Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nachrichten aus der Republik Kosovo / Kosova

Djemt,


une du per veti me lyp atje posht ne vajz me martu. Babi jem, mixhat t'mija krejt kan martu eshtu. Vajza gjerman mu nuk me vyn, veq dollovergji ko me eta. A ko dikush Erfahrungen? Nashta AlboKings ose FloKrass?
 
me tkallxu drejt shoqi, mos kqyr nga cilin vend, por kqyre qysh pershateni mas miri.
Kan degju prej familjart qe kur jan martu me nje person nga kosova i ka dal keq, sepse jan rrit krejt ndryshe (nuk po thom qe ma mir a ma keq) dmth qe jeta nkosove osht shum ma ndryshe se jeta ne mergim, dhe nuk mundet qdo njeri mu ndryshu edhe mu adaptu prej kosoves ne mergim.

Kshtu qe me fjalen dallavergji nuk mundet me u perdor, sepse ne gjitha vendet ka njerz te keq edhe te mir. te na nkosove ndodhin krejt senet msheftas edhe nuk flas njert. e ne mergim bohet qdo je i haput edhe se kan problem me fol, perqata menoj qe e ki ket pershtypje qe njerzt ne kosove nuk jan "dallavergji"
 
Djemt,


une du per veti me lyp atje posht ne vajz me martu. Babi jem, mixhat t'mija krejt kan martu eshtu. Vajza gjerman mu nuk me vyn, veq dollovergji ko me eta. A ko dikush Erfahrungen? Nashta AlboKings ose FloKrass?

Ka disa ne rrethin tem, qe jon martuar me vajza qe kane lindur ne dardani. Me se shumti suksess ki, nese dikush e njeh familjen e saj dhe mund te thote qysh eshte puna. Pi ti japi kater shembulla. Njeri e ka marre kojshiken, njeri e ka marre nje propozim nga nje familje te nje shoki dhe tjetri e ka gjete ne "shesh" e tjetri permes interneti. Keta tre te paret (kojshike, propozim, sheh) kane shume dashuri dhe krejt eshte ne regull, ky i katerti eshte nda nje dite para fejeses. Duhet edhe me pas fat dhe me kane e shkrune te gjejsh dikan qe te pershtatet, sepse ka shume vajza, te cilat ndoshta vec ti dojne leket dhe lletrat dhe tani nuk ja nin.

Kam ndegjuar per nje rast, qe nje vajz keshtu e ka gjete nje djal jasht dhe eshte fejuar dhe martuar me ate djale. Tani ka ardhe ne gjermani te aj djali dhe ka qendru deri ti ka fitu letrat. Fill pasi i ka fituar letrat eshte ndare nga aj djali, sepse e kishte pas hypsin ktu ne dardani tu prit. Kshtu qe mundet cdo send me ndodhe. Por per mendimin tim, mas mirti mundesh me u rahatu permes familjes, sepse sic thojne te na, molla nuk shkon larg molles dhe dardha jo larg dardhes.

Shume suksese dosti jem
 
@Doganori

Falimenderit Shume. Per me marr letra edhe t'dome.. normalisht vajza qe vjen prej kosove ne gjermani aja e ka ktu jete shume ma te mire. Ktu ka buri shume pare .
Per mu me do nuk ban hiqe. Ne familje tem kur ska pas rast qe dohet buri edhe nusja. Martesa esht per fare tone instutitioni maj madhe qe eksiston ne qite jete. Une Gjerman nuk jam me martu, e me do, me martu e me do, me martu e mo do e mo nejt ne plezhni veton xD

Per mu edhe kjo esht veq mendimi jem vajza qe presentohet vet gjith diten ne internet, qe lyp pranim prej gjin te huja per mu nuk ish kan vajz e shpijes.
 
Djemt,


une du per veti me lyp atje posht ne vajz me martu. Babi jem, mixhat t'mija krejt kan martu eshtu. Vajza gjerman mu nuk me vyn, veq dollovergji ko me eta. A ko dikush Erfahrungen? Nashta AlboKings ose FloKrass?

Përshëndetje Shkodran, shum mir qe ki interesim per kete pune edhe lyp pervojat e tjerve. Se kanë thanë të moçmit pyet shtatë a tetë e ne fund bon si din vet. Kështu qe me marr mendimin e tjerve kurr nuk gabon.

Une personalisht kom ba pervoja te ndryshme. Per veti kur kom vendos definitiv mu martu kom vendos me marr grun prej Kosove. Se ajo i din traditat tona edhe e rrit fëmijën tem me tradita tona. Me marr një femen këtu është rrezik qe fëmija rritet qysh ne gjeneraten e dyt me kultur gjermane edhe i hup lidhjet me vendlindjen tem. E kjo per mu personalisht eshte katastrofë.

Nejse, une i kom 10 vjet qe jom me qit femen bashk, qe 3,5 vjet i martun, e kom djalin gati 2 vjet edhe nuk e kthej mrapa asnje vendim qe e kom marr ne kete drejtim. Une e kom kriju lidhjen permes familjes edhe kur njihen dy familje e din mas miri a pershtaten qata dy njerz. Harroj ti ato andrrat e "dashurise ne shikim te pare" e bla bla bla. Merre nje femen qe përshtatet me ty edhe familjarisht se as ti e as ajo femen qe doni mu martu nuk i largoni familjet e juve edhe nuk jetoni prej atij momenti vec ju dy bashk. Na jem shqiptar edhe te na familja oshte e shejt edhe qajo femen ose qaj mashkull duhet me u pershtat me familjen e qatij mashkulli ose qasaj femne. Se edhe ti duhesh mu pershtat me familje te saj.

Une kom pas femna shqiptare ne gjermani po asnje nuk ka qene qe kom mujt definitiv me vendos pa hamendje me marr me kriju familje me to. Jo problemi se ato s'kane qene shume familjare, ose nuk kane dite shume per kulturen tone, ose, ose ose... Gjermane per mu s'ka ardhe ne shprehje poashtu shkaku i rrethanave te kultures. Po per aty kurr s'bon me paragjyku qysh kom ba une. Se vellau jem e ka grun gjermane, i ka 3 femij me te, plus e ka mesu ajo gjuhen shqipe flet rrjedhshem, e njeh kulturën e kuzhinen tone shumë mir (qet pite e fli 😅) punon si moter medicinale, etj, etj, Dmth është ma shqiptare se disa femna qe lindin ne gjermani me babe e nane shqiptar. Keshtu qe njeri s'bon me paragjyku. Nese ti e don nje femen gjermane, zvicrane, etj edhe per ty është gjithashtu edhe kultura jote me rëndësi atëherë duhesh me investu kohe me ia mesu kulturen tande e jo me refuzu.

E nese e merr prej Kosove është mir me hulumtu pak per rrethin e saj po ne fund te fundit me e njoftu mas shumti vet personalisht se prej juve varet gjithçka edhe sa pershtateni.

Keshtu qe krejt varet se cka don ti e cka është per ty me ronsi.
 
Die USA versuchen wohl gerade in geheimen Verhandlungen ca. 50.000-80.000 Afghanen aus dem Land zu evakuieren und in befreundeten Staaten zu beherbergen, bevor die Taliban die Macht in Afghanistan vollständig übernehmen können. Insbesondere Kosovo werden dabei wohl bedeutende wirtschaftliche und politische Hilfe in Aussicht gestellt:

Reuters

Keine Frage, die ehemaligen Helfer der Amis müssen da raus, sonst werden die wohl alle ein grausames Ende erfahren. Für Kosovo wäre das natürlich eine enorme Belastung, allerdings denke ich dass die Kosovaren zumindest einen kleinen Teil aufnehmen könnten. Immerhin waren 1999 selber viele von Ihnen Flüchtlinge und könnten vielleicht durch diese Erfahrung besondere Hilfe leisten.
 
Die USA versuchen wohl gerade in geheimen Verhandlungen ca. 50.000-80.000 Afghanen aus dem Land zu evakuieren und in befreundeten Staaten zu beherbergen, bevor die Taliban die Macht in Afghanistan vollständig übernehmen können. Insbesondere Kosovo werden dabei wohl bedeutende wirtschaftliche und politische Hilfe in Aussicht gestellt:

Reuters

Keine Frage, die ehemaligen Helfer der Amis müssen da raus, sonst werden die wohl alle ein grausames Ende erfahren. Für Kosovo wäre das natürlich eine enorme Belastung, allerdings denke ich dass die Kosovaren zumindest einen kleinen Teil aufnehmen könnten. Immerhin waren 1999 selber viele von Ihnen Flüchtlinge und könnten vielleicht durch diese Erfahrung besondere Hilfe leisten.
Weshalb nimmt die USA nicht selbst alle auf? Tagtäglich fallen insbesondere Afganer und Syrer in Deutschland wirklich immer negativ auf, sei es auf dem Baggersee mit Massenansammlungen, am Bahnhof oder Nachts wenn Frauen vergewaltigt werden. Es vergeht kein Tag an dem man nicht mit irgendetwas negativem konfrontiert wird, was aus dieser Ecke kommt. Und das ist tatsächlich keine subjektive Wahrnehmung sondern lässt sich von sehr vielen Mitmenschen ebenfalls bestätigen.
 
Zurück
Oben