendeve të zhvilluara si të prodhimit, transmisionit dhe të shpërndarjes te konsumatorët, kështu u tha gjatë inaugurimit të projektit “Rregullimi sekondar, Frekuencë-Fuqi, Kosovë-Shqipëri” dhe përfundimi i punimeve në linjën interkonektive 400 Kv deri në kufirin me Shqipërinë.[/h]Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa tha se autostrada energjetike jo vetëm që do të përmirësojë sistemin e energjisë të Kosovës dhe Shqipërisë, por po ashtu do të krijojë një lidhje të veçantë në mes dy vendeve dhe në mes Bashkimit Evropian, transmeton ksp.
Ai tha se qëllimet e tyre janë të arrijnë një nivel të lartë të cilësisë së furnizimit, të liberalizimit të tregut të energjisë elektrike dhe një mjedis të pastër të prodhimit të energjisë elektrike.
Mustafa ka falënderuar autoritetet e Shqipërisë për bashkëpunimin e ofruar në këtë drejtim dhe Qeverinë Gjermane dhe Bankën për Zhvillim që kanë ndihmuar realizimin e këtij projekti.
Kryeshefi ekzekutiv në Operatorin e Sistemit, Transmisionit dhe Tregut(KOSTT), Mustafë Hasani tha se projekti energjetik është madhor dhe historik për sistemin energjetik për Kosovën e Shqipërinë.
Ai tha se linja 400 kilovatë që sot po vihet në funksion dhe projekti i rregullimit sekondar me një kosto kapitale 33.5 milionë euro janë projektet më të rëndësishme dhe nga më të mëdhatë pas luftës në Kosovë.
Ndërsa ministri i Zhvillimit Ekonomik Blerand Stavileci për këtë projekt tha se është një kapitull i ri në sektorin energjetik të vendit tonë, një kapitull me të cilin MZHE përfundimisht do ta transformojë për t’u bërë gati për zhvillimet e ardhshme.
Në anën tjetër, zëvendësministri i Energjetikës dhe Industrisë së Shqipërisë Ilir Bejtja tha se me linjën interkonketive ecin së bashku një hap përpara me sistemet energjetike për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian dhe në të njëjtën kohë për t’i parapri në mënyrë ekonomike bashkimeve politike të të dy vendeve brenda hapësirës evropiane
“Në këtë mënyrë të ecim së bashku një hap përpara qeverive, sistemet energjetike për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian dhe në të njëjtën kohë t’i paraprijmë në mënyrë ekonomike bashkimeve politike të të dy vendeve brenda hapësirës evropiane në të ardhmen shpresojmë sa më shpejt e cila varet gjithmonë vetëm nga ne”, tha Bejtja.
Ky projekt modern energjetik hap perspektivë të jashtëzakonshme në bashkëpunim të drejtpërdrejtë në mes të Shqipërisë dhe Kosovës, ndërsa projekti me Shqipërinë pritet të përfundojë autostrada energjike në pranverën e vitit të ardhshëm.

Kosova dhe Shqipëria me linjë interkonektive për energji elektrike ? KOHA


 
Zurück
Oben