Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nur in kroatischer Sprache ,serbischer Sprache und bosnischer Sprache !! .

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren."
- Albert Einstein
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

General JNA Vladimir Trifunović koji je odbio da ruši Varaždin
Vladimir Vlado Trifunović je general bivše JNA odgovoran za spas 250 mladih vojnika, zbog čega je bio osuđen za ratni zločin u Hrvatskoj i za izdaju u Srbiji.
General Trifunović je rođen u selu Rakljevići, opština Prijedor u BiH. Tokom oficirske karijere sakupio je 43 godine staža, a selio se 17 puta. "Majka me zaklela, kada sam završio vojne škole, da nikoga u crno ne zavijem. Rođen sam u porodici kao deseto dete. Učili su nas šta je ljubav i poštenje.
22.9. 1991. godine, kako bi spasao oko 280 vojnika i oficira u okruženju, general Vladimir Trifunović je predao kasarnu u Varaždinu, sa velikom količinom naoružanja, uključujući tenkove. Ostavljen na cedilu, u okruženju višestruko brojnijih pripadnika Hrvatske vojske, ucenjen životima svojih žene i dece koji su bili taoci, general Trifunović je u pregovorima sa hrvatskim oficirima izdejstvovao je da oni budu njegovi taoci dok vojnici i oficiri JNA sa lakim naoružanjem napuste Varaždin i da im do slobodne teritorije bude garantovana bezbednost. Sam Trifunović tvrdi da je svojim podređenima izdao zadatak da onesposobe tehniku i borbena sredstva i da neprijatelju nisu ostavili gotovo ništa.
„Ljudi koje sam spasio, to su deca sirotinje. Oni koji su imali vezu i šansu, svi su povučeni iz opasnih garnizona, a ja sam spasao one koji nisu imali nikoga. Moja prva misao bi ponovo bila da spasavam ljude kojima ja komandujem. Vode se ratovi koji nemaju nikakvog smisla. Ubijaju se komšije, zavađa se narod, a ja to nisam želeo. Nisam hteo da pustim vojnike da budu glineni golubovi i da ostave kosti u Zagorju".
U Beogradu je 1994-95 osuđen za izdaju. Njemu je prebacivano zašto nije srušio branu da potopi celi Varaždin, čime bi podavio sopstvene vojnike, kao i građane Varaždina.
Trifunovića je 1997, nakon snažnog pritiska demokratske javnosti abolirao tadašnji predsednik SR Jugoslavije Zoran Lilić. Vrhovni sud Srbije je 2010. godine ukinuo presudu protiv njega i grupe njegovih oficira. Trifunović se trenutno bori pravnim sredstvima da i u Hrvatskoj dokaže da je nevin.
General Vlado Trifunović objavio je tri knjige o svom slučaju: Moja borba za istinu, Buđenje savesti – u borbi za istinu i pravnu državu i Neću milost. O svom slučaju kaže:
"Ja sam jedini general kojega je Hrvatska osudila za ratni zločin, a Jugoslavija zato što nisam počinio ratni zločin."
„Zašto nisam porušio Varaždin, zašto nisam srušio branu da potopim celi Varaždin. To znači moje vojnike bih kao miševe podavio, a onda i građane Varaždina. A ja nisam škole završio i nisam se rodio da pravim zločine i uništavam ljude. Ali, Srbiji tada nisu trebali živi ljudi, nego mrtvi heroji da se njima ponosi i da pozlati istoriju. Treba i imati na umu da su kod mene ostala samo deca sirotinje. Sva druga deca, svi drugi vojnici koji su imali neku imovinu, nekoga svog na položaju ili neke veze su izvučeni ranije. Pobeglo, i nije došlo u vojsku u Varaždin.“
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Ljeto 1970 - Nije nam trebao dug put do mora, okeana, skupih egzotičnih destinacija..ili čak platiti ulaz na bazen na plaži. Imali smo naše divne , bistre potoke i uživali
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Isprovociran kritikama iz Bugarske i SSSR na svoj račun i na račun nesvrstane SFRJ, Tito je u aprilu 1975. u Skoplju zagrmeo da su u okupiranoj Evropi 1941. samo jugoslovenski partizani pokrenuli otpor bez ičije pomoći, koja je tek 1943. počela da stiže sa Zapada, dok Staljin do kasne jeseni 1944. nije poslao ni jednu jedinu pušku. Na opasku da su „Bugari oslobodili Makedoniju i veliki deo Srbije“, Tito je odgovorio da su „do 1944. Bugari bili okupatori, pa nisu mogli da oslobađaju nikoga. Njihovi stavovi ne iznenađuju, oni su uvek bili bliski saveznici i na strani onih koji su napadali i okupirali našu zemlju."
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Glumica Meryl Streep je kroz 6 rečenica objasnila suštinu života:
1. Onaj ko je zadovoljan sobom ne upoređuje se sa drugima.
2. Onaj ko sebe ne upoređuje s drugima nije zavidan.
3. Onaj ko nije zavidan nije ogorčen.
4. Onaj ko nije ogorčen je srećan.
5. Onaj ko je srećan će usrećiti još nekoga.
6. Onaj ko sebe i još nekoga pored sebe usrećuje, otkrio je smisao života ne tražeći ga.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Chelsea ne može potpisati mene, pa ja imam više trofeja nego oni. Jedino oni mogu potpisati za mene!
- ZLATAN

:)
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Most na Djurdjevića Tari, Crna Gora
Betonski lučni most,izuzetne lepote,uzdiže se
nad kanjonom reke Tare,a smešten je izmedju
sela Budečevica i Trešnjica, na magistralnom
putu Pljevlja--Žabljak.Arhitekta mosta je bio
Mijat Trojanović,a gradjen je u periodu 1938-
1940god.Prelepi most čine 5 vitkih lukova duži
ne 365m.od kojih najveći ima raspon 116m.
Visina mosta,ako se meri od reke Tare iznosi
172m.Kada je završen Djurdjevića most je bio
najveći betonski lučni most u Evropi.Sa mosta
se pruža neverovatan pogled na plavkasto-zele
nu boju vode burne reke Tare.Imao je burnu
istoriju,rušen je 1942g.a obnovljen 1946god.i
jedna je od najposećenijih atrakcija Crne Gore.
Prema izboru portala ,,Bright side" ubraja se u
20najlepših mostova u svetu,dok je britanski
magazin ,,Times" ga je uvrstio u 10 atrakcija
koje treba posetiti,a postao je i prava internet
atrakcija kada ga je Microsoft postavio kao
Windows Spotlight temu.Sve to zajedno a i sama činjenica da Djurdjevića most premošća
va elegantno najveći kanjon u Evropi,kanjon reke Tare, koju nazivaju i ,,Suza Evrope"čini ga veličanstvenim.
 
Zurück
Oben