Aktuelles
  • Happy Birthday Balkanforum
    20 Jahre BalkanForum. Herzlichen Dank an ALLE die dieses Jubiläum ermöglicht haben
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Parlamentswahlen im Kosovo 2014

Welche Partei würdet ihr wählen?

  • VV

    Stimmen: 39 62,9%
  • PDK

    Stimmen: 10 16,1%
  • LDK

    Stimmen: 3 4,8%
  • AKR

    Stimmen: 0 0,0%
  • AAK

    Stimmen: 2 3,2%
  • Sonstige

    Stimmen: 8 12,9%

  • Umfrageteilnehmer
    62
Kosovo wird mit dieser Führung keinen wirklichen Fortschritt erleben. Unendlich dankbar für die UCK-Veteranen, aber bitte, weil sie damals so grosses geleistet haben, kann / darf man diese jetzt nicht in irgendwelchen Führungsposten legen, von der sie einfach nichts verstehen. Jede 2-3te ist Kriegsveteran - damals für die Freiheit und das Volk gekämpft, heute es schön ausbeuten.

Es fängt bei der falschen Regierung und ihrer Machenschaften ( bitte, wer verkauft bzw. privatisiert sein ganzes Stromnetz seines Landes. Hätte er es für Hekra verkauft, hätte der Pisser sogar mehr erhalten lol ) ... bis zum Schulsystem, wo ein alter Mann mit erheblichen Wissenslücken denn Kindern, unserer Zukunft etwas beibringen tut, aber ein 25 Jahre alter, für KS-Verhältnisse Top ausgebildeter und motivierter nach seinem Studium zu Hause ist oder als alternative auf dem Bau arbeitet ?

PS : Der Lehrer meines Vaters ( mein Vater ist in den 50s ) unterrichtete noch letztes Jahr meine 9 jährige Cousine. Dafuq ?!
 
Ja çfarë thonë qytetarët për qeverisjen e re (Telegrafi, 9. Dezember 2014):

Qani Haliti, qytetar nga Prishtina, tha për KosovaPress, se qeveria e re do të punojë për popullin e saj edhe më shumë se sa që ka punuar, duke shtuar se do të japin edhe kontribut edhe më të madh për popullin shqiptarë.“Pres që do të ketë një avancim shumë të madh për gjendjen dhe pozitën e popullit shqiptarë në Kosovë edhe sidomos për Kosovën”, ka thënë Haliti.

Edhe Gani Muqiqi, qytetar nga Prishtina, pret që qeveria e re do të punojë në të mirë të qytetarëve.“Po sigurisht se do të punojnë se këta kanë qenë edhe niher bashkë , mirëpo tash kanë mbledhur mend dhe besoj që ka me shku mirë ....Pak e ka prish ky Isa veç po...”, ka thënë ai.

Idriz Asllani, qytetar nga Prishtina, thotë për KosovaPress, se është momenti i duhur që kjo qeveri të tregojë veten me punë, pasi që, sipas tij, kushtet që Kosova të ec përpara janë krijuar.“Patjetër se do të punojnë , është momenti i duhur tash që mos të zvarritet më tepër, situata pa qeveri deri tash është shumë brengosëse për popullin edhe për gjithë qytetarët tjerë. Besoj se janë bërë kushtet që të punojnë në të mirën tonë”, pohoi Asllani .

Ismet Fejzullahu, qytetar nga Prishtina, është njëri prej këtyre qytetarëve që thotë se deri më sot, e bilës as në të ardhmen, as që ka menduar e që do të mendojë për qeveritë.“Pasha Zotin kurr s’kam mendu edhe kurrë deri sot asgjë s’ka, çka kemi pa deri sot asgjë. Rinia na ikën na shkun jashtë kuku për neve , në vend që mu qel puna këtu , këtu e ka hanger krejt këto organizatat janë mbet në sokak , po i shihni edhe vet çdo natë.... Pasha zotin asnjë kokërr kurrë s’mendoj , po ishalla na ndihmojnë veç niher për niher s’ka kurgjo”,, ka thënë Fejzullahu.

Mark Nikaj, qytetar nga Prishtina, për qeverinë e re thotë se është shumë i zhgënjyer me koalicionin e ri, pasi që deri tash të dyja këto parti janë shtyre dhe e kanë fy njëra-tjetrën saqë shumë shpejt populli do ia dëgjojë zërin që edhe kjo qeveri do të prishet.Nikaj tha se ka humbur gjithë besimin që qeveria e re do të punojë në të mirë të qytetarëve.
 
Back zum eigentlichen Topic :

Wählen oder sind die Albos hier für die Partei die ihr Vater bzw. die Familie ist, oder vertretet ihr da eine andere Meinung ?
 
Zurück
Oben