Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Herkunft des und Bedeutung des Schachbrett Wappens und der bosnischen Lilien?

Alles Quatsch, Erich von Däniken ist in die Vergangenheit gereist mit seiner Zeitmaschine und hat alle Wappen der Welt selbst erfunden.
 
Stimmt nicht, es gibt auch katholische Bosnier die hinter diesem Wappen stehen. ;) Siehe den user duh z.b. , er ist katholik hat aber auch das Wappen mit den Lilien im Avatar, also ne seri. ;)

Jap ich zum Beispiel auch. Abe rich werde von meiner bosnakroatischen Familie gezwungen das Schachbrett zu lieben... wollte halt nur wissen was es mit diesem, sorry, hässlichen Ding auf sich hat und von der bosnischen war ich halt bisschen skeptisch ob das nicht ne geklaute Idee ist oder besser gesagt war.:rolleyes::icon_smile:
 
Žepčak;1163938 schrieb:
Jap ich zum Beispiel auch. Abe rich werde von meiner bosnakroatischen Familie gezwungen das Schachbrett zu lieben... wollte halt nur wissen was es mit diesem, sorry, hässlichen Ding auf sich hat und von der bosnischen war ich halt bisschen skeptisch ob das nicht ne geklaute Idee ist oder besser gesagt war.:rolleyes::icon_smile:

bin geschockt du findest unser wappen hässlich?? und bist selbst n katholik oder wie?
 
2qn8hft.jpg
[/IMG]
 
Žepčak;1163024 schrieb:
Woher kommen diese Zeichen beziehungsweise wie und durch wen entstanden sie und warum wurden sie als Nationalsymbol benutzt? Was ich weiss und komisch finde ist das Frankreich auch Lilien benutze als Nationalsymbol als es noch unter königlicher Herrschaft stand wenn ich mich nicht irre. Überhaupt welche Bedeutung haben diese Wappen?

EDIT: Scheisse hab ein des zuviel geschrieben vor und bei der Überschrift-.-' Kann das ein Mod bitte ändern :)?

Zu den Bosnischen Lilien: Das erste mal wurde das Symbol der Bosnischen Lilien die nur in Bosnien wachsen vor über 2000 Jahren abgebildet,es wurde schon zur Römischen Zeit verwendet und auf Münzen und Steintafeln abgebildetes.Es wurde in der Bosnischen Geschichte immer wieder verwendet da man früh wußte das diese Lilienart sonst nirgendwo auf der Welt wächst,die heutigen Lilien in der Bosniakischen Fahne haben ihren Ursprung in dem Wappen des mittelalterlichen Bosnischen Königshauses

BOSANSKI LJILJANI NA BOSANSKOJ ZASTAVI


zlatni_ljiljan.gif
zlatni_ljiljan.gif
zlatni_ljiljan.gif
bosanska_zastava.gif
zlatni_ljiljan.gif
zlatni_ljiljan.gif
zlatni_ljiljan.gif

Stari Bosanski Kraljevski Simbol - Ljiljani,simbol su historijskog kontinuiteta Bosanske drzavnosti,a kao simbol su prisutni na tlu Bosne vise od dvije hiljade godina.U razlicitim znacenjima prisutan je i u nekim drugim starim civilizacijama.U II milenijumu stare ere moze se naci u umjetnosti Krete u Grckoj,gdje se susrece kao motiv na slikama Knososke palaèe,zatim u Egipatskoj umjetnosti,i u mnogim drugim zemljama,na vrlo sirokom geografskom podrucju,i to u razdoblju od nekoliko hiljada godina.Najstariji nalaz simbola ljiljana u Bosni pronadjen je u Ilidzi kod Sarajeva,u rusevinama jedne zgrade iz doba Rimljana,gdje je iskopan jedan ulomak zemljane posude star oko 2000 godina na kojoj je utisnut simbol ljiljana.Bošnjaèki historièar Prof.Dr Enver Imamoviæ,u svom radu pod nazivom "Bošnjaci i ljiljan",o ovom vrijednom arheoloskom nalazu kaze,da je to,do sada najstariji nalaz ljiljana u ovom dijelu Evrope(vidi sljedecu sliku):
ljiljan_ilidza.jpg

Ljiljan na posudi iz Rimskog doba od prije 2000 godina,iskopan u Ilidži kod Sarajeva

Zanimljivo je da su botanicari pokazali da u Bosni rastu ORIGINALNI Bosanski Ljiljani.Nose naucno ime "Lilium Bosniacum" i nasli su svoje mjesto i na postanskim markama Bosanske Drzave (vidi sliku) JEDINO U BOSNI RASTU...ZLATNI LJILJANI
lilium_bosniacum.jpg



Lilium Bosniacum

O upotrebi simbola ljiljana kao Bosanskog kraljevskog simbola i o Bosanskom drzavnom kontinuitetu Prof.Dr Enver Imamoviæ kaze sljedece:"Bosna je u srednjem vijeku bila sasmostalna država, imala je svoje vladare (banove i kraljeve), svoju zastavu i grb (sa ljiljanima), vojsku, strogo odredene i èuvane granice, svoj dvor i diplomatsku službu, vlastiti jezik (bosanski), vlastito pismo (bosanèicu), svoju vjeru (bogumilsku), svoj narod (Bošnjani), svoju monetu, i sve drugo što karakterizira jednu državu, pa i više od toga, jer mnoge zemlje nisu imale ono što je imala i što je bila Bosna.
ljiljani_na_stecku.jpg

Ljiljani na steæku,Bosanskom srednjovjekovnom nadgrobnom spomeniku
O tome kako su izgledali grb i zastava srednjovjekovne bosanske države znamo pouzdano na osnovi mnogih spomenika preostalih iz srednjeg vijeka. Treba naglasiti da je Bosna jedna od rijetkih evropskih zemalja, a time i u svijetu, koja ima tako dugu tradiciju državnih obilježja. O tome govori bogata graða. To su prije svega veliki državni peèati kojima su se ovjeravali meðunarodni ugovori. Na njima je uz druge sadržaje (vladar na prijestolju, uokolo natpis itd.) prikazan i državni grb sa ljiljanima. Na jednom takvom peèatu iz vremena kralja Tvrtka I (14. stoljeæe) uz grb je prikazana i bosanska zastava sa šest ljiljana. Istu predstavu sadrže i starobosanski novci raznih serija i tipova. Najbolji takav primjerak je veliki zlatnik kralja Tvrtka, takoðer iz 14. stoljeæa, na kojem je grb sa ljiljanima, a sa strana je još po jedan ljiljan. Najvrijedniji spomenik na kojem su prikazani državni simboli srednjovjekovne Bosne jeste plašt kralja Tvrtka. Pronaðen je 1910. godine u njegovom grobu u Arnautoviæima kod Visokog gdje se nalazio mauzolej bosanskih vladara. Arheolozi su prilikom iskopavanja zatekli rijetko viðen prizor: preko kamenog steæka ispod kojeg je bio sahranjen kralj Tvrtko, još je uvijek stajao prebaèen njegov kraljevski plašt, u položaju kako je ostavljen u vrijeme sahrane prije više od 700 godina. Bio je ukrašen zlatom izvezenim grbovima sa ljiljanima. Zbog nestruènog rada i nemarnog odnosa osoblja koje je radilo na otkriæu (u prvo vrijeme nisu bili svjesni šta su otkrili), nalaz nije u cijelosti saèuvan. Ostaci se danas nalaze u zbirci Zemaljskog muzeja u Sarajevu.
grb_bosanskih_kraljeva.jpg

Bosanski Kraljevski Grb
Èesto se može èuti pitanje otkud na bosanskim državnim obilježjima ljiljani i šta oni znaèe. Oni koji nisu dovoljno upuæeni u bosansku prošlost, prije svega stranci, vjeruju da je to preuzeto od Francuza, odnosno od anžuvinske dinastije koja je u svojim kraljevskim simbolima takoðer imala ljiljane. Treba, meðutim, spomenuti da je ljiljan u srednjovjekovnoj Evropi bio veoma raširen pa ga nalazimo na grbovima i zastavama brojnih dinastija i feudalaca, kako u Francuskoj, tako i u Španjolskoj, Engleskoj, Maðarskoj, Flandriji, Italiji itd. U tome se posebno isticala Francuska, što je razlog da neki historièari smatraju da je tu njegova kolijevka, odnosno da se iz Francuske prenio u druge zemlje. Tumaèi se da je do toga došlo bilo politièkim utjecajem ili dinastièkim brakovima. Od nje ga je preuzela i Maðarska. S obzirom da je i srednjovjekovna Bosna na svojim državnim obilježjima imala taj znak, kod mnogih vlada uvjerenje da ga je ona preuzela od Maðarske, jer je, tobož, Bosna bila maðarski vazal. To, meðutim, nije taèno... U Bosni je ljiljan korišten kao umjetnièki motiv stotinama godina prije pojave evropskih dinastija. Veæ je reèeno da je u Ilidži naðen rimski spomenik ukrašen znakom ljiljana od prije 2000 godina. Kao arhitektonsko-dekorativni elemenat u bazilikalnim gradnjama susreæe se na tlu Bosne i u kasnoantièko doba (V-VI stoljeæe). U srednjem vijeku njegov motiv je toliko upotrebljavan da je u pravom smislu postao zaštitnim znakom bosanskog naroda. Srednjovjekovni Bošnjani su su ga osobito rado stavljali na svoje grobne spomenike (steæke), izraðivali nakit s njegovim likom (naušnice, dijademe, pojaseve i s1.), njime ukrašavali knjige, utkavali ga u platno kao dezen, uzimali ga kao dekorativni elemenat u arhitekturi i s1. Èak je opjevan u pjesmama. U jednoj poemi napisana 1330. godine od nekog Završanina, stoji: "Lilije, cvijetu ima je krin".
zlatnik_kralja_tvrtka_prvog.jpg

Zlatnik Kralja Tvrtka I (14.stoljeæe) sa Ljiljanima
Ljiljan je bio toliko omiljen u srednjovjekovnoj Bosni da su onovremeni Bošnjani sebe poistovjeæivali s tim cvijetom. Papa Grgur IX u pismu iz 1236. godine upuæeno bosanskom velikašu Sebislavu koji je držao oblast sjeveroistoène Bosne (Soli), u kojem ga hvali što je ostao vjeran katolièkoj vjeri za razliku od njegovih zemljaka, kaže da je jedini on ljiljan, i to meðu trnjem. Time je htio reæi da nisu Bošnjani ljiljani, kako to oni za sebe vole reæi, nego je on ljiljan,a oni su trnje (zato što su bogumili...).

Bilo bi pogrešno misliti da se ljubav Bošnjaka prema ovom cvijetu veže samo za srednji vijek. Isti je sluèaj bio u doba turske vladavine. Za njega je u to vrijeme bio uobièajen naziv zambak. Uzgajan je u dvorištima, o njemu se pjevalo, njegovim likom su ukrašavani rukopisi, stavljao se na nišane (nadgrobne spomenike), primjenjivao se u ukrasnoj arhitekturi, posebno u džamijama. U Gradaècu se može vidjeti iznad mihraba džamije Husejnije, u Sarajevu iznad glavnog ulaza džamije Magribije na Marin Dvoru itd.
ljiljani_na_starom_nisanu.jpg


Ljiljan na nišanu,Bošnjaèkom muslimanskom nadgrobnom spomeniku,od prije 300 godina

Iako su sjeæanja i ljubav Bošnjaka prema ljiljanu vremenom bili potisnuti zbog historijskih okolnosti, nisu nikada sasvim izišla iz njihove podsvijesti. To su pokazali ratni dogadaji koji su uslijedili 1992. godine kad je taj cvijet takoreæi preko noæi prihvaæen, i to sa takvim žarom i odanošæu da je za mnoge to bio fenomen. Zanimljivo je da se u to vrijeme znak ljiljana poèeo ponovo masovno stavljati na nadgrobne spomenike, onako kako je to bilo u srednjem vijeku. O njemu su se ponovo poèele pjevati pjesme, borci koji su branili Bosnu nazivani su Zlatnim ljiljanima, itd.
ljiljani_na_nisanu_modernog_doba.jpg


Ljiljan na nišanu,Bošnjaèkom muslimanskom nadgrobnom spomeniku iz našeg doba
Nakon pet stoljeæa Bosanci su se okrenuli tom cvijetu veæ 1991. godine, kad su nakon dugo vremena ponovo stvoreni uvjeti da se izvrše demokratske promjene u zemlji. To je omoguæilo da narod slobodno iskazuje svoja politièka opredjeljenja. Koristeæi se tim okolnostima, poèetkom 1991. godine iznijeta je ideja (od strane autora ovog napisa) da se za nova državna obilježja tadašnje Socijalistièje Republike Bosne i Hercegovine, prihvate ona iz doba srednjovjekovne bosanske samostalnosti. To je naišlo na opæe simpatije veæeg dijela javnosti. Oformljena je struèna komisija u organizaciji onovremene Skupštine Bosne i Hercegovine, koja je u svom radu pošla od gore navedenog povijesnog i arheološkog materijala pa je po obavljenom zadatku Skupštini podnijet elaborat u vidu prijedloga
Tokom javne rasprave koja je voðena u novembru i decembru 1991. godine u nacionalnim kulturno-prosvjetnim društvima "Preporod", "Napredak", "Prosvjeta" i "La Benevolencia" podršku ponuðenog rješenja dala su tri Društva, dok je srpska "Prosvjeta" to odbila. Izbijanje rata sprijeèilo je da prijedlog uðe u skupštinsku proceduru pa je tako propao pokušaj da se predloženo rješenje državnih obilježja usvoji u mirnodopsko, prijeratno doba.
Grb i zastava sa ljiljanima su i prije izbijanja rata 1992. godine saživjeli u narodu. To se postiglo zahvaljujuæi širokoj medijskoj propagandi. Ljiljani su, naime, na sugestiju autora ovog napisa uzeti za osnovno grafièko rješenje i dizajniranje plakata, letaka i drugog propagandnog materijala namijenjen održavanju narodnog referenduma zakazan za 29. februar i 1. mart 1992. godine, na kojem se narod Bosne i Hercegovine trebao opredijeliti za samostalnu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu. Tako se najšira bosanskohercegovaèka javnost upoznala s autentiènim i povijesnim obilježjima svoje zemlje. To je doprinijelo da je po izbijanju rata grb i zastavu s ljiljanima narod spontano prihvatio i pod njima organizirano pružio otpor agresoru.
Ljiljani su tokom èetverogodišnjeg rata postali simbolom nadljudskog otpora, patnji, stradanja i herojskih pobjeda golorukog bošnjaèkog naroda. Pod ljiljanima je na kraju izvojevana krvava, ali zaslužena pobjeda što je spasilo Bosnu i Hercegovinu od nestanka. I to je razlog što su oni ušli duboko u srca svih kojima je Bosna jedina domovina, i što se prema njima odnose s toliko ljubavi i emocija...nameæe se pitanje ima li nade da æe njihovi ljiljani jednog dana ponovo biti ono što su bili stotinama godina, i pod kojim je u posljednjem ratu odbranjena Bosna i saèuvana kao samostalna država. Niko ih ne može sprijeèiti da se barem tome nadaju. Dok ponovo ne procvjetaju širom Bosne, Bosanci ih èuvaju u svojim srcima i sjeæanjima, da ih podsjeæaju šta su oni znaèili za Bosnu i njihove pretke od vremena Kulina bana i kralja Tvrtka do našeg vremena, kad su u ovom posljednjem ratu zajedno s narodom bili proganjani, sakaæeni i ubijani. Unatoè tome, ipak njihovim ljiljanima nije uništen korijen. Iz njega æe jednog dana ponovo procvjetati vitki i zlatni ljiljani, i prekrit æe svu Bosnu, od Une do Drine i od Save do mora,kako je nekada bilo."

bosanski_zlatnik.jpg

Srednjovjekovni Bosanski Zlatnik sa Zlatnim Ljiljanima
grbtvrtko.jpg

Grb Kralja Tvrtka (1353-1391)
 
Gabs nicht erst letzte Woche so nen Thread ?!

Also meine noch in Erinnerung zu haben dass das Schachbrett die einstigen Regionen also 25 Stück oder so darstellte,einmla die vom WEISS-Kroatien und ROT-Kroatien...kann natürlich auch sein dass ich grad voll den Schrott erzähle:confused:

Und eine andere Geschichte sagt,dass ein damiliger in Gefangenschaft geratener Kroatischer könig den Venezianischen in einem Schachspiel besiegte,so die Freiheit zurück erlangte und einem Krieg aus dem Weg ging.

Lillien sind meines Wissens auch vom King Tvrtko entsanden,wie weiss ich allerdings nicht. Soll wohl an die mittelalterische BLÜTEZEIT Bosniens erinnern...Ist aber nicht unbedingt ein typisch Bosnisches Zeichen,Lillien wachsen ja überall.


Lilien wachsen überall aber nicht die Bosnischen Lilien die eine eigene art darstellen und nur in Bosnien wachsen und dieses Symbol wurde schon vor tausenden Jahren in Bosnischem Gebiet verwendet



Lilium bosniacum ist in Bosnien im zentralen Dinarischen Gebirge auf Gebirgsmatten in Höhenlagen um 1400 m NN endemisch. Sie gedeiht am besten auf mageren Kalkböden.

lilium.jpg


 
KOMMT ALLES VON DEN HABSBURGERN, DEN EINSTIGEN HERREN DER KROATEN UND BOSNIER.

Laber bitte keine scheisse Dallas,wenn du dich nicht auskennst sag besser nix,nicht böse gemeint aber Du hast zu Bosnien und unserer Geschichte schon viel Blödsinn erzählt...gruß
 
Zurück
Oben