Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Albanische Kämpfer in Kroatien

General Rahim Ademi Top Ten der Kroaten

[h1]General Rahim Ademi među deset najvećih Hrvata[/h1]
Rahim Ademi personi më rëndësishëm në historinë Kroate
_1441771_150_ademi_ap.jpg

Sipas sondazhit Kroat që është punuar mbi dy javë , luftëtari shqiptar që luftoi për Kroacinë është ndër 10 më të njohurit të historisë Kroate , ose në listë është i pari i gjitha kohërave të historisë Kroate Rahim Ademi : (Karač, Vučitrn, Republika Kosovo, 30. siječnja 1954.), general HV.
174.jpg


General Rahim Ademi među deset najvećih Hrvata

Code:
U dva tjedna Nacionalove ankete za svog favorita među najznačajnijim Hrvatima u povijesti glasalo je preko 3.400 osoba, a od idućeg tjedna izbor se širi na Obiteljski radio: kako se ne bi utjecalo na konačan rezultat, do kraja natjecanja neće se objavljivati broj glasova kandidata

"Dobro je to što na popisu nema Ante Pavelića jer koliko god je njegova uloga u jednom trenutku hrvatske povijesti bila velika, on ovoj zemlji nije donio ništa dobra.""Dobro je to što na popisu nema Ante Pavelića jer koliko god je njegova uloga u jednom trenutku hrvatske povijesti bila velika, on ovoj zemlji nije donio ništa dobra."Izbor najznačajnijeg Hrvata u povijesti u punom je jeku. Samo u prvih deset dana ankete, zaključno sa subotom 6. prosinca, glasovalo je više od 3400 osoba i situacija postaje sve jasnija. Kao i prošlog tjedna prva tri mjesta zauzimaju nekadašnji antifašistički vođa i državnik Josip Broz Tito, a slijede ga znanstvenici Nikola Tesla i Ruđer Bošković. Među prvih deset osoba još su bivši i aktualni hrvatski predsjednici Franjo Tuđman i Stipe Mesić, književnici Miroslav Krleža i Ivo Andrić, proslavljeni košarkaš Dražen Petrović, zvijezda hrvatske gastronomije Stevo Karapandža, a novost je da je mitskoga kralja Tomislava zamijenio general Rahim Ademi.

I dalje vode Tito, Tesla i Ruđer Bošković, a velika borba vodi se između Mesića i Tuđmana Unatoč kontroverznoj povijesnoj ulozi, komunistički vođa Josip Broz Tito i dalje vodi u Nacionalovoj anketi Od umjetnika, među prvih deset najznačajnijih Hrvata za sada se nalaze samo književnici Miroslav Krleža i Ivo AndrićSadašnji redoslijed nije iznenađenje, uostalom većina renomiranih povjesničara slaže se da su Tito i Tesla dvojica hrvatskih građana koji su svojim djelima dali najveći doprinos i na međunarodnom planu. Pritom je uloga komunističkog vođe zasigurno kontroverznija, jer uz velike pothvate koje je vodio ? borbu protiv nacista, zaustavljanje međusobnih ubojstava jugoslavenskih etničkih i vjerskih skupina, pa i izgradnja prilično liberalnog socijalističkog sustava ? Broz je ipak predvodio represivnu komunističku vlast koja nije poštovala zasade liberalno-demokratskih društava. Unatoč tome uvjerljivo drži prvo mjesto u Nacionalovu izboru, što pokazuje kako građani smatraju da njegovi uspjesi daleko nadmašuju nedemokratske postupke iza kojih je također stajao.

Jedini koji mu za sada konkurira je Nikola Tesla, slavni fizičar i pronalazač koji je najveći dio života proveo u New Yorku. Tesla ne samo da je dobio mjernu jedinicu koja je nazvana njegovim imenom, nego i danas u Američkom zavodu za patente postoji blizu 220 njegovih pronalazaka. U svakom slučaju bio je najveći izumitelj koji se rodio na području današnje Republike Hrvatske. Premda je u svjetskim znanstvenim krugovima manje poznat, i dubrovački svećenik i znanstvenik Ruđer Bošković očito je svojim radovima izborio veliko mjesto u hrvatskoj povijesti. Poput Tesle i on je većinu života proveo izvan Hrvatske, što očito kod glasača ne umanjuje njihovu važnost. Svojevrsnu dihotomiju kod glasovanja potvrđuje velika podrška izrazito suprotstavljenim likovima poput hrvatskih predsjednika Tuđmana i Mesića ili pisaca Andrića i Krleže. Doista sjajna karijera, ali i tragična smrt u 27. godini pridonijeli su karizmi Dražena Petrovića, iako na čisto sportskom planu sasvim sigurno postoje i drugi sportaši koji su osvojili više odličja. U takvoj konkurenciji sadašnje uvrštenje nekadašnje jugoslavenske kuharske zvijezde Steve Karapandže među vodeće može se doimati pomalo bizarno, ali podsjetimo ? i u Njemačkoj su revijalni glazbenici dobili više glasova od Beethovena. Kako god bilo, do okončanja najveće ankete posvećene slavnim hrvatskim građanima ostalo je još dvadesetak dana, i do samog završetka bit će teško prognozirati pobjednika.

Organizatori akcije odlučili su da do završetka natjecanja više ne objavljuju broj glasova za pojedine kandidate kako time ne bi utjecali na konačni rezultat. i Obiteljski radio na kojem će se emitirati posebne emisije posvećene Može se jedino reći da Tito, Tesla i Bošković vode poprilično uvjerljivo, iako su promjene moguće jer svakodnevno putem dopisnica, Interenta i VIP-SMS-a stiže približno 300 glasova. Od idućeg tjedna akcija se širi i u eter jer se priključuje odabiru Najvećeg Hrvata u povijesti, kao i glasovanje za ponuđene kandidate.General Rahim Ademi me?u deset najve?ih Hrvata – Nacional.hr

Lista:
1. Rahim Ademi (1954.). General bojnik od 1991. u sastavu HV-a, od 1992. Zapovjednik izbočenog zapovjednog mjesta Šibenik. Danas u mirovini.
2. Ivo Andrić (1892.-1975.). Književnik. Dobitnik Nobelove nagrade za književnost.
3. Antun Augustinčić (1900.-1979.). Kipar. Njegovi spomenici su Mir pred zgradom UN-a i statua Matiji Gupcu u Gornjoj Stubici.
4. Branko Bauer (1921.). Filmski i televizijski redatelj. Debitira filmom Sinji Galeb a najbolja ostvarenja su; Ne okreći se sine, Samo ljudi i Tri Ane.
5. Miroslav Blažević (1935.). Nogometaš i trener. Osvojio državno prvenstvo sa Dinamom 1981./82., a najveći uspjeh mu je treće mjesto na svjetskom prvenstvu sa Hrvatskom reprezentacijom u Francuskoj 1998. godine.
6. Ruđer Josip Bošković (1711.-1787.). Znanstvenik i filozof, astronom, matematičar, fizičar, geodet, konstruktor instrumenata, hidrotehničar, statičar, književnik, arheolog i diplomat.
7. Goran Bregović (1950.). Rođen u Sarajevu, autor i idejni pokretač benda ?Bijelo Dugme?, koji je od 1974. do 1988. bio najveći rock sastav u bivšoj Jugoslaviji. Nakon raspada ?Bijelog Dugmeta? Bregović odlazi u Pariz gdje se istaknu radom na glazbi u filmu ?Kraljica Margot?.
8. Ivana Brlić-Mažuranić (1874. ? 1938.). Književnica, rođena u Ogulinu. Njezina djela su prevođena na sve svjetske jezike i dva je puta 1931. i 1938. predložena za Nobelovu nagradu. Godine 1937. izabrana je, kao prva žena, za člana JAZU.
9. Josip Broz Tito (1892. ? 1980.). Političar i državnik. Vođa antifašističke borbe u drugom svjetskom ratu, prvi i doživotni predsjednik socijalističke Jugoslavije. Desetljeće nakon njegove smrti raspala se SFRJ.
10. Dražen Budiša (1948.). Političar. Rođen u Drnišu, diplomirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Godine 1971. kao jedan od vođa pokreta sveučilištaraca uhićen i osuđen na 4 godine robije. Od 1990. predsjednik s prekidima HSLS-a.
11. Vlaho Bukovac (1855. ? 1922.). Slikar. Rođen u Cavtatu. Godine 1895. naslikao ?Hrvatski preporod? za svečani zastor zagrebačkog HNK. Osnovao Društvo hrvatskih umjetnika i postavio temelje hrvatske moderne.
12. Bruno Bušić (1939. ? 1978). Političar i publicist. Nakon izdržane kazne u Staroj Gradiški 1975. godine odlazi u emigraciju. UDBA ga je ubila u Parizu, a sabrani su mu radovi objavljeni posthumno u knjizi ?Jedino Hrvatska? (1983.).
13 Krešimir Ćosić (1948. ? 1995.). Košarkaš. Osvajač brojnih odličja, šest puta nastupao za reprezentaciju Europe, a djelovao je i kao trener. Osnivač mormonske zajednice u Hrvatskoj.
14. Juraj Dalmatinac (početkom 15. stoljeća ? 1473. / 75.) Kipar i graditelj. Rođen u Zadru, živio u Veneciji. Nastavio gradnju Šibenske katedrale. Sagradio je splitsku palaču Papalić, njegova su djela zabilježena i na Pagu, te radi na dovršenju dubrovačkih fortifikacija.
15. Savka Dabčević-Kučar (1923.)- ekonomistica i političarka, najistaknutija od vođa hrvatskog proljeća i zagovornica reforme federacije u smjeru veće samostalnosti i ravnopravnosti republika. Rođena 1923. na Korčuli, od 1990. prvakinja Koalicije narodnog sporazuma te osnivačica i predsjednica HNS-a do 1994. godine.
16. Mile Dedaković-Jastreb- časnik HV, zapovjednik obrane općine Vukovar i zapovjednik operativne zone Vukovar-Vinkovci-Županja. Rođen u Nijemcima kraj Vinkovaca 1951., završio Zrakoplovno-vojnu akademiju i komandno-štabnu akademiju JNA.
17. Arsen Dedić (1938)- skladatelj, pjesnik i pjevač rođen u Šibeniku 1938. Autor više desetaka albuma, desetak knjiga poezije, glazbe za 25 filmova i TV serijala.
18. Slavenka Drakulić (1969.).- Hrvatska književnica i novinarka. Pisanjem u revijama ‘’Start’’ i ‘’Danas’’ stekla ugled angažirane novinarke zaokupljene feminističkim nazorima. Njezine knjige prevedene su na više jezika.
19. Marin Držić (1508.1567.). Dubrovački književnik i komediograf. Studij završio u Sieni. Najznačajniji predstavnik hrvatske renesansne književnosti, istaknuta djela ‘’Novela od Stanca’’ i ‘’Dundo Maroje’’.
20. Boris Dvornik (1939.). ?Rođen u Splitu i studirao na Kazališnoj akademiji u Zagreb. Na filmu debitirao 1960. ulogom u ‘’Devetom krugu’’ F. Štiglica. Istaknuo se ulogama u brojnim filmovima i TV serijama.
21. Tarik Filipović ( 1972. ) Rođen u Zenici, a 1990. godine upisuje ADU u Zagrebu, nastupao u brojnim kazališnim i filmskim predstavama, trenutno najeksponiraniji kao voditelj tv kviza Tko želi biti milijunaš
22. Ljudevit Gaj (1809. – 1872.) hrvatski preporoditelj i književnik, vođa ilirskog pokreta, 1830. godine izdao prvu hrvatsku gramatiku Kratke osnove horvatsko-slavenskog pravopisanja, 1845. godine izdaje književni prilog Danica
23. Branko Gavella (1885. – 1962.) redatelj, teatrolog i kazališni pedagog, režirao oko 270 dramskih, opernih i operetnih djela, preveo 30-ak drama i odgojio generacije glumaca i redatelja
24. Ivan Generalić (1914. – 1992.) rodonačelnik suvremene hrvatske umjetnosti, slikanjem uljem ili temperom na staklu postaje tehnikom kojom će se služiti naraštaji naivnih umjetnika podravske regije
25. Marin Getaldić (1568. – 1626.) matematičar i fizičar, odredio specifičnu težinu sedam kovina i pet tekućina i odnose težina i obujmova različitih tijela, sam je konstruirao parabolična zrcala i radio pokuse s njima
26. Krešo Golik ( 1992. ) filmski i tv redatelj, režirao antologijski dokumentarac Od 3 do 12, njegova dva filma Imam dvije mame i dve tate i Tko pjeva zlo ne misli, kritičari su uvrstili među najbolje hrvatske filmove svih vremena
27. Dragutin Gorjanović-Kramberger ( 1856. – 1936. ) geolog, paleontolog i antropolog. Na Hušnjakovu brdu je 1899. godine otkrio bogato nalazište pračovjeka (tzv. Krapinski pračovjek)
28. Vlado Gotovac ( 1930. – 2000. ) pjesnik, filozof i publicist, sudjelovao u hrvatskom proljeću, osuđen zbog delikta mišljenja te više godina proveo u zatvoru (1972. – 1976.) i (1982. – 1984.), jedan od osnivača HSLS-a a od 1992. godine i saborski zastupnik, od 1991. godine predsjednik Matice hrvatske
29. Ante Gotovina ( 1955. ) general HV-a, kao bivši pripadnik Legije stranaca priključuje se Hrvatskoj vojsci 1990. godine, u oslobodilačkoj akciji Oluja 1995. godine rukovodio akcijom na splitskom vojnom području, 1996. godine postavljen za glavnog inspektora Hrvatske vojske
30. Matija Gubec vođa seljačke bune 1573. godine, prilikom gušenja bune uhvaćen i odveden u Zageb gdje je mučen užarenim kliještima, okrunjen užarenom željeznom krunom i na kraju rasčetvoren
31. Ivan Gundulić ( 1589. – 1638. ) pjesnik i dramatik iz Dubrovnika. Stekao status klasika, najpoznatija djela su mu ep Osman i religiozna poema Suze sina razmetnoga
32. Andrija Hebrang ( 1899. – 1949. ) političar, u svibnju 1941. postaje rukovoditelj Vojnog komiteta KPH, a u lipnju član Operativnog rukovodstva za Hrvatsku, krajem 1943. godine postaje politički sekretar CK KPH, 1944. godine smijenjen s funkcije. Godine 1948. zbog Informbiroa isključen iz KPJ i likvidiran u zatvoru godinu dana poslije
33. Mirko Ilić (1956.) crtač i ilustrator, jedan od osnivača grupe Novi kvadrat, objavljuje stripove u zemlji i inozemstvu. Ilustrator je u uglednim svjetskim časopisima (Time), a neko vrijeme umjetnički umjetnik u listu Time International
34. Goran Ivanišević ( 1971.) tenisač, na Olimpijskim igrama 1992. godine osvojio dvije brončane kolajne, 1994. godine bio drugi igrač svijeta, 2001. godine osvoja Wimbledon, sveukupno u karijeri u osvojio 21. turnir
35.Josip Jelačić Bužimski (1801. – 1859.) grof, dalmatinsko-hrvatski-slavonski ban, bio pristaša hrvatskog preporoda. Godine 1848. ukinuo je feudalni poredak i postavio temelje moderne građanske Hrvatske.
36. Marija Jurić-Zagorka (1873. – 1957.) prva profesionalna novinarka i najčitanija hrvatska književnica, pokrenula i uređivala Ženski list. Najpoznatiji romani su joj Kneginja iz Petrinjske ulice, Grička vještica i Kći Lotrščaka
37. Stevo Karapandža. Nekad najpoznatiji zagrebački kuhar i televizijska zvijezda emisije Male tajne velikih majstora kuhinje, trenutno živi u Švicarskoj gdje vodi restoran
38. Bartol Kašić ( 1575. – 1650. ) pisac i jezikoslovac, napisao prvu gramatiku hrvatsku (ilirskog) jezika koja je tiskana u Rimu 1604. godine, a 1630. godine preveo Bibliju na hrvatski jezik
39. Janica Kostelić ( 1982.) skijašica, osvajačica tri zlatne i jedne srebrne kolajne na Zimskoj olimpijadi 2002. godine, do sada dvaput ukupna pobjednica svjetskog skijaškog kupa (sezone 2001. na 2002. i 2002. na 2003.) , ukupno ostvarila 19 pobjeda u svjetskom kupu
40. Ivan Goran Kovačić ( 1913. – 1943. ) pisac, potkraj 1942. zajedno s Vladimirom Nazorom odlazi u partizane a 1943. godine ga ubijaju četnici. Najuspjelija mu je dijalektalna poezija pisana muzikalnim goranskim idiomom (zbirka Ognji i rože) i poema Jama
41. Viktor Kovačić 1874. ? 1924. Duhovni otac moderne hrvatske arhitekture, zastupao protufunkcionalističke ideje, utjecao na razvoj građevinarskog obrta te gradogradnje i spomeničke zaštite.
42. Juraj Križanić 1617. ? 1683. Znanstvenik, polihistor misionar, zalagao se za oslobađanje svih slavenskih naroda koji su tada bili pod tuđinskim vlastima.
43. Miroslav Krleža 1893. ? 1981. Istaknuti književnik, važnija djela: Hrvatski Bog Mars, Balade Petrice Kerempuha, Zastave.
44. Franjo Kuharić 1923. ? 2002. Zaređen 1945., postao kardinalom 1983., smatra se velikim zaštitnikom crkve u doba represije jugoslavenskih vlasti i za vrijeme Domovinskog rata.

YouTube - Vojna operacija Ju?ni Potez 1995
Grad i izbile na planinu Manjaču. Zapovjednici: Ante Gotovina, Rahim Ademi i Ljubo Ćesić Rojs upload.wikimedia.org ... domovinski rat juzni potez ...
 
Zuletzt bearbeitet:
die albaner in kroatien die ich kenne sind alles sehr fleißige und hart arbeitende leute.

das die meisten auch noch für kroatien gekämpft haben und gestorben sind zeigt das man sich keine besseren mitbürger wünschen kann als die kroatischen albaner.

Legende !!
 
General Rahim Ademi Top Ten der Kroaten

[h1]General Rahim Ademi među deset najvećih Hrvata[/h1]
Rahim Ademi personi më rëndësishëm në historinë Kroate
_1441771_150_ademi_ap.jpg

Sipas sondazhit Kroat që është punuar mbi dy javë , luftëtari shqiptar që luftoi për Kroacinë është ndër 10 më të njohurit të historisë Kroate , ose në listë është i pari i gjitha kohërave të historisë Kroate Rahim Ademi : (Karač, Vučitrn, Republika Kosovo, 30. siječnja 1954.), general HV.
174.jpg


General Rahim Ademi među deset najvećih Hrvata

Code:
U dva tjedna Nacionalove ankete za svog favorita među najznačajnijim Hrvatima u povijesti glasalo je preko 3.400 osoba, a od idućeg tjedna izbor se širi na Obiteljski radio: kako se ne bi utjecalo na konačan rezultat, do kraja natjecanja neće se objavljivati broj glasova kandidata

"Dobro je to što na popisu nema Ante Pavelića jer koliko god je njegova uloga u jednom trenutku hrvatske povijesti bila velika, on ovoj zemlji nije donio ništa dobra.""Dobro je to što na popisu nema Ante Pavelića jer koliko god je njegova uloga u jednom trenutku hrvatske povijesti bila velika, on ovoj zemlji nije donio ništa dobra."Izbor najznačajnijeg Hrvata u povijesti u punom je jeku. Samo u prvih deset dana ankete, zaključno sa subotom 6. prosinca, glasovalo je više od 3400 osoba i situacija postaje sve jasnija. Kao i prošlog tjedna prva tri mjesta zauzimaju nekadašnji antifašistički vođa i državnik Josip Broz Tito, a slijede ga znanstvenici Nikola Tesla i Ruđer Bošković. Među prvih deset osoba još su bivši i aktualni hrvatski predsjednici Franjo Tuđman i Stipe Mesić, književnici Miroslav Krleža i Ivo Andrić, proslavljeni košarkaš Dražen Petrović, zvijezda hrvatske gastronomije Stevo Karapandža, a novost je da je mitskoga kralja Tomislava zamijenio general Rahim Ademi.

I dalje vode Tito, Tesla i Ruđer Bošković, a velika borba vodi se između Mesića i Tuđmana Unatoč kontroverznoj povijesnoj ulozi, komunistički vođa Josip Broz Tito i dalje vodi u Nacionalovoj anketi Od umjetnika, među prvih deset najznačajnijih Hrvata za sada se nalaze samo književnici Miroslav Krleža i Ivo AndrićSadašnji redoslijed nije iznenađenje, uostalom većina renomiranih povjesničara slaže se da su Tito i Tesla dvojica hrvatskih građana koji su svojim djelima dali najveći doprinos i na međunarodnom planu. Pritom je uloga komunističkog vođe zasigurno kontroverznija, jer uz velike pothvate koje je vodio ? borbu protiv nacista, zaustavljanje međusobnih ubojstava jugoslavenskih etničkih i vjerskih skupina, pa i izgradnja prilično liberalnog socijalističkog sustava ? Broz je ipak predvodio represivnu komunističku vlast koja nije poštovala zasade liberalno-demokratskih društava. Unatoč tome uvjerljivo drži prvo mjesto u Nacionalovu izboru, što pokazuje kako građani smatraju da njegovi uspjesi daleko nadmašuju nedemokratske postupke iza kojih je također stajao.

Jedini koji mu za sada konkurira je Nikola Tesla, slavni fizičar i pronalazač koji je najveći dio života proveo u New Yorku. Tesla ne samo da je dobio mjernu jedinicu koja je nazvana njegovim imenom, nego i danas u Američkom zavodu za patente postoji blizu 220 njegovih pronalazaka. U svakom slučaju bio je najveći izumitelj koji se rodio na području današnje Republike Hrvatske. Premda je u svjetskim znanstvenim krugovima manje poznat, i dubrovački svećenik i znanstvenik Ruđer Bošković očito je svojim radovima izborio veliko mjesto u hrvatskoj povijesti. Poput Tesle i on je većinu života proveo izvan Hrvatske, što očito kod glasača ne umanjuje njihovu važnost. Svojevrsnu dihotomiju kod glasovanja potvrđuje velika podrška izrazito suprotstavljenim likovima poput hrvatskih predsjednika Tuđmana i Mesića ili pisaca Andrića i Krleže. Doista sjajna karijera, ali i tragična smrt u 27. godini pridonijeli su karizmi Dražena Petrovića, iako na čisto sportskom planu sasvim sigurno postoje i drugi sportaši koji su osvojili više odličja. U takvoj konkurenciji sadašnje uvrštenje nekadašnje jugoslavenske kuharske zvijezde Steve Karapandže među vodeće može se doimati pomalo bizarno, ali podsjetimo ? i u Njemačkoj su revijalni glazbenici dobili više glasova od Beethovena. Kako god bilo, do okončanja najveće ankete posvećene slavnim hrvatskim građanima ostalo je još dvadesetak dana, i do samog završetka bit će teško prognozirati pobjednika.

Organizatori akcije odlučili su da do završetka natjecanja više ne objavljuju broj glasova za pojedine kandidate kako time ne bi utjecali na konačni rezultat. i Obiteljski radio na kojem će se emitirati posebne emisije posvećene Može se jedino reći da Tito, Tesla i Bošković vode poprilično uvjerljivo, iako su promjene moguće jer svakodnevno putem dopisnica, Interenta i VIP-SMS-a stiže približno 300 glasova. Od idućeg tjedna akcija se širi i u eter jer se priključuje odabiru Najvećeg Hrvata u povijesti, kao i glasovanje za ponuđene kandidate.General Rahim Ademi me?u deset najve?ih Hrvata – Nacional.hr

Lista:
1. Rahim Ademi (1954.). General bojnik od 1991. u sastavu HV-a, od 1992. Zapovjednik izbočenog zapovjednog mjesta Šibenik. Danas u mirovini.
2. Ivo Andrić (1892.-1975.). Književnik. Dobitnik Nobelove nagrade za književnost.
3. Antun Augustinčić (1900.-1979.). Kipar. Njegovi spomenici su Mir pred zgradom UN-a i statua Matiji Gupcu u Gornjoj Stubici.
4. Branko Bauer (1921.). Filmski i televizijski redatelj. Debitira filmom Sinji Galeb a najbolja ostvarenja su; Ne okreći se sine, Samo ljudi i Tri Ane.
5. Miroslav Blažević (1935.). Nogometaš i trener. Osvojio državno prvenstvo sa Dinamom 1981./82., a najveći uspjeh mu je treće mjesto na svjetskom prvenstvu sa Hrvatskom reprezentacijom u Francuskoj 1998. godine.
6. Ruđer Josip Bošković (1711.-1787.). Znanstvenik i filozof, astronom, matematičar, fizičar, geodet, konstruktor instrumenata, hidrotehničar, statičar, književnik, arheolog i diplomat.
7. Goran Bregović (1950.). Rođen u Sarajevu, autor i idejni pokretač benda ?Bijelo Dugme?, koji je od 1974. do 1988. bio najveći rock sastav u bivšoj Jugoslaviji. Nakon raspada ?Bijelog Dugmeta? Bregović odlazi u Pariz gdje se istaknu radom na glazbi u filmu ?Kraljica Margot?.
8. Ivana Brlić-Mažuranić (1874. ? 1938.). Književnica, rođena u Ogulinu. Njezina djela su prevođena na sve svjetske jezike i dva je puta 1931. i 1938. predložena za Nobelovu nagradu. Godine 1937. izabrana je, kao prva žena, za člana JAZU.
9. Josip Broz Tito (1892. ? 1980.). Političar i državnik. Vođa antifašističke borbe u drugom svjetskom ratu, prvi i doživotni predsjednik socijalističke Jugoslavije. Desetljeće nakon njegove smrti raspala se SFRJ.
10. Dražen Budiša (1948.). Političar. Rođen u Drnišu, diplomirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Godine 1971. kao jedan od vođa pokreta sveučilištaraca uhićen i osuđen na 4 godine robije. Od 1990. predsjednik s prekidima HSLS-a.
11. Vlaho Bukovac (1855. ? 1922.). Slikar. Rođen u Cavtatu. Godine 1895. naslikao ?Hrvatski preporod? za svečani zastor zagrebačkog HNK. Osnovao Društvo hrvatskih umjetnika i postavio temelje hrvatske moderne.
12. Bruno Bušić (1939. ? 1978). Političar i publicist. Nakon izdržane kazne u Staroj Gradiški 1975. godine odlazi u emigraciju. UDBA ga je ubila u Parizu, a sabrani su mu radovi objavljeni posthumno u knjizi ?Jedino Hrvatska? (1983.).
13 Krešimir Ćosić (1948. ? 1995.). Košarkaš. Osvajač brojnih odličja, šest puta nastupao za reprezentaciju Europe, a djelovao je i kao trener. Osnivač mormonske zajednice u Hrvatskoj.
14. Juraj Dalmatinac (početkom 15. stoljeća ? 1473. / 75.) Kipar i graditelj. Rođen u Zadru, živio u Veneciji. Nastavio gradnju Šibenske katedrale. Sagradio je splitsku palaču Papalić, njegova su djela zabilježena i na Pagu, te radi na dovršenju dubrovačkih fortifikacija.
15. Savka Dabčević-Kučar (1923.)- ekonomistica i političarka, najistaknutija od vođa hrvatskog proljeća i zagovornica reforme federacije u smjeru veće samostalnosti i ravnopravnosti republika. Rođena 1923. na Korčuli, od 1990. prvakinja Koalicije narodnog sporazuma te osnivačica i predsjednica HNS-a do 1994. godine.
16. Mile Dedaković-Jastreb- časnik HV, zapovjednik obrane općine Vukovar i zapovjednik operativne zone Vukovar-Vinkovci-Županja. Rođen u Nijemcima kraj Vinkovaca 1951., završio Zrakoplovno-vojnu akademiju i komandno-štabnu akademiju JNA.
17. Arsen Dedić (1938)- skladatelj, pjesnik i pjevač rođen u Šibeniku 1938. Autor više desetaka albuma, desetak knjiga poezije, glazbe za 25 filmova i TV serijala.
18. Slavenka Drakulić (1969.).- Hrvatska književnica i novinarka. Pisanjem u revijama ‘’Start’’ i ‘’Danas’’ stekla ugled angažirane novinarke zaokupljene feminističkim nazorima. Njezine knjige prevedene su na više jezika.
19. Marin Držić (1508.1567.). Dubrovački književnik i komediograf. Studij završio u Sieni. Najznačajniji predstavnik hrvatske renesansne književnosti, istaknuta djela ‘’Novela od Stanca’’ i ‘’Dundo Maroje’’.
20. Boris Dvornik (1939.). ?Rođen u Splitu i studirao na Kazališnoj akademiji u Zagreb. Na filmu debitirao 1960. ulogom u ‘’Devetom krugu’’ F. Štiglica. Istaknuo se ulogama u brojnim filmovima i TV serijama.
21. Tarik Filipović ( 1972. ) Rođen u Zenici, a 1990. godine upisuje ADU u Zagrebu, nastupao u brojnim kazališnim i filmskim predstavama, trenutno najeksponiraniji kao voditelj tv kviza Tko želi biti milijunaš
22. Ljudevit Gaj (1809. – 1872.) hrvatski preporoditelj i književnik, vođa ilirskog pokreta, 1830. godine izdao prvu hrvatsku gramatiku Kratke osnove horvatsko-slavenskog pravopisanja, 1845. godine izdaje književni prilog Danica
23. Branko Gavella (1885. – 1962.) redatelj, teatrolog i kazališni pedagog, režirao oko 270 dramskih, opernih i operetnih djela, preveo 30-ak drama i odgojio generacije glumaca i redatelja
24. Ivan Generalić (1914. – 1992.) rodonačelnik suvremene hrvatske umjetnosti, slikanjem uljem ili temperom na staklu postaje tehnikom kojom će se služiti naraštaji naivnih umjetnika podravske regije
25. Marin Getaldić (1568. – 1626.) matematičar i fizičar, odredio specifičnu težinu sedam kovina i pet tekućina i odnose težina i obujmova različitih tijela, sam je konstruirao parabolična zrcala i radio pokuse s njima
26. Krešo Golik ( 1992. ) filmski i tv redatelj, režirao antologijski dokumentarac Od 3 do 12, njegova dva filma Imam dvije mame i dve tate i Tko pjeva zlo ne misli, kritičari su uvrstili među najbolje hrvatske filmove svih vremena
27. Dragutin Gorjanović-Kramberger ( 1856. – 1936. ) geolog, paleontolog i antropolog. Na Hušnjakovu brdu je 1899. godine otkrio bogato nalazište pračovjeka (tzv. Krapinski pračovjek)
28. Vlado Gotovac ( 1930. – 2000. ) pjesnik, filozof i publicist, sudjelovao u hrvatskom proljeću, osuđen zbog delikta mišljenja te više godina proveo u zatvoru (1972. – 1976.) i (1982. – 1984.), jedan od osnivača HSLS-a a od 1992. godine i saborski zastupnik, od 1991. godine predsjednik Matice hrvatske
29. Ante Gotovina ( 1955. ) general HV-a, kao bivši pripadnik Legije stranaca priključuje se Hrvatskoj vojsci 1990. godine, u oslobodilačkoj akciji Oluja 1995. godine rukovodio akcijom na splitskom vojnom području, 1996. godine postavljen za glavnog inspektora Hrvatske vojske
30. Matija Gubec vođa seljačke bune 1573. godine, prilikom gušenja bune uhvaćen i odveden u Zageb gdje je mučen užarenim kliještima, okrunjen užarenom željeznom krunom i na kraju rasčetvoren
31. Ivan Gundulić ( 1589. – 1638. ) pjesnik i dramatik iz Dubrovnika. Stekao status klasika, najpoznatija djela su mu ep Osman i religiozna poema Suze sina razmetnoga
32. Andrija Hebrang ( 1899. – 1949. ) političar, u svibnju 1941. postaje rukovoditelj Vojnog komiteta KPH, a u lipnju član Operativnog rukovodstva za Hrvatsku, krajem 1943. godine postaje politički sekretar CK KPH, 1944. godine smijenjen s funkcije. Godine 1948. zbog Informbiroa isključen iz KPJ i likvidiran u zatvoru godinu dana poslije
33. Mirko Ilić (1956.) crtač i ilustrator, jedan od osnivača grupe Novi kvadrat, objavljuje stripove u zemlji i inozemstvu. Ilustrator je u uglednim svjetskim časopisima (Time), a neko vrijeme umjetnički umjetnik u listu Time International
34. Goran Ivanišević ( 1971.) tenisač, na Olimpijskim igrama 1992. godine osvojio dvije brončane kolajne, 1994. godine bio drugi igrač svijeta, 2001. godine osvoja Wimbledon, sveukupno u karijeri u osvojio 21. turnir
35.Josip Jelačić Bužimski (1801. – 1859.) grof, dalmatinsko-hrvatski-slavonski ban, bio pristaša hrvatskog preporoda. Godine 1848. ukinuo je feudalni poredak i postavio temelje moderne građanske Hrvatske.
36. Marija Jurić-Zagorka (1873. – 1957.) prva profesionalna novinarka i najčitanija hrvatska književnica, pokrenula i uređivala Ženski list. Najpoznatiji romani su joj Kneginja iz Petrinjske ulice, Grička vještica i Kći Lotrščaka
37. Stevo Karapandža. Nekad najpoznatiji zagrebački kuhar i televizijska zvijezda emisije Male tajne velikih majstora kuhinje, trenutno živi u Švicarskoj gdje vodi restoran
38. Bartol Kašić ( 1575. – 1650. ) pisac i jezikoslovac, napisao prvu gramatiku hrvatsku (ilirskog) jezika koja je tiskana u Rimu 1604. godine, a 1630. godine preveo Bibliju na hrvatski jezik
39. Janica Kostelić ( 1982.) skijašica, osvajačica tri zlatne i jedne srebrne kolajne na Zimskoj olimpijadi 2002. godine, do sada dvaput ukupna pobjednica svjetskog skijaškog kupa (sezone 2001. na 2002. i 2002. na 2003.) , ukupno ostvarila 19 pobjeda u svjetskom kupu
40. Ivan Goran Kovačić ( 1913. – 1943. ) pisac, potkraj 1942. zajedno s Vladimirom Nazorom odlazi u partizane a 1943. godine ga ubijaju četnici. Najuspjelija mu je dijalektalna poezija pisana muzikalnim goranskim idiomom (zbirka Ognji i rože) i poema Jama
41. Viktor Kovačić 1874. ? 1924. Duhovni otac moderne hrvatske arhitekture, zastupao protufunkcionalističke ideje, utjecao na razvoj građevinarskog obrta te gradogradnje i spomeničke zaštite.
42. Juraj Križanić 1617. ? 1683. Znanstvenik, polihistor misionar, zalagao se za oslobađanje svih slavenskih naroda koji su tada bili pod tuđinskim vlastima.
43. Miroslav Krleža 1893. ? 1981. Istaknuti književnik, važnija djela: Hrvatski Bog Mars, Balade Petrice Kerempuha, Zastave.
44. Franjo Kuharić 1923. ? 2002. Zaređen 1945., postao kardinalom 1983., smatra se velikim zaštitnikom crkve u doba represije jugoslavenskih vlasti i za vrijeme Domovinskog rata.

YouTube - Vojna operacija Ju?ni Potez 1995
Grad i izbile na planinu Manjaču. Zapovjednici: Ante Gotovina, Rahim Ademi i Ljubo Ćesić Rojs upload.wikimedia.org ... domovinski rat juzni potez ...


Srbin. Nikola Tesla je Srbin.
 
Unglaublig, Penkala fehlt in der Liste.


Ibish...

Shikoje linkun :
61. Slavoljub Penkala (1871.1922.) istaknuti izumitelj rođen u današnjoj Slovačkoj. Život je proveo u Zagrebu, gdje je 1906. registrirao patent za automatsku olovku te za nekoliko patenata na području aero-dinamike. Konstruirao i prvi hrvatski avion, u kojem je 1910. i uzletio pred zagrebačkom javnosti.
General Rahim Ademi me?u deset najve?ih Hrvata – Nacional.hr
 
General Rahim Ademi Top Ten der Kroaten

[h1]General Rahim Ademi među deset najvećih Hrvata[/h1]
Rahim Ademi personi më rëndësishëm në historinë Kroate
bleib lieber auf dem Boden albo

Najve?i Hrvat - Wikipedia, the free encyclopedia


  • 1.Josip Broz Tito 2055
  • 2.Nikola Tesla 1614
  • 3.Ruđer Bošković 628
  • 4.Miroslav Krleža 515
  • 5.Franjo Tuđman 343
  • 6.Dražen Petrović 294
  • 7.Stjepan Mesić 266
  • 8.Ivo Andrić 219
  • 9.Tin Ujević 198
  • 10.Stevo Karapandža 157
4 Partisanen und 4 Jugoslawen in den Top Ten, das sagt schon alles :hotsun:
 
Zurück
Oben