Plišek, Tošak, Mateus žele voditi bh. reprezentaciju
Nijemac Lotar Mateus, Čeh Jirži Plišek i Velšanin Džon Tošak, kandidati za selektora bh. reprezentacije - piše
San.
Premda kod pojedinaca iz NSBiH postoji ogromno zanimanje, pa i želja da bh. reprezentaciju vodi stranac zvučnog imena, spomenute trenere, favorizuju pojedini lobiji i ljudi sa kojima su proteklih godina sarađivali.
Naime, Mateusu, igračkoj legendi Bajerna i
Elfa nije nepoznat balkanski mentalitet. Mateus je bio trener Partizana, žena mu je iz Srbije, a godinama je u Bayernu igrao sa Hasanom Salihamidžićem. Dok je bio trener u bečkom Rapidu, kod Mateusa je igrao današnji bh. reprezentativac Darko Maletić. Mateus je jedno vrijeme bio selektor Mađarske - piše danas
San.
Nijemac dovodi sponzore
- Mateus bi bio pun pogodan za našu reprezentaciju. Veliko je ime, a njegov bi dolazak podigao zanimanje inostranih sponzora. Ako ima i gram šanse, ja ću se boriti da dođe tako zvučno ime - rekao nam je jedan visokopozionirani čelnik Saveza.
Kako se sve češće spominje mogućnost dolaska stranca, tako je otpočela kampanja za određene kandidate. Svaka grupa, ili lobi ima svog favorita. Navodno, jako dobro kotira Čeh Jirži Plišek, koji je na Grbavici "neshvaćen", pa je njegova epizora na Grbavici, trajala nešto duže od vožnje našim prugama "od Sarajeva do Neuma". Plišekov trenerski uspon, kojeg odlikuju menadžerske sposobnosti, počeo je nakon odlaska iz Želje. Imao je uspješne rezultate u Češkoj, a kruna je bilo imenovanje za sportskog direktora slavne Sparte. Plišek je otkrio Edina Džeku, a ovaj trasirao put Avdiji, Merziću, Ljevakoviću...Plišek, pored trenerskog iskustva ima sve stručne reference. Navodno i podršku nekih članova nogometne vlade.
Ko je Bosancima napunio džepove?
Džon Tošak, treći je kandidat. Velšanina je i svojevremeno za selektora predlagao Bekim Dino Pašalić, ugledni bh. menadžer sa jakim vezama u španskom, turskom, portugalskom i italijanskom nogometu. Prijateljstvo Pašalića i Tošaka, datira još iz vremena kada su zajedno napravili "posao stoljeća" za Fenerbahče. Iz Turske je Pašalić transferirao Elvira Baljića u to vrijeme za rekordnih tridesetak miliona dolara. Bio je to rekordan transfer u Evropi u to vrijeme. Kojeg će kasnije oboriti Anelka i Zidan. U Madridu su kratko ostali i Baljić i Tošak, ali je ostalo prijateljstvo i uspomena na dobro urađeni posao između Velšanina i bosanskog menadžera. Inače, Tošak je prijatelj sa Mehom Kodrom, kojem je bio trener u Real Sosiedadu. Nekadašnji centarfov Velsa najbolje relacije ima sa Džemalom Hadžiabdićem, bivšom "trojkom" Veleža, sa kojim je godinama igrao u Svonsiju. U to vrijeme igrao je u Ante Rajković.
Iskustvo sa Klementeom
Nije nemoguće da na scenu
izroni još neko strano ime. U NSBiH su svjesni da stranci imaju svoju cijenu, ali i činjenice da Savez godinama premira pobjede nad San Marinom, Maltom, Estonijom, Luksemburgom, Lihtenštajnom, Farskim Ostrvima, a da niti jedan selektor nije osvojio, čak ni treće mjesto. Oni oprezniji podsjećaju loša iskustva sa strancima, kao u slučaju Klementea i Srbije. No, svima je jasno da su Srbiji "podzemlje" vodi glavnu riječ, zbog čega su iz fudbala otišli veličine poput Dragana Džajića, Dragana Stojkovića, a
nestao je i Bato Bulatović, dugogodišnji sekretar FSJ. I kod nas su, doduše, sumnjivi tipovi na glavnim pozicijama, ali je njihova "olakšavajuća" okolnost što su "privatizirali" Savez i reprezentaciju.
Domaći kandidati
Osim stranaca kao i svaki put kada se biraju selektori,
vrata Saveza širom su otvorena za Osima, Sušića, Halilhodžića, Bajevića, Ristića, Baždarevića... Niko od njih neće doći dok je sadašnja bulumenta na vlasti. A, ni vladajućoj garnituri ne odgovara da za selektora dođe neko stručan, iskusan, potkovan znanjem, još pun para i nepotkupljiv. Svoju su kandidaturu za selektora istaklli Ivan Katalinić, Husnija Arapović, Šener Bajramović, Vlatko Glavaš... Pitate se; jesmo li dotakli dno? Nažalost, još ne!
------------------------------------------------------------------
matthäus wär ein traum, aber glaube nich daran.
sonst wär ich für pilsek.