Tito prodao svemirski program Amerikancima
Najveći tajni podzemni svemirski centar u Evropi Tito je izgradio u vojnoj bazi „Željava“, pod konspirativnim imenom „Objekt 505“, „tvrdi“ se u slovenačkom dokumentarcu "Houston, We Have a Problem!". Krajem 1960. godine, CIA je, navodno, to otkrila i SFRJ je celokupnu tehnologiju za let u svemir „ustupila“ SAD... za dve i po milijarde dolara.
Šaljivi dokumentarni film
Houston, We Have a Problem! slovenačkog reditelja Žige Virca, koji se bavi „jednom od najvećih tajni svemirske trke tokom Hladnog rata – jugoslovenskim svemirskim programom", otkriva „neverovatne" informacije.
„Jugosloveni su ostvarili brzi napredak baziran na tajnim zapisima pionira u toj oblasti Hermana Potočnika, nakon Drugog svetskog rata. Tehnička rešenja opisana u neobjavljenim Potočnikovim dnevnicima bila su osnova tajnog svemirskog programa 1948. godine, posle Titovog konflikta sa Staljinom", navodi se u trejleru filma.
Krajem 1960. godine, CIA je navodno otkrila da SFRJ već ima operativnu tehnologiju za let u svemir, a u martu 1961. godine, Tito je celokupno znanje prepustio Sjedinjenim Američkim Državama, koje su ubrzo „dostigle" Sovjete.
Broz je u zamenu dobio podršku Bele kuće, ali i ogromnu sumu novca - u filmu se navodi da je na jugoslovenski državni račun leglo dve i po milijarde dolara!
Već u maju 1961. godine američki predsednik Kenedi objavljuje da SAD planira put na Mesec.
U šaljivom dokumentarcu se „otkriva kako je Tito izgradio najveći tajni podzemni svemirski centar u Evropi u vojnoj bazi 'Željava'", u Hrvatskoj na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom, veoma blizu Bihaća, pod konspirativnim imenom „Objekt 505".
Film
Houston, We Have a Problem!, delo je braće Boštjana i Žige Virca, velikih nada slovenačke kinematografije. Žiga Virc je, inače, prošle godine nominovan za studentskog Oskara za film
Trst je naš!.
Ko zna šta će njih dvojica još „otkriti" do početka 2013. godine, do kada će film biti dovršen.
Slovenački dokumentaristi su se u kreiranju ovog šaljivog filma, koji će izvesno steći veliku popularnost na tlu bivše Jugoslavije, poslužili realnim likom iz istorije aeronautike, Hermanom Potočnikom, rođenim na tlu bivše SFRJ, preminulim u Beču 1929. godine.
Potočnik, kapetan austrougarskih inženjerijskih postrojenja, zaista je 1928. godine objavio knjigu "Das Problem der Befahrung des Weltraums - der Raketen-motor" (O problemu svemirskog leta - raketni motor), u kojoj elaborira pitanja modularne svemirske stanice, geostacionarne orbite i komunikacionih satelita.
Odmah po povratku sa Meseca, posada misije „Apolo 11“ - Armstrong, Oldrin i Kolins, posetila je 22 zemlje među kojima je bila i SFR Jugoslavija. Josipu Brozu Titu doneli su te 1970. godine fragmente Mesečevog tla, a na ručku u Belom dvoru su mu uručili kamen sa Meseca. Tito je njima uzvratio tabakerama.
Džon Kenedi i Tito u Vašingtonu, u oktobru 1963.