Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nur in kroatischer Sprache ,serbischer Sprache und bosnischer Sprache !! .

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

"Mostovi okruga Madison" Oskarovci Meryl Streep i Clint Eastwood
Profesor, muzičar i fotograf Robert James Waller napisao je svoju prvu knjigu u 53. godini za 11 dana. Nije planirao da je objavi već samo da je pokloni najužim članovima porodice. Ideja mu je pala na pamet kada je na odmoru od nastave sa prijateljima fotografisao reku Mississippi i ugledao stari most. Lik glavne junakinje Frančeske izgradio je po uzoru na svoju ženu Giorgiju. Kada je poklonio knjigu familiji, njima se priča veoma svidjela i ubjeđivali su ga da je objavi.
Ubrzo je roman „Mostovi okruga Madison“ postao neprikosnoveni bestseller 1993. godine i proveo je skoro tri godine na listi najprodavanijih knjiga New York Timesa.
Roman je prodat u 60 miliona primeraka i preveden na 40 jezika i važi za jedan od najčitanijih u 20. vijeku. Potom je 1995. godine snimljen i film sa Meryl Streep i Clintom Eastwoodom, koji je bio veoma cijenjen, na blagajnama je zaradio silne pare, a Meryl doneo nominaciju za Oskara.
„Frančeska, zbog ovoga se nalazim u ovo vreme na ovoj planeti. Ne zato da bih putovao ili slikao nego da bih tebe voleo. Sada to znam. Padao sam sa ivice velikog, visokog mesta, negde daleko u vremenu, mnogo godina pre nego što sam živeo u ovom životu. I kroz sve te godine padao sam ka tebi."
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Enes Kišević, 2018.
"Dok mi je majka bila živa često sam odlazio u BiH. Skočim iz Zagreba u Ključ, nacijepam drva, razgorim vatru, pa uz kafu otpočnem razgovor sa svojom roditeljkom, a na jeziku nam više riječi negoli u onom debelom romanu Rat i mir.
Ali otkako je brat Husejin preselio na onaj svijet, pa za njim otišla majka Hadžera, pa snaha Fikreta, pa sestra Enisa, pa brat Enver, sve teže mi je odlaziti u BiH. Ali ipak odlazim. Dođem, našutim se s njima na njihovim mezarima, očistim nišane, uđem u kuću u kojoj sam odrastao, razgorim vatru i dugo u noć čitam Kišovu Enciklopediju mrtvih.
Nekoć nas je puna kuća bila, a sad je knjiga spala na tri lista: na sestru Azru, sestru Vahidu i na mene. Sretni smo da se još uvijek možemo na svojim nogama posjećivati.
U Bosansku Krupu, u svoj rodni kraj, dođem tiho i odem tiho."
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Jusuf: Još prije onog rata, jedan Čeh, veterinar, meni je pripovijedo da po toj nji'ovoj vjeri u tim starim knjigama piše da je Bog bio namislio dat čovjeku da živi hiljadu godina.
Latif: Mašala... hiljadu godina! To bi bio život. I šta je bilo?
Jusuf: To je bilo kad je Bog prvog čovjeka stvorio. Adema. Adem se zvao, dobro se sjećam. Sve mu pružio, vas rahatluk. I pojest, i popit i… i ženu mu stvorio. Samo, u nekakve jabuke da ne diraju. Eto, biva ‘vako, to su Božije jabuke. To da ne dira, a drugo je sve njegovo.
Latif: I šta je bilo?
Jusuf: Al’, ta ženetina navrati Adema da trgaju jabuke. Bog to vidio, đe neće, jel, naljutio se i - kapak. Nesta rahatluka, nesta svega. I otada se čovjek pati, živi i mre ko svako drugo hajvanče. Sve zbog ote žene.
Latif: O, jebo joj ja mater!
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Bambi, koji je osnovan 1967. godine, na inicijativu Petra Tutavca i Momčila Filipovića, počeo je kao fabrika dečjeg keksa, a veliku popularnost stekao je proizvodnjom plazme. Ubrzo je otpočeta i proizvodnja vafla, a 1974. je napravljeno rekordnih 3000 tona poslastica. Za 10 godina postojanja Bambi osvaja oko 100 medalja za kvalitet svojih proizvoda. Proizvodnja prelazi 3100 tona.
U rad su puštani novi pogoni, a rasli su broj zaposlenih i obim proizvodnje. Između 1987. i 1990. godišnja proizvodnja iznosila je 6500 tona, a počeli su se praviti roleri, krekeri i bakin kolač.
Godine 2006. Bambi se fuzionisao sa Banatom iz Vršca i stvorio Koncern Bambi-Banat.
Godine 2015, kompanija Bambi, dobija nove vlasnike - investicioni fond Mid Europa Partners iz Londona, zajedno sa koinvestitorima.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

"Mi moramo u Jugoslaviji na primeru pokazati da ne moze biti manjine i vecine, socijalizam manjinu i vecinu odbacuje. On trazi ravnopravnost izmedju manjine i vecine, a onda nema ni vecine ni manjine nego ima jedan narod proizvodjac, radni covek...socijalisticki covek!
Cuvajte bratstvo i jedinstvo kao zjenicu oka svog!
Niko u nasoj zemlji ne treba da se odrice svoje nacionalne pripadnosti , ali svi smo mi u isto vrijeme i Jugosloveni!"
- Josip Broz Tito -
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA?
Je li iko ikada razmišljao o tome?
Kad bi svi automobili bili električni...
A da smo zaglavili u trosatnoj gužvi po hladnoći u nekoj snežnoj oluji, baterije bi potpuno crkle.
Zašto električni automobili u osnovi nemaju grejanje.
Zamislite biti zaglavljen na putu celu noć, bez baterije, bez grejanja, bez brisača, bez radija, bez GPS-a, jer je baterija odavno crkla.
Možete probati pozvati hitnu i zaštititi žene i decu, ali oni ne mogu doći u pomoć, jer su svi putevi zatvoreni i verovatno će svi policijski automobili biti električni.
A kad putevi blokiraju hiljade nenapunjenih automobila, niko ne može dalje. Kako napuniti baterije na mestu?
Isti problem tokom letnjih praznika su kilometarske kolone.
Opcija uključivanja klime u električnom automobilu bi bila dostupna samo kratko vreme. Baterije bi crkle u trenu!
Naravno, ni jedan političar ni novinar ne govori o tome, ali ovo će se dogoditi.
A osim toga, niko ne govori o budućem problemu odlaganja neiskorišćenih baterija!
To je ta budućnost!
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Posle velike Gitarijade na Beogradskom sajmu, u januaru 1970. startovala je muzička emisija za omladinu koja je izazvala zemljotres u tadašnjoj SFRJ - „Maksimetar", na TV Beograd. Autori su bili: Dragan Babić, Mila Knežević, Predrag Perišić, Arsen Milošević i Dejan Karaklajić.
Voditelj je bio Dragan Nikolić, a u studiju su svirala tada najpopularnija imena jugoslovenskog popa i rokenrola: YU grupa, Miki Jevremović, Leo Martin, Josipa Lisac... U vreme emitovanja „Maksimetra" ulice su bile puste.
Po jednoj verziji kraj emisije je nastupio kada je vlast shvatila da je Nikolić popularniji od Josipa Broza Tita. Popularni voditelj „Maksimetra" pozvan je u vojsku, a bez njega to nije bilo to.
U žanru muzičkih TV emisija, popularnosti „Maksimetra" približio se još samo „Hit meseca", a sve ostale emisije bile su skoro pa maksimalno nebitne.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Pravoslavne Etiopljanke, narod Amhara
Etiopija ima drugu najveću pravoslavnu populaciju na svetu - oko 36 miliona ljudi su pravoslavci...
 
Zurück
Oben