Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nur in kroatischer Sprache ,serbischer Sprache und bosnischer Sprache !! .

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


BUDI PONOSAN
Budi ponosan na svoje pretke, na svoje junake, budi ponosan na svoju partizansku krv.
Ne stidi se toga, nego budi jasan i glasan, da su se tvoji borili protiv zla koji je tada zahvatio cijeli svijet, budi jasan i glasan da su tvoji kao goloruki ustali protiv okupatora fašista i njihovih sluga.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


BUDI PONOSAN
Budi ponosan na svoje pretke, na svoje junake, budi ponosan na svoju partizansku krv.
Ne stidi se toga, nego budi jasan i glasan, da su se tvoji borili protiv zla koji je tada zahvatio cijeli svijet, budi jasan i glasan da su tvoji kao goloruki ustali protiv okupatora fašista i njihovih sluga.
Moj djed i moj tata (otac) takodjer su bili partizani
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Negde osamdesetih godina svirao sam sa svojim orkestrom "Zlajini drugari" svadbu jednom Dorćolcu u "Velikoj Skadarliji" kod Srbe. Mladoženjina želja je bila da mu peva Toma Zdravković. "Kralj" je po običaju bio na visini očekivanja. Glasom i čuvenim šarmom fascinirao je sve, pa je uz obode bašte bilo više slušalaca, nego na svadbi.
Kada je svadba završena, Toma i ja smo krenuli uz kaldrmu lagano, jer sam ja nosio kofer sa harmonikom. Negde kod kafane "Tri šešira" iznenadi nas pravi proletnji pljusak. Sklonili smo se u baštu dok kiša ne mine. Tu ispod strehe je stajala mala cigančica s'velikom korpom punom ruža.
Toma je znao i upita je:
"Je li Zorice, kako si noćas prošla?"
"Loše je bilo, mnogo loše Tomo. Ali, veče mi je i pored lošeg pazara, bilo prelepo. Slušala sam te kako si pevao i zadovoljna sam."
Toma je iz džepa izvadio novac i bez reči ga prosledio u njenu kecelju. Zorica mu je uzvratila jednom lepom ružom. Pravo iznenađenje je tek sledilo. Kad smo nakon što je kiša prestala izašli iz Skadarlije, a pošto smo se rastajali jer smo išli u dva različita pravca, Toma mi reče:
"E, majstore, daj mi 100 kinti za taksi."
Tek tada sam shvatio da je maloj Zorici dao čitav honorar od 700 maraka! On se nije dao iznenaditi. Pogledao me i rekao:
"Njoj su pare potrebnije, a i ova ruža, veruj mi, više vredi od bilo kojih para."
Kad se Toma preselio na neko lepše mesto, svirao sam negde u Švajcarskoj. Žao mi je, nisam mogao da budem na poslednjem ispraćaju najvećem boemu koji je šetao ovim prostorima.
Moj gitarista mi je kasnije pričao. Na sahrani je dominirao jedan veliki venac od prirodnih ruža na kojem je pisalo:
"Tomo, moje detinjstvo te žali", a donela ga je, tada već devojka, lepa romkinja Zorica.
Priču je ispričao harmonikaš Zlatko Krstić
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Ovaj čovek velikog srca zove se Bojan Marčeta i radi kao konobar hotela "Jelena" u Banjaluci. On je odlučio da za svoj 40. rođendan daruje najmlađa hrabra srca, pa je četverogodišnju ušteđevinu uplatio na račun Udruženja roditelja dece obolele od malignih bolesti "Iskra".
Ovaj nesvakidašnji štediša godinama skuplja sitan novac, uglavnom po pet feninga, želeći da pokaže svima da ljudi greše kada ne uzimaju sitniš i smatraju ga bezvrednim.
Bojan je pre četiri godine sakupio 7.400 kovanica od po pet feninga i otplatio ratu za kredit. Ovoga puta je otišao korak dalje i sakupio 20.000 kovanica.
Bojana život nije mazio. Nakon što je u Banja Luku došao u vihoru rata iz rodnog Drvara, kao i sve izbeglice, krenuo je iz početka.
Pre pet godina je izgubio suprugu i u znak sećanja na nju i na njenu borbu sa opakom bolešću, ušteđevinu tešku oko 54 kilograma uplatio je za najmlađe borce.
"Moj moto u životu je da pomažem drugima, drugačije ne znam."
Ovog čoveka treba da vidi cela Juga
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Put putujem, put daleki
sav te život ljubim, ne zaboravi
Sretan 58. rođendan Ljiljana Nikolovska
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Audrey Hepburn
Kada je Audrey zamoljena da otkrije tajnu svoje ljepote, napisala je ovaj tekst koji je pročitan 24. januara 1993. na njenoj sahrani.
„Da biste imali privlačne usne, govorite lijepe riječi.
Da biste imali pogled pun ljubavi, tražite dobru stranu ljudi.
Da biste izgledali šlang, podijelite hranu sa gladnima.
Da biste imali lijepu kosu, pustite dijete da svojim prstima pređe jednom dnevno kroz nju.
Da biste imali lijep stas, hodajte znajući da nikada niste sami, jer vas prate oni koji vas vole.
Ljude, više od predmeta, treba popraviti, probuditi i spasiti: nikada ne odustajte ni od koga.
Kada ostariš, otkrićeš da imaš dvije ruke, jednu da pomažeš sebi, drugu da pomažeš drugima.
Ljepota žene nije u odjeći koju nosi, u njenom licu ili u načinu na koji popravlja kosu. Ljepota žene vidi se u njenim očima, jer su to vrata otvorena ka njenom srcu, izvor njene ljubavi.
Ljepota žene ne leži u njenoj šminki, već se prava ljepota žene ogleda u njenoj duši.
To je nježnost koja daje ljubav, strast koju izražava.
Ljepota žene raste sa godinama"
"Nikada se nije ponašala kao slavna ličnost. Bila je jednostavna i druželjubiva," tako su pričale komšije i poznanici sa kojima je redovno održavala kontakt.rd



 
bandicam-2022-08-24-19-47-46-288-jpg.133589

Ljudi koji imaju hrabrosti i karaktera drugim su ljudima uvijek neugodni. "
- Hermann Hesse
 
Zurück
Oben