Aktuelles
  • Happy Birthday Balkanforum
    20 Jahre BalkanForum. Herzlichen Dank an ALLE die dieses Jubiläum ermöglicht haben
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Volkszählung 2013 in Bosnien

Mozda onim ljudima, koji nemaju drugih problema po dijaspori, dok ovi dole gledaju kako prezivljavati iz dana u dan i pronaci stalni posao. A mladi i onako gledaju kako docepati se neke bogate EU-zemlje ili preko okeana ;-) Sve u svemu mislim, da ce taj popis legalizirati takozvano humano prijeseljene i razmjenu imovine. Katastarski precizno znace se, gdje se povlace unutrasnje granice, nazalost podjeljene drzave.

Od nekakvog nadnacionalnog bosanskog drustva i stvaranja buduce "bosanske nacije" nema znaci nista. Taj projekat je vec u samome startu propao, kao sto je propao projekat stvaranja jugoslovenske nacije. Zao mi je sto nikada necemo razmisljati kao Skandinavija.

Za bosnjake je ovo bilo vise od samo popisa gdje god zivjeli. Ovo je bila borba za opstanak naroda koju smo hvala bogu dobili.

3412ef1b88f3f318cad540f6f319afc1.jpg
 
Ich bin immer noch erstaunt, dass die Serben in ihrer Paradedisziplin nicht punkten konnten. Eine Ära geht zu Ende.

Nema vise tih starih zanatlija :mrgreen: "Sreca" za Srbe i Hrvate pa Bosnjaci u Bosni nisu ni priblizno vitalni kao u Sandzaku. Sto se tice Srba, oni najvitalniji su na Kosovu, a u centralnoj Srbiji cak nesto bolji nego u BiH, sto ranije nije bio slucaj, odnosno mislim na fertilitet. Ono sto je trenutno zaista vidljivo, da su Bosnu nekada kroz istoriju uvijek pokusavali da djele i osvajaju osvajaci spolja, a ovog puta Bosna se djeli i cjepa iznutra, bas kao sto se Jugoslavija devedesetih rastocena iznutra. Nazalost prema svemu vidjenom, unutar BiH ne postoji ni minimum zajednickog interesa sva tri naroda da odrze tu zemlju na okupu.
 
Za bosnjake je ovo bilo vise od samo popisa gdje god zivjeli. Ovo je bila borba za opstanak naroda koju smo hvala bogu dobili.

Vjerujem ti, i neka se vracaju, ono sto je tvoje nikada nece pripadati nekom drugom. Samo otrovnom sovinisti moze smetati da ima Bosnjaka po Visegradu, Prijedoru i Banjaluci. Ja sam cesto sa svojima pricao o toj temi sto se tice "srpske seobe" iz BiH. Srbija, odnosno na relaciji Beograd-Novi Sad-Vojvodina se svake godine masovno doseljavaju citave srpske porodice iz Bosne, posebno mladi iz istocne Bosne i Posavine, vidim to svake godine. A jos veci razlog je druze odlazak u inostranstvo, koji cak vlasti zele prekriti. Srbi u Bosni zive dobrim djelom u ruralnim djelovima zemlje i malim bez persektivnim gradicima, posebno onaj kraj istocne Bosne prema Crnoj Gori i Srbiji gdje i sa jedne i sa druge granice polako postaje pustos. Tako da me ovi rezultati nikako ne iznenadjuju.
 
Zuletzt bearbeitet:
Vjerujem ti, i neka se vracaju, ono sto je tvoje nikada nece pripadati nekom drugom. Samo otrovnom sovinisti moze smetati da ima Bosnjaka po Visegradu, Prijedoru i Banjaluci. Ja sam cesto sa svojima pricao o toj temi sto se tice "srpske seobe" iz BiH. Srbija, odnosno na relaciji Beograd-Novi Sad-Vojvodina se svake godine masovno doseljavaju citave srpske porodice iz Bosne, posebno mladi iz istocne Bosne i Posavine, vidim to svake godine. A jos veci razlog je druze odlazak u inostranstvo, koji cak vlasti zele prekriti. Srbi u Bosni zive dobrim djelom u ruralnim djelovima zemlje i malim bez persektivnim gradicima, posebno onaj kraj istocne Bosne prema Crnoj Gori i Srbiji gdje i sa jedne i sa druge granice polako postaje pustos. Tako da me ovi rezultati nikako ne iznenadjuju.


Gerade deswegen sollten die Serben aus Ostbosnien die RS nochmal überdenken. So wird sich bei denen alles auf BL konzentrieren. Bjieljina ist der einzigste Lichtblick auf diesem langen Stück von Trebinje bis Brcko.
 
Nema vise tih starih zanatlija :mrgreen: "Sreca" za Srbe i Hrvate pa Bosnjaci u Bosni nisu ni priblizno vitalni kao u Sandzaku. Sto se tice Srba, oni najvitalniji su na Kosovu, a u centralnoj Srbiji cak nesto bolji nego u BiH, sto ranije nije bio slucaj, odnosno mislim na fertilitet. Ono sto je trenutno zaista vidljivo, da su Bosnu nekada kroz istoriju uvijek pokusavali da djele i osvajaju osvajaci spolja, a ovog puta Bosna se djeli i cjepa iznutra, bas kao sto se Jugoslavija devedesetih rastocena iznutra. Nazalost prema svemu vidjenom, unutar BiH ne postoji ni minimum zajednickog interesa sva tri naroda da odrze tu zemlju na okupu.
I nemaju razloga za to.
 
2,5 prozent serben in der pederacija da sollte man sich fragen wer ethnisch gesäubert hat .... komisch das man zurück in die gebiete der blutrünstigen serben kehrt und eine moschee nach der anderen hochzieht aber die bösen serben können net zurück in die gebiete wo das gute jedem mullah und madjaren aus dem arsch scheint....

Ja sam nekada znao navracati do Grahova. Danas tamo prema popisu mozda ima nesto blizu 3000 stanovnika (vecinsko srpsko naseljeno mjesto), ali nema toliko na terenu koji stalno zive tamo. Po mojoj nekoj procjeni, uvrh glave da ima oko 1500 na cijeloj opstini. Hrvata tamo ima malo, ali imaju ekonomsku moc i gotovo svi su zaposleni. Jasno je, da se ne moze ni priblizno vratiti predratno stanje privrede (Borac, UNIS, Ciglana, sumarija, prevoz), ali mislim da ima realnih projekata koji se mogu pokrenuti, recimo taj cuveni seoski turizam za pocetak. Klima je odlicna, zdrava voda, vazduh cist, cista hrana, sume, lovista pa i blizina mora. Brojne prirodne ljepote, Sator planina sa Satorskim jezerom (za Ilindan je milina rostiljati tamo), sela Preodac, Peci, planine Uilica, pa ljepote Dinare - sve izuzetno pogodni tereni za pcelarstvo i stocarstvo. Ali danas se niko ne zeli baviti tim stvarima, nekada je to bilo sasvim drukcije.
 
Zurück
Oben