Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nur in kroatischer Sprache ,serbischer Sprache und bosnischer Sprache !! .

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Železara Zenica smatrana je trećim najvećim preduzećem u SFR Jugoslaviji. Austrougarska je 1882. podigla malu željezaru u okolini Zenice, a to su bili samo temelji na kojima će se posle Drugog svetskog rata razviti centar crne metalurgije u Jugoslaviji i jugoistočnoj Evropi.
Železaru je gradila omladina na radnim akcijama u periodu 1948. do 1953. godine. Planirane su valjaonice i visoke peći s kapacitetom od 300.000 tona čelika godišnje, a da se do 1955. godišnja proizvodnja poveća na 585.000 tona čelika. Dogradnja železare u Zenici, završena je 12. oktobra 1958. godine svečanim otvaranjem, na kom je učestvovao i predsednik Tito. Tada je izgrađena treća visoka peći i kapacitet povećan na 600.000 tona čelika godišnje.
1987. godina bila je najbolja godina u istoriji železare u Zenici po proizvodnji. Železara Zenica je tada imala oko 24.000 zaposlenih, što je činilo skoro 50% zaposlenih u Zenici i imala obim proizvodnje u iznosu od 1,87 miliona tona čelika. Železara Zenica je tada bila jedna od najvećih železara u Evropi.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Na današnji dan 1789. je padom Bastilje počela Francuska revolucija i počela je dosad najslobodnija i najpravednija era u povijesti čovječanstva. I iskreno se nadam da će u svijetu budućnosti biti više slobode, jednakosti i bratstva
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Ovaj par sigurno voli !Dokazao je to svojim radom!
U Brazilu je ovaj par posadio 2 milijuna stabala u 18 godina, vrativši 172 vrste ptica, 33 sisavaca, 15 vodozemaca, 15 gmazova i 293 biljne vrste.
Cijeli svijet bi ih trebao upoznati. To su Lélia Wanick i Sebastião Salgado.
Par je odlučio osnovati Institut Terra, malu organizaciju koja je posadila 2 milijuna biljaka i oživjela šumu.
"Postoji samo jedno biće koje može pretvoriti ugljični dioksid u kisik, a to je stablo. Moramo ponovno zasaditi šume.”
Koristeći samo lokalne biljke, par je od nule obnovio cijeli ekosustav i područje je značajno procvjetalo, omogućivši povratak faune; zahvaljujući njihovom radu, Lélia i Sebastião spasili su desetke ugroženih vrsta.
“Zemlja je bila tužna kao i ja, sva je bila uništena. Tada je moja supruga dobila fantastičnu ideju da ponovno posadi ovu šumu: vratili su se svi insekti, ribe i ptice, a zahvaljujući novom izrastanju stabala i ja sam se ponovno rodio."
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Drage moje Crnogorke, dragi moji Crnogorci,
Srećan vam 13. juli - Dan ustanka naroda Crne Gore protiv fašističkog okupatora i domaćih izdajnika!
Smrt fašizmu - Sloboda narodu
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Nenad Jezdić je poznati srpski glumac. Rođen je na današnji dan, 12. jula 1972. godine u Valjevu. Živi u Zemunu i selu Zabrdica kod Valjeva.
Njegovi roditelji su Slavica i Predrag Jezdić. U rodnom gradu je završio osnovnu i srednju Tehničku školu, a u Beogradu je upisao Fakultet dramskih umetnosti. Diplomirao je glumu u klasi profesora Predraga Bajčetića. Zbog teške materijalne situacije je bio primoran da radi, ali je studije završio u roku
Glumac je oženjen Sarom sa kojom ima tri ćerke: Angelinu, Anastasiju i Vasiliju i jednog sina. Sa porodicom živi u Zemunu, ali mnogo vremena provodi na selu. Nenad se bavi proizvodnjom rakije i veoma je uspešan u tom poslu. 2012. godine je osvojio tri zlatne medalje na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu. 2002. godine je odlučio da napusti grad i da se preseli u selo Zabrdica koje se nalazi u blizini Valjeva. Ima dvadeset hektara zemlje na kojoj gaji voće od kojeg proizvodi rakiju. Za sebe kaže da nije VIP, već da je seljak.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Na fotografiji su prikazana dva sasvim smirena muškarca koji čekaju da devojčicu prođe bes. Oni su otac i deda dvogodišnje devojčice kojoj su dozvolili da se baci na pod i iskaže svoj bes na sred tržnog centra.
Ni jedan ni drugi čovek nisu izgubili strpljenje, ne grde je i ne viču na nju. Samo tiho čekaju. Ne daju joj ono što ona želi, već je jednostavno puštaju da izrazi svoje emocije, u ovom slučaju bes zbog toga što nije dobila šta želi. Ni jedan od njih se ne stidi predstave koju devojčica izvodi.
Očeve reči koji je postavio ovu fotografiju sve govore:
"Ovaj post govori o samo jednoj stvari, a to je osećati se prijatno prilikom neprijatnog. Ne postoje savršeni roditelji, ali jednu stvar koji su me moji naučili je da ne treba da budem roditelj na osnovu onoga šta drugi misle. Otac me je uvek puštao da ispoljim svoja osećanja, pa iako se to dešava na javnom mestu i deluje neprikladno. Ne sećam se da je nekada rekao 'Sramotiš me' ili 'Ne plači'. Tek nedavno sam shvatio koliko je ovo bilo važno za moj sopstveni emocionalni razvoj. Naša deca uče i obrađuju toliko informacija da nekada ne znaju šta da rade sa tim novim informacijama koje dolaze do njih."
Naučimo da se osećamo prijatno u neprijatnom trenutku. Naučimo da se strpljivo i spokojno nosimo sa nestašlucima naše dece. Deca su deca, samo jednom u životu.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Žena zbog koje je gorjela Rumunija -
Optužnice su bile gotovo svakodnevne, u prosjeku četiri hapšenja političara dnevno.
Glavni tužioc Laura Kovesi nakon pada dviju tradicionalnih stranaka "pospremila" je iza brave oko 600 političara,preko 30 direktora, javnih preduzeća, sudaca, tužitelja, korumpiranih policajaca, premijera, ministe, zastupnike, gradonačelnike i tužitelje.
"Ovaj posao ne radim za sebe, ovaj posao radim za svoju zemlju"!
-Laura Kovesi glavna tužiteljica
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Ne mislim etnički, nego etički.
- Svetlana Broz
 
Zurück
Oben