Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nur in kroatischer Sprache ,serbischer Sprache und bosnischer Sprache !! .

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Ovo nježno lijepo biće zove se moljac (milbe) a živi unutar trepavica tvojih očiju. Izlazi noću za vrijeme tvoga spavanja kako bi hodala po tvome licu. Njegovi mužjaci i ženke se pare i vrše oplodnju na tvome licu te postavljaju od 20-24 jajašca unutar korijena dlake tvojih trepavica.
A uloga ovog moljca je da jede mrtvu kožu tvoga lica kako bi se svakodnevno podmadila/osvježila. Dakle, ona vrši prirodnu operaciju uljepšavanja za svo vrijeme tvog spavanja.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Ne znam da li je prokletstvo ili blagodet biti dete iz mešovitog braka. Nisam načisto da li je naša prednost ili mana to što nismo ničiji, nego samo svoji. I život ti, hteo ne hteo, prodje u u pitanju ko su naši? Ko njihovi? Čiji su, u stvari, ničiji? Nekako smo mi "polutani" doživljavali, i imali predstavu, da smo svi naši. Pa su nam neki "dobri ljudi" srušili sneška. Eto, zato nam je sada svima mnogo bolje, svi smo svačiji a nismo ničiji!
Djura kaže: ''Ja sam iz mijesanog braka. Majka mi je muslimanka, a otac je bio Srbin. Nasao sam se nekako izmedju. Ne dijelim ljude na Srbe ili muslimane. Moj djed je umro dva mjeseca nakon sto je poceo rat, ali mi je tokom opsade Sarajeva postavio najteze pitanje. Pitao me je: ''Ko su oni ljudi koji nas granatiraju ? Rekao sam da ne znam, da su to negativci. A on mi je odgovorio da je cuo kako su to Srbi jer je i sam bio Srbin. Rekao sam da je u pravu i onda mi je postavio to pitanje: ''A ko su nasi ? Rekao sam da ne znam. Mozda u tom ratu nije bilo nasih. Mozda smo svi nasi i nicji. To je bio jedan od razloga sto sam odlucio otici. Otisao sam iz Sarajeva u avgustu 1992 godine. Mozda sam zato ovde u Ljubljani. Nisam u Beogradu, nisam u Zagrebu, vec ovdje.''
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Na današnji dan: 1941. u Srbu izveden napad na žandarmeriju čime se ustanak započet koji trenutak prije u Drvaru proširio na zapadnu stranu rijeke Une. Masovni i općenarodni ustanak na širem području Drvara i Donjeg Lapca bio je reakcija na masovna ubojstva i druge zločine koje je u prethodna dva mjeseca počinio ustaški režim Nezavisne Države Hrvatske.
Pripremu za ustanak preuzeli su članovi Komunističke partije Jugoslavije koji su povezivali ljude izbjegle po šumama kako bi ustanak počeo koordinirao na obje obale rijeke Une. Ustanak je bio vrlo nagao i stihijski i ustanici su već prvoga dana imali pod kontrolom prostor od 2000 kvadratnih kilometara s obje strane Une.
Početak ustanka naroda Like i Bosanske krajine slavio se do 1990. kao republički praznik u Hrvatskoj, kao Dan ustanka naroda Hrvatske, i Bosni i Hercegovini, kao Dan ustanka naroda Bosne i Hercegovine.
Smrt fašizmu - sloboda narodu!
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

''Dozvoljavam da je netko bio nesretan u toj zemlji. Meni je žao što je taj netko bio nesretan, jer ako je već bio nesretan, valjda je imao i razloga za to. Zaista su se ljudima dešavale neke neugodnosti, kao i u svakoj zemlji i u svakom sistemu. I u totalitarnom, i u demokratskom, i u kapitalističkom, i u socijalističkom.
Ali ne mogu dozvoliti da meni iko kaže da sam ja bio nesretan u toj zemlji, i da me ubeđuje u to. Ja sam bio sretan. Živio sam dobro u toj zemlji i volio sam sav taj narod. I mislim da je narod uglavnom živio dobro u toj zemlji. To je bilo vrijeme u kojem smo se mi smijali kad smo odlazili u Mađarsku, Čehoslovačku, Poljsku, Rusiju i bilo nam je teško gledati te naše ljude – braću Slavene – kako su nastradali pod tim ruskim socijalizmom. A mi smo živeli jednim potpuno drugačijim i bogatijim životom.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Bila jednom jedna Sophie Scholl
O kojoj se kod nas malo zna
Devojka koja je ustala protiv Hitlera, usred vladavine nacista
Štampala letke, i gde god bi išla, ostavljala ih
U pozorište, na fakultet, studentske domove, menze
Slala ih poštom, preko pisma i markice, viđenijim ljudima
U nadi da će da zaustave zlo
Zaustavili su nju, i njenog brata, i nekoliko prijatelja
I njihovu organizaciju „Bela ruža“
Kako, zna se
Sophie je, pre nego što je uhvaćena, sa trećeg sprata fakulteta
Bacila letke, i prijavio je domar gestapou
Mislila je da će uspeti da se sakrije u gužvi
Ali ti studenti za koje se borila su je izdali
Posle, mnogi od njih, umesto da su slavili nju, slavili su domara
Održali mu slavlje u čast
Domar je nagrađen sa 3 hiljade maraka
A njoj je presuđeno koji dan posle
I njoj, i njenom bratu, i njenim prijateljima, naknadno
Jedan po jedan
Mladićima i devojkama od dvadeset i nešto
Sophie je imala 22
Svirala, slikala, studirala umetnost, biologiju
Bila sve ono najlepše što može da bude jedna mlada žena
Ali nije bila pokorna
U člancima su pisali o stradanju jevreja
O propagandi
O sramoti koju čeka Nemačku kada se sazna kakvi se zločini čine
Gde su jasno postavili pitanje ~ da li ste svesni šta se radi u ime nacije
I šta ljudi podržavaju, i šta ih tek čeka? ~
Danas je ista ta Nemačka slavi
Mnogo šta se zove po njoj
Što je dala svoju najlepšu mladost
Za ideal vredan večnosti
Posle su, saveznici, na kraju rata
U znak poštovanja prema njenom stradanju
Iz aviona bacili tone i tone letaka
Onoga što je Sophie pisala
U znak solidarnosti sa žrtvama režima
Nije stradala samo Sophie, njen brat, prijatelji
Stradali su mnogi koji se nisu uklapali u model arijevskog čoveka
U prevodu, sve što nije bilo za, bilo je protiv
Posle, kada je došlo neko drugo vreme
Svi oni koji su činili zločine
Vadili su se kako su samo radili svoj posao
I Sophie je radila svoj posao
Ali na jedan drugačiji način
Poslala na hiljade pisama
Podelila na hiljade letaka, anonimno
Ne mireći se sa zlom
Svesna da ono mora da se zaustavi
Rođena 1921. Ubijena 1943.
Živela samo 22
Premalo, a opet dovoljno za večnost
Jedne od poslednjih njenih reči ~ tako lep sunčan dan, a ja moram da idem. ~
A pre toga je rekla ~ Šta i ako umrem ako smo probudili hiljade ljudi, koji će se u jednom trenutku dići. ~
Fale svetu nove Sophije Sophie Scholl
Nadam se da ih još uvek imamo
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Slika je podsjećanje da su ta dva naroda umjela da sarađuju, da se iz te saradnje i bratstva izrodio maksimum prosperiteta koji su doživjeli i jedni i drugi.
 
Zurück
Oben