Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nachrichten aus Nordmazedonien

La Plaza Mall in Kumanova wird eröffnet.​

Ein Geschäftsmann aus Likova nähe der Stadt Kumanova hat ein riesen Komplex mit vielen Geschäften und Wohnungen im Zentrum von Kumanova gebaut.


Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Am Wochenende war Eröffnung.

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.
 
Heute ist Edi Rama in Shkup um die nächsten Schritte nach dem gescheiterten Open Balkan zu besprechen.Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski sot do mirëpret në Shkup kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama.

Nga shtypi i qeverisë njoftojnë se takimi në mes dy kryeministrave do të bëhet sot në ora 11:00.

“Në kuadër të vizitës është paraparë një takim kokë më kokë mes kryeministrave Kovaçevski dhe Rama. Më pas do të mbahet një takim dypalësh, në të cilin përveç kryeministrave do të marrin pjesë edhe delegacionet qeveritare nga të dyja vendet. Delegacioni i kryesuar nga kryeministri Rama përfshin Niko Peleshi, Ministër i Mbrojtjes, Majlinda Duka, Ministre e Shtetit dhe Kryenegociatore e Republikës së Shqipërisë, si dhe zv. sekretarja e Përgjithshme, Elira Kokona.

Në delegacionin e Maqedonisë të kryesuar nga kryeministri Kovaçevski janë zv. kryeministri i parë, Artan Grubi, zv. kryeministri për Çështje Evropiane Bojan Mariçiq, zv. kryeministrit për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi, ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, Ministrja e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska, Ministri i Drejtësisë Krenar Lloga, si dhe Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska”, thuhet në njoftimin e Qeverisë.

Nga atje shtojnë se në ora 12:00 është paraparë edhe një konferencë e përbashkët të kryeministrave Kovaçevski dhe Rama.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama përveç Maqedoninë e Veriut, do të vizitojë edhe Kosovën, Bosnjën dhe Malin e Zi.


Billal Kasami refuzon Takimin me Edi Ramen.
 
Zurück
Oben