Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Bücherthread: Was lesen die Balkanesen gerade?

Soo bin fertig mit ausfahrt zagreb-süd. Es war ein guter lustiger Roman. Natürlich nicht zu vergleichen mit Ivo Andric's Brücke über die Drina, der sich natürlich umfassender und detailierter mit der Zeit von den Osmanen bis hin zu Österreich-Ungarn auseinandergesetzt hat. Trotzdem lesenswert, da die Personen schon in merkwürdige bis komische Situationen geraten.

Lese nun folgendes:

51PYA0ZAXSL._SS500_.jpg
 
gordana kuic- miris kise na balkanu



als ich das buch gelesen habe kamen mir sehr viele erinerungen aus meiner kindheit hoch..............die einschüchterungen, die vertreibung und und!
das buch zeigt deutlich wie verschissen der krieg und der faschismus sind!!!!
 
habe bis jetzt nur schulbücher gelesen :toothy2:

will aber unbedingt das buch "Montenegro auf dem Weg nach Europa" lesen
23298.jpg


und noch weitere Bücher über Montenegro, falls jemand welche kennt kann er sie ja hier aufschreiben ;)
 
buchtipp auf albanisch

Parathënia e Akademik Rexhep Qosjës për Dramën e Ismet Rashitit “PRANVERA E MADHE” botuar nga Shoqata “MËMËDHEU” St. Galen, 2007, Zvicër
BesianaInfo
24 May. 2007 15:41
blank.gif

Parathënia e Akademik Rexhep Qosjës për Dramën e Ismet Rashitit “PRANVERA E MADHE” botuar nga Shoqata “MËMËDHEU” St. Galen, 2007, Zvicër

DRAMË ME RREZATIM SIMBOLIK DHE MESAZH TË SHUMKUPTUESHËM DHE LARGHEDHËS


Drama "Pranvera e madhe" e Ismet Rashitit do të jetë një vepër me interes të veçantë dhe me rëndësi të veçantë në historinë e letërsinë shqipe. Them kështu, para së gjithash, për arsye se në të trajtohet një temë e madhe, shumë e madhe, për letërsinë shqipe dhe them kështu për arsye se kjo temë e madhe, shumë e madhe, për letërsinë shqipe trajtohet në gjininë e dramës - në gjininë në të cilën kjo temë gati se nuk është trajtuar.

Titulli i dramës është shumë i qëlluar: "Pranvera e madhe". Dhe, si të mos quhet titull jashtëzakonisht i qëlluar? Me këtë titull janë quajtur ngjarjet e marsit dhe të prillit të vitit 1981 në Kosovë. E madhe është quajtur Pranvera e vitit 1981 kur në Kosovë janë bërë demonstratat e rinisë studentore dhe shkollore - demonstratat që çështjen e Kosovës dhe çështjen shqiptare në përgjithësi, si çështje më e rëndë, më tragjike kombëtare në Ballkan, e kanë rikthyer në skenën politike ndërkombëtare. Në të vërtetë demonstratat e rinisë studentore dhe shkollore shqiptare shënojnë kapitull të ri në historinë e Kosovës. Duke filluar prej këtyre demonstratave lëvizja kombëtare shqiptare për pavarësinë e Kosovës ngrihet në shkallë më të lartë politike, ideologjike dhe organizuese, bëhet lëvizje të cilën pushtuesi - shteti serb dhe Jugosllavia, nuk do të mund ta ndërpresë më pavarësisht prej dhunës që do të ushtrohej mbi organizuesit, ideologët, pjesëmarrësit, veprimtarët e saj.

Demonstratat e vitit 1981 - kjo është ngjarja më e madhe historike që sjell Konferencën Ndërkombëtare për Kosovën në Rambuje, që sjell ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë dhe në Jugosllavinë e mbetur, që sjell KFOR-in dhe UNMIK-un në Kosovë, që sjell bisedimet e sotme për statusin e Kosovës, që sjell pavarësinë e ardhshme të Kosovës dhe që, më në fund, pavarësisht çka mendon dhe çka thotë kush, do të sjellë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Kjo ishte Pranvera e Madhe. Kjo ishte Pranvera më e madhe në historinë shqiptare pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë në vitin 1912.

Autori i dramës "Pranvera e madhe", Ismet Rashiti, ishte pjesëmarrës i kësaj Pranvere të Madhe, ishte pjesëmarrës i demonstratave të rinisë sonë studentore dhe shkollore në vitin 1981.

Ai sot është dëshmitar historik i asaj Pranvere të Madhe. Drama e tij, "Pranvera e Madhe", siç e thotë edhe vetë, është borxh i tij ndaj asaj Pranvere, ndaj pjesëmarrësve në atë Pranverë, ndaj shokëve - pjesëmarrës në ato demonstrata.

Kjo është ana morale e dramës.

Por, drama "Pranvera e Madhe" ka edhe anën tjetër: artistike.
Ajo është dramë e shkruar me dhunti krijuese. Dhe, këtë dhunti e dëshmojnë: mjeshtëria e ndërtimit të konfliktit, ndjenjat dhe mendimet që përmbahen në të, personazhet e veçuara mjeshtërisht, rrezatimi simbolik, mesazhi i shumëkuptimshëm dhe larghedhës.

E kuptueshme.

Ata që shkruajnë sinqerisht, që shkruajnë për ato që njohin e për ato që ndjejnë ata pashmangshëm do të shkruajnë ashtu siç e ka shkruar Ismet Rashiti "Pranverën e Madhe": me dhunti të veçantë krijuese.

Rexhep QOSJA
Prishtinë 15.09.2006

IsmetRashiti1.jpg
IsmetRashiti2.jpg


möchte allen interessierten ein buch empfehlen , welches die ereignisse von 1981 in kosova beschreibt.
es war der grosse frühling in kosova wo zubeginn nur die studenten auf die strasse gingen und für gleichberechtigung innerhalb des jugoslawischen staates für die albaner forderten .....

es zeigt verschiedene blickwinkel vom bauern,müttern,arbeitern,studenten ,verrätern und polizeiwesen....

werde schauen das auch eine deutsche übersetzung kommmt ....
 
Zuletzt bearbeitet:
Zurück
Oben