Aktuelles
  • Happy Birthday Balkanforum
    20 Jahre BalkanForum. Herzlichen Dank an ALLE die dieses Jubiläum ermöglicht haben
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Volkszählung 2013 in Bosnien

Prvih dana popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini stižu brojne žalbe na nepravilnosti u procesu njegove provedbe, javila je agencija Anadolija.



Do sada je registrirano preko stotinu prijava o nepravilnostima u popisu, koji traje od 1. do 15. oktobra.


Na adresu Bh-index portala stiglo je pismo ogorčenog popisivača iz Brčkog koji tvrdi da je instruktorica ponudila određenu svotu novca, i od popisivača zahtjevala da naprave što više popisinih obrazaca sa određenim izjašnjenjem.


U nastavku Vam donosimo dijelove pisma našeg čitatelja i popisivača iz Brčkog, koji je tražio da ne objavljujemo njegov identitet.


“Pozdrav, ja sam popisivač iz Brčkog i želim prijaviti nepravilnosti instruktora B.Đ. (puni identitet poznat redakciji) u popisu stanovništva 2013. godine. Dakle, gospođa je ponudila određenu svotu novca meni a kako sam čula od ostalih kolega i njima, da uradimo stvari koje ona želi. S obzirom da među nama ima Srba i Bošnjaka ne znam da li je netko već uzeo novac. Dakle, od nas je zahtijevala da napravimo što više popisanih obrazaca a da to bude izjašnjenje ”SRBIN”. Ponudila je lijepu svotu po jednom popisanom građaninu, čak je kod sebe imala neki spisak u kojem se nalaze ime, prezime, ime oca i matični broj svih stanovnika ove mjesne zajednice“.


“Još nisam kontaktirala komisiju, uradila sam dosta posla i ispast će da mi se ne plati za moj trud ako dođe do obustavljanja popisa u ovom dijeli Distrikta. Najradije bih odustala od svega ovoga jer sam primijetila dosta nepravilnosti, zaista ne želim učestvovati u nedjelima koja mi se nude, posao popisivača sam shvatila ozbiljno i odgovorno. Meni je dovoljno da zaradim onoliko koliko ću dobiti čistim i poštenim popisom bez diskriminacije i krivičnih djela. Nadam se da će se riješiti ovaj problem i popis nastaviti legalno i pošteno“, stoji u pismu ogorčenog popisivača.




Podsjećamo, zamjenik direktora Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, komentirajući brojne ozbiljne pritužbe na način provođenja procesa popisa stanovništva u BiH, izjavio je da je situacija ozbiljna i da sve skupa može utjecati na validnost popisa stanovništva u BiH.


Je li vrijeme da se u proces popisa aktivnije uključe političke, policijske i pravosudne institucije kako bi se građani zaštitili od daljih zloupotreba i maltretiranja?


Popis će trajati od 1 do 15 oktobra, a koštat će 45,5 miliona maraka.





Pismo ogor
 
Das was bei euch in Bosnien abgeht ist die pure Verarschung. Die Menschen hatten genug Leid.
Ich verstehe einfach nicht wieso sich die Menschen das alles gefallen lassen.
Ein Bh-Katholike wird in Kroatien nie annerkennt werden und wer das Gegenteil behauptet soll sich mal auf die Strassen von Zagreb begeben und nachfragen.
Ein Bh-Orthodoxer wird in Serbien als Sinti und Roma ausgerufen (soll niemanden beleidigen) Ich habe es oft Live erlebt.

Was wollen die BH- Politiker überhaupt? (damit meine ich alle)
Geld, Macht?
 
Pola zagreb će se popisat. Denn ich kann nur eins wiederholen was Dragan Ćović von HDZ BiH gesagt hat: Ako nema Hrvata u Bosni i Hercegovini onda i nema više Bosnu i Hercegovinu. Und das stimmt egal wie niedrig die prozentzahl der Kroaten tatsächlich ausfällt, sie werden immer ein volk BiHs sein.
 
Pola zagreb će se popisat. Denn ich kann nur eins wiederholen was Dragan Ćović von HDZ BiH gesagt hat: Ako nema Hrvata u Bosni i Hercegovini onda i nema više Bosnu i Hercegovinu. Und das stimmt egal wie niedrig die prozentzahl der Kroaten tatsächlich ausfällt, sie werden immer ein volk BiHs sein.

Hrvat in Bosnien gibt es nicht.
Hrvat gibt es nur in Kroatien, ich als österreicher werde auch in Deutschland anders behandelt.
 
Im Internet machen die mit Fakenachrichten kund das sich Mustafa Ceric als Bosanac hat eintragen lassen was nicht stimmt. Tolle Propaganda unserer Nachbarn.

Tragom lažnih informacija neprijatelja Bošnjaka i Bosne koji u toku popisa u BiH plasiraju po internetu

DR. CERIĆ: JA SAM BOŠNJAK PO OCU I MATERI

Ali da pojedinci, agencije i mediji ne miruju udarati na ugledne Bošnjake je slučaj i izmišljene informacije i "lažne vijesti" portala novinar.me, koje sada kruže internetom, između ostalih u kojoj se u naslovu bombastično naglašava: “Mustafa Cerić se izjasnio kao Bosanac!!!” Očito da neprijateljima Bošnjaka otvoreno je smetalo transparentno vođenje Islamske zajednice u BiH na čije čelo je dvije decenije bio uvaženi reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić. Iako je kao vjerski líder bosanskih muslimana u toku svog mandata transpranteno svjedočio pripadnost svojoj bošnjačkoj naciji, to je putem raznih obraćanja prenosio na sve članove Zajenice. Nakon isteka mandata na poziciji Reis-l-uleme formira Svjetski bošnjački kongres koji je za kratko vrijeme zabilježio brojne uspjehe na domaćoj i internacionalnoj sceni. Posebno je pohvalan sveukupan angažman Svjetskog bošnjačkog kongresa na čelu sa reisu-l-ulemom emeritusom dr. Cerićem u vremenu prije popisa stanovništva u BiH, iskoristivši svoj ugled i pozvao građane BiH da jasno kažu da su Bošnjaci. O tome svjedoči Poruka Bošnjacima povodom Popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini 2013. u kojoj jasno i glasno između ostaloga kaže, i poziva pripadnike našeg naroda da slijede i tvrdo zapišu:

Ja sam Bošnjak po ocu i materi! Ja sam iz ovih bosanskih krajeva po djedovini! Vjera mi je islam (a neki Bošnjaci mogu biti i druge vjere ili bezvjere, neka im je to po volji)! Jezik mi je bosanski! Nisam bogat po imetku, ali sam sit u duši! Ja nikog ne mrzim ni po vjeri ni po naciji. Poštujem svačiju naciju, ali svoju naciju volim i zato sam ponosni Bošnjak. Ja sam sretan kad vidim da su svi ljudi sretni sa mnom u mom komšiluku i u mojoj zemlji!
 
Im Internet machen die mit Fakenachrichten kund das sich Mustafa Ceric als Bosanac hat eintragen lassen was nicht stimmt. Tolle Propaganda unserer Nachbarn.

Tragom lažnih informacija neprijatelja Bošnjaka i Bosne koji u toku popisa u BiH plasiraju po internetu

DR. CERIĆ: JA SAM BOŠNJAK PO OCU I MATERI

Ali da pojedinci, agencije i mediji ne miruju udarati na ugledne Bošnjake je slučaj i izmišljene informacije i "lažne vijesti" portala novinar.me, koje sada kruže internetom, između ostalih u kojoj se u naslovu bombastično naglašava: “Mustafa Cerić se izjasnio kao Bosanac!!!” Očito da neprijateljima Bošnjaka otvoreno je smetalo transparentno vođenje Islamske zajednice u BiH na čije čelo je dvije decenije bio uvaženi reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić. Iako je kao vjerski líder bosanskih muslimana u toku svog mandata transpranteno svjedočio pripadnost svojoj bošnjačkoj naciji, to je putem raznih obraćanja prenosio na sve članove Zajenice. Nakon isteka mandata na poziciji Reis-l-uleme formira Svjetski bošnjački kongres koji je za kratko vrijeme zabilježio brojne uspjehe na domaćoj i internacionalnoj sceni. Posebno je pohvalan sveukupan angažman Svjetskog bošnjačkog kongresa na čelu sa reisu-l-ulemom emeritusom dr. Cerićem u vremenu prije popisa stanovništva u BiH, iskoristivši svoj ugled i pozvao građane BiH da jasno kažu da su Bošnjaci. O tome svjedoči Poruka Bošnjacima povodom Popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini 2013. u kojoj jasno i glasno između ostaloga kaže, i poziva pripadnike našeg naroda da slijede i tvrdo zapišu:

Ja sam Bošnjak po ocu i materi! Ja sam iz ovih bosanskih krajeva po djedovini! Vjera mi je islam (a neki Bošnjaci mogu biti i druge vjere ili bezvjere, neka im je to po volji)! Jezik mi je bosanski! Nisam bogat po imetku, ali sam sit u duši! Ja nikog ne mrzim ni po vjeri ni po naciji. Poštujem svačiju naciju, ali svoju naciju volim i zato sam ponosni Bošnjak. Ja sam sretan kad vidim da su svi ljudi sretni sa mnom u mom komšiluku i u mojoj zemlji!

Zeko du bist nur ein Nachrichtenübermittler mehr nicht.. du sagst nichts aus..
 
Zurück
Oben