Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Soziale Unruhen in Bosnien

Ich verfolge da keine Medien bzw. kaum. Gibts dazu Links?

Na RTS-u citam samo kako pisu o socijalnim protestima, nikako da je usmjereno protiv drugih naroda u BiH.

Ne vidim nikakvu hajku:
Mirno na ulicama BiH posle nereda nastalih iz socijalnih protesta. Sve više zvaničnika podnosi ostavke.
RTS :: (Ne)mirna Bosna





A mediji u Republici Srpskoj, koji nisu uvijek toliko objektivni kada se radi o Federaciji, takodjer pricaju o socijalnim protestima. Naravno Dodiku ovo ide u prilog i malo dobacuje onu patriotsku retoriku i demagogiju, kako su ovo samo provokacije usmjerene prema RS-u, tj. da tamo nece gorjeti gradovi kao u Federaciji.

Јovičić sa načelnicima opština- RS stabilna
REPUBLIKA SRPSKA - RTRS
 
:facepalm: nikada mi necemo u evropu ...

Das ist nicht nur ein Problem der Federacija. Viele machen hier den Fehler und sehen die RS als was "unabhäniges" an. Der grösste Fehler der je passieren kann! Die RS ist mit der Hauptgrund. Deswegen muss Federacija und RS abgeschafft werden und die Republik Bosna i Hercegovina muss her.

Manche fangen an hier die RS zu "akzeptieren". Das ist okkupiertes Terretorium der Republik Bosna i Hercegovina.
 
Odakle im Milioni?

PROSJEČNA neto plaća u BiH iznosi nešto više od 800 konvertibilnih maraka (oko 3100kn), dok su mirovine oko 350 maraka (oko 1360kn) . Naravno da rijetki imaju takav prosjek jer u taj prosjek ulaze i plaće političara koji su, prema njihovoj imovini, odlično plaćeni. Federalna televizija BiH istražila je još prije godinu dana imovinu Milorada Dodika, Zlatka Lagumdžije, Dragana Čovića, Sulejmana Tihića i Fahrudina Radončića.

Nagli rast broja nekretnina

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik posjeduje tri kuće i tri stana. Kuća na Dedinju vrijedna je 1,7 milijuna konvertibilnih maraka (6,6 milijuna kuna), ona u Laktašima 300 tisuća (1,2 milijuna kuna), a kuća na Cipru nije procijenjena. Stanove ima u Beogradu i u Laktašima. Stanovi u Beogradu vrijedni su 1,4 milijuna maraka (5,4 mil. kn) dok je stan u Laktašima vrijedan 740 tisuća maraka (2,9 milijuna kuna).

Dodik je sve to stekao zahvaljujući premijerskoj i predsjedničkoj plaći i prihodima od poljoprivrede. Predsjednik Republike Srpske imao je 2002. godine imovinu vrijednu 300 tisuća maraka (1.2 mil kn), prošle godine oko 4 milijuna!

Dodik je u trenutku snimanja priloga imao kredit u iznosu od 1,7 milijuna maraka koji je redovno vraćao iako je rata bila 12 tisuća maraka (46800 kn). Plaća mu je bila pet tisuća maraka (19,5 tisuća kn).

Lagumdžija nikada nije živio od politike

Ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija kazao je da nikada nije živio od politike te da zarađuje kao profesor. Kazao je kako ima preko 800 tisuća maraka kredita (3,1 mil kn), a imovina je raspoređena na njegovo ime, na ime supruge i na ime punca. Obitelj Lagumdžija ima stan vrijedan 280 tisuća maraka (1.1 mil kuna) u ulici Ćermaluša. Stan u Alipašinoj ulici vrijedan je 180 tisuća maraka (700 tisuća kuna), a naslijeđeni stan u Dubrovniku vrijedi 290 tisuća maraka (1,1 milijun kuna). Obitelj ima i voćnjak na imanju na Poljinama koji vrijedi 330 tisuća maraka, a u Skenderpašinoj ulici u Sarajevu stekli su nekretnine vrijedne oko 700 tisuća maraka.

Kreditni kalkulator procjenjuje da Zlatko Lagumdžija sa svojom obitelji, ukoliko je podigao kredit od 800.000 maraka na deset godina, mora mjesečno vraćati gotovo 9.000 maraka (35,1 tisuća kn). Plaća ministra vanjskih poslova je 5.000 maraka (194 tisuća kn). Profesorska ne prelazi 2.500 (9750 kn). Uz sve to uspio je uštedjeti 185 tisuća eura za školovanje djece i 90.000 eura u vrijednosnim papirima, donosi Federalna televizija.
"Nikad od politike nisam živio", tvrdi Lagumdžija.



Čović mijenjao tok rijeke zbog kuće

Dragan Čović predsjednik je HDZ-a BiH, parlamentarni zastupnik, dioničar i graditelj, a zbog njegove je kuće vrijedne pet milijuna maraka (19,5 milijuna kuna) morao biti promijenjen tok rijeke Radobolje. To zdanje uknjiženo je na njegovog zeta i kćerku.

Kuću vrijednu 320 tisuća eura (oko 2,4 mil kuna), koja se nalazi u mjestu Podaca na Jadranu, kupio je Čovićev punac Perica Blago koji prima mirovinu od 300 maraka (oko 1170 kn). Dnevni list nekoliko je dana nakon ovog priloga na Federalnoj televiziji objavio kako je njegova kuća jedna od najljepših, prema tvrdnjama lokalnih stanovnika. "mpresivno zdanje obloženo u kamenu. Vila s nekoliko katova doista je jedna od najljepših u Zaostrogu, a možda i na Makarskoj rivijeri. Ima nekoliko katova, garaže u prizemlju. Od mora ih dijeli samo cesta. Kada je prijeđu, odmah su na plaži.", pisao je Dnevni list. Ova imovina nije uvedena u imovinskoj kartici. "Imovina mi je javna", kaže Čović. Obitelj Čović uz ove nekretnine posjeduje i stan u Mostaru vrijedan 200 tisuća maraka, vikendicu od pola milijuna maraka, dva stana u Hrvatskoj vrijedna 550 tisuća maraka te automobile vrijedne 140 tisuća maraka.
"Sve su to stekli od dvije plaće", zaključuju ironično novinari Federalne televizije.




Obitelj Tihić zadužila se samo 86.000 maraka, a ima milijune u nekretninama

Predsjednik SDA, Sulejman Tihić, vlasnik je sedam nekretnina. U Šamcu ima kuću i vikendicu, a u ulici Bembaša u Sarajevu stan vrijedan 106 tisuća maraka. Stan u Ulici Ejuba Ademovića u Sarajevu vrijedan je 72 tisuće maraka, stan u Alipašinoj ulici u Sarajevu 200 tisuća maraka dok je još jedan stan u Alipašinoj ulici prijavljen na majku. Vlasnik je i ekskluzivnog stana u Importane centru u Sarajevu. Sve je to obitelj Tihić uspjela kupiti zaduživši se samo za 86.000 maraka.
Radončić izbjegao sukob interesa

Fahrudin Radončić obnaša funkciju ministra sigurnosti BiH. Uz to je i predsjednik Saveza za bolju budućnost BiH, graditelj i likovni umjetnik.

"Ekonomija je godinama bila njegovo opredjeljenje. Gradio je tornjeve, razmjenjivao nekretnine s Naserom Keljmendijem i na kraju postao ministar sigurnosti. No, prije toga razveo se od supruge Azre s kojom je podijelio imovinu kako bi izbjegao sukob interesa. Fahrudinu Radončiću ostaje Avaz roto pres i tornjevi, dok supruga dobiva Avaz d.o.o. No, dva dana poslije brakorazvodne podjele, supruga Azra od bivšeg muža za 200 milijuna maraka kupuje AVAZ Roto pres. Odakle joj novac, mogao bi znati njen bivši muž", objašnjava Federalna televizija.

index.hr


Um diese Inhalte anzuzeigen, benötigen wir die Zustimmung zum Setzen von Drittanbieter-Cookies.
Für weitere Informationen siehe die Seite Verwendung von Cookies.
 
Das ist nicht nur ein Problem der Federacija. Viele machen hier den Fehler und sehen die RS als was "unabhäniges" an. Der grösste Fehler der je passieren kann! Die RS ist mit der Hauptgrund. Deswegen muss Federacija und RS abgeschafft werden und die Republik Bosna i Hercegovina muss her.
Manche fangen an hier die RS zu "akzeptieren". Das ist okkupiertes Terretorium der Republik Bosna i Hercegovina.

Sa bosnjackog stajalista i emocija razumljiv stav, pogotovo za one koji su protjerani iz tih krajeva. Hrvati su tu neodlucni, jer bi najradje izgurali svoj treci entitet. E sad koliko je to izvodljivo da ukinu RS, to je vec drugo pitanje. Koliko je stalo zapadu do problema u BiH?

Nije toliko ni pogresno, kada neki Republiku Srpsku smatraju u neku ruku nezavisnom. Oni apsolutno ekonomski nisu recimo ovisni od Sarajeva, a RS ima u znacajnoj mjeri vec puno odlika nezavisnosti - u obrazovanju, sudskoj aktivnosti, funkcionisanju policije. Neznam onda gdje tu ima nekog zajednickog dodira? Jel' onda BiH samo na papiru cijelovita? Pa realno gledano, BiH nije nikada bila "ujedinjena" drzava u pravvom smislu te rijeci.

Narod u RS-u, pogotovo srpske nacionalnosti je manje vise sustinski odvojen od bosnjaka, hrvata i od Federacije BiH. Pa na vijestima se prica o Federaciji kao da je negdje na Karibiku, a ne u komsiluku.
 
Zurück
Oben