Aktuelles
  • Happy Birthday Balkanforum
    20 Jahre BalkanForum. Herzlichen Dank an ALLE die dieses Jubiläum ermöglicht haben
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

[Türk Silahlı Kuvvetleri] - Turkish Armed Forces - Türkische Streitkräfte

Zusammenarbeit in den Bereichen Forschung und Entwicklung geplant

Militärtechnik: Türkei schließt Kooperationsabkommen mit Algerien

Das türkische Kabinett hat einem Kooperationsabkommen im Bereich Militärtechnik zugestimmt. Das Abkommen sieht eine Zusammenarbeit bei der Forschung und Entwicklung von Waffensystemen vor. (Foto: zaman)

Von DTJ-ONLINE | 20.01.2014 12:20

Türkische Rüstungstechnologie ist auf dem Weltmarkt gefragt. Das Kabinett in Ankara hat nun einem Kooperationsabkommen im Bereich der Militärtechnik mit Algerien zugestimmt. Das berichtete ein türkisches Amtsblatt vergangene Woche.
Der Zeitung Today’s Zaman zufolge wurde das Abkommen bereits im Mai 2013 zwischen den beiden Ländern geschlossen und nun offiziell vom türkischen Kabinett bestätigt. Das Abkommen sieht TZ zufolge eine Zusammenarbeit zwischen der Türkei und Algerien bei der Forschung und Entwicklung von Rüstungsgütern vor. Außerdem sind die Produktion von militärischem Gerät und eine Zusammenarbeit bei der technischen Modernisierung von militärischer Ausrüstung geplant.
Neben Forschungs- und Entwicklungsprojekten soll auch gemeinsam am Design von Waffensystemen und militärischer Ausrüstung gearbeitet werden. Des Weiteren sollen türkische und algerische Militärangehörige künftig in den Bereichen logistischer und technischer Unterstützung kooperieren und militärische Expertise und Erkenntnisse austauschen. Ziel des Abkommens ist es, Mitarbeiter beider Länder zu schulen und so Fortschritte für die heimische Rüstungsindustrie zu erzielen.
Im Oktober testete die türkische Armee beispielsweise erstmals eine eigene Flugabwehrrakete. Weitere bedeutende türkische Rüstungsprojekte sind die Entwicklung von Aufklärungsdrohnen für den türkischen Geheimdienst, die Fertigung intelligenter Bomben und die serienmäßigen Produktion des Kampfpanzers Altay.

Militärtechnik: Türkei schließt Kooperationsabkommen mit Algerien | DTJ ONLINE

Wow, was für ein starker Partner in FuE. :lol:

Cezair cağ atlamamıza neden olabilir.

Zusammenarbeit in den Bereichen Forschung und Entwicklung geplant

Militärtechnik: Türkei schließt Kooperationsabkommen mit Algerien

Das türkische Kabinett hat einem Kooperationsabkommen im Bereich Militärtechnik zugestimmt. Das Abkommen sieht eine Zusammenarbeit bei der Forschung und Entwicklung von Waffensystemen vor. (Foto: zaman)

Von DTJ-ONLINE | 20.01.2014 12:20

Türkische Rüstungstechnologie ist auf dem Weltmarkt gefragt. Das Kabinett in Ankara hat nun einem Kooperationsabkommen im Bereich der Militärtechnik mit Algerien zugestimmt. Das berichtete ein türkisches Amtsblatt vergangene Woche.
Der Zeitung Today’s Zaman zufolge wurde das Abkommen bereits im Mai 2013 zwischen den beiden Ländern geschlossen und nun offiziell vom türkischen Kabinett bestätigt. Das Abkommen sieht TZ zufolge eine Zusammenarbeit zwischen der Türkei und Algerien bei der Forschung und Entwicklung von Rüstungsgütern vor. Außerdem sind die Produktion von militärischem Gerät und eine Zusammenarbeit bei der technischen Modernisierung von militärischer Ausrüstung geplant.
Neben Forschungs- und Entwicklungsprojekten soll auch gemeinsam am Design von Waffensystemen und militärischer Ausrüstung gearbeitet werden. Des Weiteren sollen türkische und algerische Militärangehörige künftig in den Bereichen logistischer und technischer Unterstützung kooperieren und militärische Expertise und Erkenntnisse austauschen. Ziel des Abkommens ist es, Mitarbeiter beider Länder zu schulen und so Fortschritte für die heimische Rüstungsindustrie zu erzielen.
Im Oktober testete die türkische Armee beispielsweise erstmals eine eigene Flugabwehrrakete. Weitere bedeutende türkische Rüstungsprojekte sind die Entwicklung von Aufklärungsdrohnen für den türkischen Geheimdienst, die Fertigung intelligenter Bomben und die serienmäßigen Produktion des Kampfpanzers Altay.

Militärtechnik: Türkei schließt Kooperationsabkommen mit Algerien | DTJ ONLINE

Was hat denn algerien technologisch vorzuweisen das wir mit denen kooporieren?o_O
Ist das überhaupt ein vorteil? ^^

- - - Aktualisiert - - -

Wollen die uns verarschen? Kooporiert doch gleich mit mali oder sudan..

- - - Aktualisiert - - -

http://m.focus.de/politik/ausland/tid-29095/geiselkrise-auf-gasfeld-in-algerien-gsg-9-gruender-algeriens-armee-leistete-amateur-arbeit_aid_901457.html

15 geiselnehmer und 35 geiseln tot... wollen die uns verarschen oder was? Soll die kooperation uns nachteile oder vorteile verschaffen?

Na so dumm sind unsere Politiker auch nicht irgendwas wird für uns schon von Vorteil sein.

"Türkische Rüstungstechnologie ist auf dem Weltmarkt gefragt."

Vielleicht erhofft man sich damit einen möglichen Waffendeal realistischer zu machen.

"Außerdem sind die Produktion von militärischem Gerät und eine Zusammenarbeit bei der technischen Modernisierung von militärischer Ausrüstung geplant."

Könnte ja sein, dass wir Aufträge aus Algerien bekommen.

TSKnin Silahlari ocak ayin icinde dagitilacakdi icraata gecildi mi? Polis Özel Harekatin elinde neden M4 olur da Dag Kommandolarin elinde G3 var?

Apropo, was ist denn jetzt mut dem mpt? Wird das noch was oder was?

- - - Aktualisiert - - -

Hab da was im internet gefunden
http://www.globaldefence.net/kulturen-im-konflikt/islamische-kulturen-und-israel/161-maghreb-algerien.html?showall=&start=5

Die algerische armee hat aufgerüstet und besitzt unter anderem 300panzer der modernsten version des t90, luftüberlegenheits jäger und mehrzweck bzw. Langstreckenkampfjets russischer bauart! Außerdem haben sie inzwischen flugabwehrraketen des typs s-300pmu (modernste version), dem haben wir nichts entgegen zu setzen! Unsere regierungen habem es bis heute nicht geschafft ein eigenständiges raketen und flugabwehrraletenschild aufzubauen...

Na so dumm sind unsere Politiker auch nicht irgendwas wird für uns schon von Vorteil sein.

"Türkische Rüstungstechnologie ist auf dem Weltmarkt gefragt."

Vielleicht erhofft man sich damit einen möglichen Waffendeal realistischer zu machen.

"Außerdem sind die Produktion von militärischem Gerät und eine Zusammenarbeit bei der technischen Modernisierung von militärischer Ausrüstung geplant."

Könnte ja sein, dass wir Aufträge aus Algerien bekommen.

Was würdest du als Bezahlung vorziehen, Datteln oder Frauen?

TSKnin Silahlari ocak ayin icinde dagitilacakdi icraata gecildi mi? Polis Özel Harekatin elinde neden M4 olur da Dag Kommandolarin elinde G3 var?

MPT’de Mutlu Sona Az Kaldı

MSI Dergisi: Sözleşmesi Ocak 2009’da imzalanan MPT Projesi’nin takviminde, beklentilerin çok ötesinde bir gecikme olduğunu görüyoruz. Öncelikle gecikmenin temel nedeni hakkında bilgi verir misiniz?

Dinçer BATIRBEK:Evet, MPT Projesi’nde, son olarak 2012 yılında kalifikasyon faaliyetlerini tamamlamayı; 2013’te de seri üretime geçmeyi planlıyordu. Ancak öngörülen bu takvime göre biraz gecikme yaşadık. Bu gecikmenin nedenini şöyle ifade edeyim: MKEK’nin ana yükleniciliği, Kale Kalıp’ın ana alt yükleniciliğinde yürüttüğümüz projede, iki aşamalı bir test süreci planlamıştık. İlk aşamayı oluşturan Tasarım Doğrulama Testleri, 2011’de başarıyla tamamlandı ve ardından ikinci aşama olan Ürün Kalifikasyon Testleri’nde kullanılacak prototiplerin üretimine geçildi. Tasarım ve geliştirme döngüsünün doğası gereği, ilk testlerin sonuçlarının analiz edilmesi ile silah konfigürasyonuna iyileştirme amaçlı bazı mühendislik değişiklileri uygulanmıştı. Bu değişiklikler üretim sürecine aktarılırken, özellikle silah mekanizmasının hassas parçalarının imalat ve montaj toleranslarında sapmalar ortaya çıktı ve bazı prototip tüfeklerin tutukluk oranlarında, önceki test değerlerine göre bir miktar artışla karşılaştık. Sorunu çözmek için testleri durdurduk ve silahların tüm kritik parçaları, MKEK ve Kale Kalıp’tan uzman ekiplerin yaptığı titiz bir çalışma ile tek tek gözden geçirilerek ölçüldü; sorunlu kısımlar ve düzeltici işlemler belirlendi ve teknik resimler bu doğrultuda güncellendi. Testlerde kullanılacak prototiplerin üretim ve montajı, güncel tasarım dokümanlarına uygun olarak yeniden yapıldı ve Ürün Kalifikasyon Testleri, bu yeni silahlarla tekrarlandı. Bu süreç, elbette biraz gecikmeye neden oldu; ama sonuçta silahlar, Ekim 2013’te tamamlanan bu testlerden yüksek performans göstererek, başarıyla geçti.

MSI Dergisi:
Projenin güncel durumu ve öngörülen nihai takvimi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dinçer BATIRBEK:Şu anda Tarım ve Geliştirme Dönemi’nin sonlarına yaklaşmış durumdayız. Bu aşamada, toplam 200 adet silahtan oluşan pilot kafilenin parça üretimi ve montajı devam ediyor; 2014’ün ilk çeyreğinde teslimata hazır duruma gelecekler. Bir sonraki dönemde gündeme gelecek olan seri üretim faaliyetlerinin bir provası niteliğinde olan pilot kafile üretimi ile hem seri imalat ve montaja yönelik iş akış planlarını ve kapasiteleri doğrulayacağız, hem de tüfeklerin Kara Kuvvetleri Komutanlığının ilgili birliklerine dağıtılması ve kullanıcılar tarafından sahada denenmesiyle sağlanacak geri bildirimler sayesinde, silahın geliştirilmesi ve varsa eksikliklerinin giderilmesi mümkün olacak. Bu anlamda, pilot kafilenin en kısa zamanda üretilerek kullanıma alınmasını, MPT’nin üretilebilirliği ve kalitesinin arttırılması noktasından çok önemsiyor ve teslimatları daha fazla gecikme yaşamadan gerçekleştirmek üzere tüm önlemleri almaya çalışıyoruz.

MSI Dergisi:
Seri üretim aşamasıyla ilgili olarak sorduğumuz bir soru üzerine Savunma Sanayii Müsteşarımız Murad Bayar, 2-3 firmanın görevlendirilebileceğini söyledi. Bu konuyu biraz ayrıntılandırabilir misiniz?

Dinçer BATIRBEK:TSK envanterinde yer alan 500.000 dolayındaki piyade tüfeğinin bir kısmı, teknolojik ve ekonomik ömürlerini nerdeyse doldurmak üzere. Birliklerimizi, bu açıdan herhangi bir zafiyete uğramalarına izin vermeden, hızla MPT’lerle donatmamız gerekiyor. Dolayısıyla seri üretim dönemine geçtiğimizde, kısa zamanda çok yüksek sayılarda silahın teslimatı söz konusu olacak. Şu anda yaptığımız hesaplara göre, kısa dönemde tek bir üreticinin bu kapasitelere ulaşması olanaksız görünüyor. Ayrıca, Ürün Kalifikasyon Testleri’nde yaşadığımız deneyimler, bize, silahların üretim ve montajında toleranslara hassasiyetle uyulmasının kritik olduğunu gösterdi. Şu çok açık ki, üretim ve montaj akışı ile ilgili ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun, silahların TSK’ya teslimatında önemli aksamalara yol açacak. Bu gerekçeler nedeniyle seri üretimin tek bir üretim ve montaj hattından yapılmasının riskli olacağını değerlendiriyoruz. Riski azaltmak amacıyla Sayın Müsteşarımızın da vurguladığı üzere, en azından 2 ya da belki 3 ayrı üretim ve nihai montaj hattı kurarak, faaliyetlerin paralel olarak yürütülmesini sağlamak akılcı görünüyor. Diğer taraftan, TSK’nın ihtiyacının yanı sıra MPT için önemli bir ihracat potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Bu ilave ihtiyaçlar da somut hale gelirse kapasite gereksinimleri göz önüne alınarak, üretim ve montaj hatlarının sayısı daha da arttırılabilir.

Bu üretim ve montaj hatlarının kurulacağı yerler noktasında, MPT’nin tasarım-geliştirme ve prototip üretimlerini gerçekleştiren MKEK ve Kale Kalıp doğal olarak öne çıkıyor. Ancak bu konudaki nihai karar henüz verilmedi. Seri üretim döneminin kurgulanmasına yönelik hazırlıklarımız devam ediyor.

MSI Dergisi: Aralık 2011’Maradona imza töreninde, Modern Makineli Tüfek (MMT) Projesi’nin piyade tüfeğinin devamı niteliğinde olduğu belirtilmişti. Ancak MPT’nin gölgesinde kalan bu projenin farklı bir modelde ilerlediğini ve Kale Kalıp’ın rolünün aynı olmadığını görüyoruz. Bu konuyu biraz açar mısınız?

Dinçer BATIRBEK:
Kale Kalıp’ın bu projelerde aldığı sorumluluklar farklı. MPT Projesi’nde Kale Kalıp, silahın kavramsal ve detay tasarımında ana yüklenici MKEK ile birlikte görev almış; alüminyum parçaların da üretimini üstlenmişti. MMT Projesi’nde ise silahın genel tasarımı MKEK tarafından gerçekleştirilirken, Kale Kalıp bazı parçaların tasarım ve üretiminden sorumlu alt yüklenici olarak görev yapıyor.

Liegt am durchschlagkraft. Die sprezialeinheiten sind trainiert auf nahekampf einsatze im gegensatz zu denn dag kommandos die von 300m bis 800m agieren.

TAI T-129 bei der Bahrain Airshow 2014.

jry4kdyuok0z7k.jpg

20140117obkh725kitgbaxcl.jpg

Roketsan

pagestush0.jpg

KP5VEO.jpg

MPT’de Mutlu Sona Az Kaldı

MSI Dergisi: Sözleşmesi Ocak 2009’da imzalanan MPT Projesi’nin takviminde, beklentilerin çok ötesinde bir gecikme olduğunu görüyoruz. Öncelikle gecikmenin temel nedeni hakkında bilgi verir misiniz?

Dinçer BATIRBEK:Evet, MPT Projesi’nde, son olarak 2012 yılında kalifikasyon faaliyetlerini tamamlamayı; 2013’te de seri üretime geçmeyi planlıyordu. Ancak öngörülen bu takvime göre biraz gecikme yaşadık. Bu gecikmenin nedenini şöyle ifade edeyim: MKEK’nin ana yükleniciliği, Kale Kalıp’ın ana alt yükleniciliğinde yürüttüğümüz projede, iki aşamalı bir test süreci planlamıştık. İlk aşamayı oluşturan Tasarım Doğrulama Testleri, 2011’de başarıyla tamamlandı ve ardından ikinci aşama olan Ürün Kalifikasyon Testleri’nde kullanılacak prototiplerin üretimine geçildi. Tasarım ve geliştirme döngüsünün doğası gereği, ilk testlerin sonuçlarının analiz edilmesi ile silah konfigürasyonuna iyileştirme amaçlı bazı mühendislik değişiklileri uygulanmıştı. Bu değişiklikler üretim sürecine aktarılırken, özellikle silah mekanizmasının hassas parçalarının imalat ve montaj toleranslarında sapmalar ortaya çıktı ve bazı prototip tüfeklerin tutukluk oranlarında, önceki test değerlerine göre bir miktar artışla karşılaştık. Sorunu çözmek için testleri durdurduk ve silahların tüm kritik parçaları, MKEK ve Kale Kalıp’tan uzman ekiplerin yaptığı titiz bir çalışma ile tek tek gözden geçirilerek ölçüldü; sorunlu kısımlar ve düzeltici işlemler belirlendi ve teknik resimler bu doğrultuda güncellendi. Testlerde kullanılacak prototiplerin üretim ve montajı, güncel tasarım dokümanlarına uygun olarak yeniden yapıldı ve Ürün Kalifikasyon Testleri, bu yeni silahlarla tekrarlandı. Bu süreç, elbette biraz gecikmeye neden oldu; ama sonuçta silahlar, Ekim 2013’te tamamlanan bu testlerden yüksek performans göstererek, başarıyla geçti.

MSI Dergisi:
Projenin güncel durumu ve öngörülen nihai takvimi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dinçer BATIRBEK:Şu anda Tarım ve Geliştirme Dönemi’nin sonlarına yaklaşmış durumdayız. Bu aşamada, toplam 200 adet silahtan oluşan pilot kafilenin parça üretimi ve montajı devam ediyor; 2014’ün ilk çeyreğinde teslimata hazır duruma gelecekler. Bir sonraki dönemde gündeme gelecek olan seri üretim faaliyetlerinin bir provası niteliğinde olan pilot kafile üretimi ile hem seri imalat ve montaja yönelik iş akış planlarını ve kapasiteleri doğrulayacağız, hem de tüfeklerin Kara Kuvvetleri Komutanlığının ilgili birliklerine dağıtılması ve kullanıcılar tarafından sahada denenmesiyle sağlanacak geri bildirimler sayesinde, silahın geliştirilmesi ve varsa eksikliklerinin giderilmesi mümkün olacak. Bu anlamda, pilot kafilenin en kısa zamanda üretilerek kullanıma alınmasını, MPT’nin üretilebilirliği ve kalitesinin arttırılması noktasından çok önemsiyor ve teslimatları daha fazla gecikme yaşamadan gerçekleştirmek üzere tüm önlemleri almaya çalışıyoruz.

MSI Dergisi:
Seri üretim aşamasıyla ilgili olarak sorduğumuz bir soru üzerine Savunma Sanayii Müsteşarımız Murad Bayar, 2-3 firmanın görevlendirilebileceğini söyledi. Bu konuyu biraz ayrıntılandırabilir misiniz?

Dinçer BATIRBEK:TSK envanterinde yer alan 500.000 dolayındaki piyade tüfeğinin bir kısmı, teknolojik ve ekonomik ömürlerini nerdeyse doldurmak üzere. Birliklerimizi, bu açıdan herhangi bir zafiyete uğramalarına izin vermeden, hızla MPT’lerle donatmamız gerekiyor. Dolayısıyla seri üretim dönemine geçtiğimizde, kısa zamanda çok yüksek sayılarda silahın teslimatı söz konusu olacak. Şu anda yaptığımız hesaplara göre, kısa dönemde tek bir üreticinin bu kapasitelere ulaşması olanaksız görünüyor. Ayrıca, Ürün Kalifikasyon Testleri’nde yaşadığımız deneyimler, bize, silahların üretim ve montajında toleranslara hassasiyetle uyulmasının kritik olduğunu gösterdi. Şu çok açık ki, üretim ve montaj akışı ile ilgili ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun, silahların TSK’ya teslimatında önemli aksamalara yol açacak. Bu gerekçeler nedeniyle seri üretimin tek bir üretim ve montaj hattından yapılmasının riskli olacağını değerlendiriyoruz. Riski azaltmak amacıyla Sayın Müsteşarımızın da vurguladığı üzere, en azından 2 ya da belki 3 ayrı üretim ve nihai montaj hattı kurarak, faaliyetlerin paralel olarak yürütülmesini sağlamak akılcı görünüyor. Diğer taraftan, TSK’nın ihtiyacının yanı sıra MPT için önemli bir ihracat potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Bu ilave ihtiyaçlar da somut hale gelirse kapasite gereksinimleri göz önüne alınarak, üretim ve montaj hatlarının sayısı daha da arttırılabilir.

Bu üretim ve montaj hatlarının kurulacağı yerler noktasında, MPT’nin tasarım-geliştirme ve prototip üretimlerini gerçekleştiren MKEK ve Kale Kalıp doğal olarak öne çıkıyor. Ancak bu konudaki nihai karar henüz verilmedi. Seri üretim döneminin kurgulanmasına yönelik hazırlıklarımız devam ediyor.

MSI Dergisi: Aralık 2011’Maradona imza töreninde, Modern Makineli Tüfek (MMT) Projesi’nin piyade tüfeğinin devamı niteliğinde olduğu belirtilmişti. Ancak MPT’nin gölgesinde kalan bu projenin farklı bir modelde ilerlediğini ve Kale Kalıp’ın rolünün aynı olmadığını görüyoruz. Bu konuyu biraz açar mısınız?

Dinçer BATIRBEK:
Kale Kalıp’ın bu projelerde aldığı sorumluluklar farklı. MPT Projesi’nde Kale Kalıp, silahın kavramsal ve detay tasarımında ana yüklenici MKEK ile birlikte görev almış; alüminyum parçaların da üretimini üstlenmişti. MMT Projesi’nde ise silahın genel tasarımı MKEK tarafından gerçekleştirilirken, Kale Kalıp bazı parçaların tasarım ve üretiminden sorumlu alt yüklenici olarak görev yapıyor.

Liegt am durchschlagkraft. Die sprezialeinheiten sind trainiert auf nahekampf einsatze im gegensatz zu denn dag kommandos die von 300m bis 800m agieren.

TAI T-129 bei der Bahrain Airshow 2014.

jry4kdyuok0z7k.jpg

20140117obkh725kitgbaxcl.jpg

Roketsan

pagestush0.jpg

KP5VEO.jpg

Labern konnten sie schon immer gut..

na endlich

[h=4]Barış Kartalı teslim ediliyor[/h]Türk Hava Kuvvetleri’nin uzun menzilli Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçakları E737 Barış Kartalı uçakları ne zaman teslim edilecek? Cevabı Kokpitaero'da...

Muhammet METİN/Kokpit.aero
Barış Kartalı Projesi'nde yaklaşık 6 yıllık gecikmenin ardından mutlu sona yaklaşılıyor. İlk uçak, 29 Ocak'ta Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda yapılacak törenle teslim edilecek. Özel olarak oluşturulan filoda görev yapacak 737 Havadan İhbar Kontrol uçağı, Türk Hava Sahası'nı hassas olarak kontrol edecek. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk de katılacak.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın keşif, gözetleme ve komuta kontrol ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı tedarik projesi 1996 tarihinde gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı ile başlatıldı. Proje kapsamında 1998 yılında dört ayrı firmadan teklif alındı. 28 Kasım 2000 tarihinde SSİK tarafından Boeing/Northrop Grumman Ortaklığı ihaleyi kazandığı açıklandı ve 4 Haziran 2002 yılında sözleşme imzalandı.
Boeing firmasına 23 Temmuz 2003 yılında 4+2 opsiyon E737-700 HİK uçağı ile eğitim, lojistik destek paketini kapsayan toplam maliyeti 1.520 Milyar değerinde sipariş verildi.
ÜRETİM BAŞLIYOR
Üretim hattından 2004 yılında çıkan ve MESA radarı Mart 2006 tarihinde monte edilen Barış Kartalı uçağı ilk test uçuşunu 6 Eylül'de ilk Görev Sistemi Test Uçuşunu ise 29 Ekim 2007 yılında başarıyla gerçekleştirdi. Uçağın görev bilgisayarı, haberleşme, radar ve IFF sistemlerinin test edildiği Geliştirme Testi ve Değerlendirme Uçuşu da Mart 2009 yılında yapıldı. TAI tesislerinde yapısal modifikasyonları yapılan ikinci ve üçüncü uçaklar ise ilk uçuşlarını 16 ve 17 Temmuz 2008 tarihlerinde yaptılar. TAI tarafından yapısal modifikasyondan geçirilen ikinci uçak ilk görev sistemli test uçuşunu 5 Mayıs 2011'de, üçüncü uçak ise 7 Kasım 2012 yılında gerçekleştirdi.
Barış Kartalı Programı kapsamında tedarik edilen dört uçağın uçuş ekibinin ve bakım destek verecek personelin eğitimine 2009 yılında başlandı.Başlangıç ve Harbe Hazırlık Eğitimleri Türkiye ve ABD'de verildi. TAI'nin 3ncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda vereceği bakım eğitimleri, malzeme tedariği ve depo teknik eğitimlerine yürütecek personelin eğitimleri de tamamlandı.
Programda yaşanan gecikmeler üzerine teslimat takviminde değişikliğe gidildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Boeing arasında yapılan görüşmeler sonrasında 2011 tarihinde sistem doğrulama testlerine başlandı. 2012'de uçakların teslimat öncesinde ABD'nde laboratuvar ve uçuş testlerinin ardından birinci uçak 9 Mart 2012 tarihinde TAI'ye intikal etti ve Tip Test ve Değerlendirme testleri kapsamında, HvKK ve SSM personelinin katılımıyla test uçuşları yapıldı. Uçağın üzerinde bulunan aktif elektronik taramalı MESA radarı ile Elektronik Destek ve Elektronik İstihbarat [ELINT] sisteminin testleri uçuşlar sırasında gerçekleştirildi.
TESTLER DEVAM EDİYOR
Barış Kartalı projesinin ilk uçağı 14-19 Haziran 2012 tarihleri arasında Konya 3ncü Ana Jet Üs Komutanlığında gerçekleştirilen Anadolu Kartalı tatbikatına katılarak Türk Hava Sahası'nda komuta kontrol görevini yerine getirdi. Aynı zamanda uçaklar, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin 18-22 Kasım 2013 arasında Antalya Körfezi'nde gerçekleştirilen elektronik harp denemeleri tatbikatına da katıldılar. Hava Kuvvetleri'ne ait Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı tatbikat da, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurları ile koordineli bir şekilde operasyonel kabiliyetini test etti.
PROJEYE İSRAİL ENGELİ
Barış Kartalı Projesinde; Boeing, Aselsan,Havelsan, Mikes, SelKom, TAI ve Türk Hava Yolları görev yapıyorlar. İlk uçağın 19 Temmuz'da, ikinci uçağın uçağın 4 Ekim 2007 tarihinde, üçüncü uçağın 13 Şubat ve dördüncü uçağın 18 Haziran 2008 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanmasına rağmen, projede yaşanan yazılım sorunları, Northrop Grumman imalatı radarın beklentileri vermemesi nedeniyle teslimat takviminde yedi yıla yaklaşan bir gecikme yaşandı.
Barış Kartalı uçaklarında kullanılan İsrail'de yerleşik Elta firması tarafından geliştirilen Elektronik Destek Tedbirleri [EDT/ESM] Elektronik İstihbarat [ELINT] sistemlerinin teslimatında İsrail Hükümeti'nin uygulamaya koyduğu ihracat yasağı sonrasında yaşanan sorun, Boeing firmasının araya girmesiyle teslimatlara yeniden başlandı. Elta firması [ESM/ELINT] sistemini Şubat 2013 tarihinde TAI'ye teslim etti.
Boeing 737-700 modeli üzerine şekillendirilen E737 Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı 40.000ft (12,200m) irtifada görev yapabiliyor. Kokpitinde B777 ekran göstergeleri kullanılıyor. Uçağın azami menzili 7.000km ve yakıt ikmali yapmadan havada 10 saat kalabilme kabiliyetine sahip. Uçağın gövdesi üzerine entegre edilen MESA radarı 360 derecelik görüş açısıyla 350 kilometre menzili içinde aynı anda 3 bin hedefi tespit ve takip edebiliyor.
BAKIM ZAMANI GELDİ
Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından Barış Kartalı Projesi’nde yaşanan 7 yıllık gecikme için Boeing firmasına 600 milyon dolara yakın ceza kesildi. THY Teknik tarafından Uçaklar hizmete girdikten sonra bakıma girecek. THY Teknik tesislerinde gerçekleştirilecek bakım planına göre, ilk uçağın C bakımının Haziran 2014’te ve D bakımının da Ağustos 2014’te yapılması planlanıyor.
BARIŞ KARTALI TESLİM EDİLİYOR
Türkiye'nin hava savunmasını güçlendirmek amacıyla 2003 yılında yürürlüğe soktuğu ve 2008 yılında teslim edilmesi vaat edilen Barış Kartalı programında 7 yıllık gecikmenin ardından nihayet sona gelindi. Boeing, Türkiye’ye satmayı vaat ettiği 4 Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı ve bir yer sistemini teslimata hazırladı.
Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı'nın ilki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genel Kurmay Başkanı Nejdet Özel, Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar'ın katılımıyla 29 Ocak 2014 tarihinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii [TAI] tesislerinde teslim töreni gerçekleştirilecek.
Teknik Özellikler:

• Mürettebat: 6-10
  • Faydalı Yük: 19,830 kg (43,720 lb)
  • Uzunluk:33.6 m
  • Yükseklik: 12.5 m
  • Kanat açıklığı: 35.8 m
  • Boş ağırlığı: 46,606 kg (102,750 lb)
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 77,564 kg (171,000 lb)
  • Motor: 2 × CFM International CFM56-7B27A turbofan, 27,000 lbf (118 kN)
  • Seyir hızı: 853 km/s

Bar

- - - Aktualisiert - - -

die turkische dominanz in der agais ist schon beeindruckend,turkische kriegsschiffe bewegen sich ohne probleme vor der kueste von attika..

das ist attika

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

die griechen haben das langsam kapiert,das die agais nicht nur griechisch ist..

ΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ!Τουρκική φρεγάτα έξω από την Αττική είδαν Έλληνες ψαράδες!
20/01/14

F491XL1.jpg
Τουρκική φρεγάτα εθεάθη πριν από λίγη ώρα ανοικτά της Αττικής, εντός των χωρικών υδάτων μας με κατεύθυνση βορεια προς Καφηρέα.
Εγινε αντιληπτή από ψαράδικα σκάφη.

Η φρεγάτα βρισκόταν στο Ν.Α. Αιγαίο στην περιοχή του Καστελόριζου μετέχοντας σε άσκηση του τουρκικού Ναυτικού.

Zurück
Oben