Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nur in kroatischer Sprache ,serbischer Sprache und bosnischer Sprache !! .

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Rajko Grlić
Rodio sam se u Jugoslaviji i proveo u njoj pune četrdeset i četiri godine. Imao sam s njom kao državom nekih problema oko filmova koje sam radio, ali to ne smatram nečim strašnim. Vjerujem, naime, da svaki pristojan građanin mora imati problema s državom u kojoj živi. Moji roditelji su mi u tome bili svijetli primjer. Dakle, ne pamtim je po nekom velikom zlu i rigidnom političkom teroru, kako je danas pokušavaju opisati ustašoidni idioti. Pamtim je kao prostor svog djetinjstva i odrastanja, kao ne pretjerano bogatu zemlju, kao kraj u kome sam se dobro osjećao, živio onako kako sam mislio da treba živjeti, radio ono što sam volio. I još nešto dosta važno: u njoj novac nije bio osnovno mjerilo svega postojećeg, a to je, to sam kasno shvatio, ogroman znak slobode.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Jedan od najljepših murala nalazi se na zidu zgrade u Glasgowu. Autor je Smug Sam Bates, poznat kao Smug, inače australijski ulični umjetnik. Za ovaj rad trebalo mu je otprilike sedam dana. Prikazan je Mungo u modernoj odjeći, zaštitnik Glasgowa, rođen u 6. stoljeću. Priča kaže da su, dok je bio mlad, neki dječaci iz njegovog sela počeli bacati kamenje na crvendaće koji su kljucali ostatke sa zemlje. Jedna ptica je pogođena i pala je na zemlju. Dječaci su pobjegli. Mungo je potrčao prema paloj ptici. Podigao je i pomilovao njeno perje i molio se nad njom, a ona se vratila u život. Seljani su to nazvali čudom.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Prije 50 godina -
Prva jugoslovenska porodična serija, 1972.
"Nemam ništa protiv scene
Nek' svi glume oko mene
Samo da se zna
Da sam glavni ja.
Nego šta!
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Dogodilo se na današnji dan - 1991 -
Vojnik Jugoslovenske narodne armije Saško Gešovski ubijen je na današnji dan prije 30 godina u Splitu kada je izvršen prvi oružani napad na pripadnike JNA.
Gešovski, koji je tada imao 19 godina, ubijen je na Đurđevdan 1991. godine dok je stražario ispred komande Vojnopomorske oblasti.
Mladića iz Kavadaraca u Makedoniji ubila je razularena rulja koju je na demonstracije pozvao prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman.
Pred komandom je bilo više od 30.000 demonstranata sa šahovnicama koji su protestovali, navodno, zbog blokade sela Kijevo za koje su optužili JNA i Srbe.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Jedna motivaciona, ništa ne brinite.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

'Nikad neče biti države na balkanu uspješne bez bratstva-jedinstva.'
- Josip Broz Tito (1892-1980)
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Tivat 4.maja 2005.g. repriza utakmice Hajduk - Crvena Zvezda
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

U Finskoj se kazne za prekoračenje brzine računaju na osnovu prihoda osobe. Zbog toga se neki Finski milioneri suočavaju sa novčanim kaznama u iznosu od preko 100.000 evra.
SAMO SISTEM
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Ovo je Beloruskinja Zinaida Portnova, poznata po tome što je ubila više od 100 nacista trovanjem njihove hrane, dok je radila u kuhinji nemačkog garnizona, kada je imala samo 16 godina. Uhapsio ju je Gestapo i dok je bila na ispitivanju zgrabila je pištolj nacističkog detektiva i pucala mu u glavu. U pokušaju bekstva ubila je još dvojicu nacista. Pogubljena je sa 17 godina
 
Zurück
Oben