Aktuelles

[Türk Silahlı Kuvvetleri] - Turkish Armed Forces - Türkische Streitkräfte

Usakli

Balkaner
Emekli olan uçaklar son günlerini bekliyor

Türk Hava Kuvvetleri'nde uzun yıllar hizmet veren F-5 ve F-4E uçakları, parçalanacakları günü bekliyor. Bu fotoğraf nerede çekildi?Emin Fındıklı'nın Eskişehir 1. Ana Jet ÜS Komutanlığı'nda çektiği bu fotoğraf, harbe hazırlık eğitimlerinden çekilen F-5 2000 ile F-4E uçaklarının son durumunu ortaya koyuyor... Gövde ömürleri dolan bu uçaklardan bir kaçı sergilenmek üzere yurdun dört bir tarafına dağılabilir. Kalanlar ise ne yazık ki parçalanacak...


Fotoğraf: Emin FINDIKLIKaynak: Kokpit Aero
 

Barut

Gesperrt
Vermutlich hat er nicht begriffen, aus Mangel an türkisch Kenntnissen, dass es ausgemusterte Kampfjets sind die entweder verschrottet oder an Museen übergeben werden.

P.S Kannste kein türkisch?


Richtig, der reaktionäre Penner hat das Bild gesehen und wollte prompt sticheln, daher meine Frage...
 

Usakli

Balkaner
Yerli Savaş Uçağı Başbakan'a Sunuldu !Türkiye'nin en prestijli projesi olan "FX/TX" adı verilen ilk yerli savaş uçağının 2011'de başlayan ve iki yıl süren çalışmalar sonucunda ayrıntıları belli oldu. Savunma Sanayi Müsteşarlığı belirlenen üç farklı tasarımın son örneğini Başbakan Erdoğan'a sundu. Tasarım için İsveçli SAAB şirketinden de yardım alan müsteşarlık, ilk yerli savaş uçağının motor seçimi için çalışmalara başladı. Belirlenen üç farklı tasarımdan birine Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan komite karar verecek.

Görünmez olacak

Yerli savaş uçağı 'hayalet' özelliğine sahip olacak, radarda görünmezlik zırhı taşıyacak. Anti-radar özelliğine de sahip olması planlanan uçak için uçağın gövdesinde radara yakalanmasını önleyen kompozit malzeme kullanılacak. Amerika ve İsrail'de uzun yıllardır kullanılan ve İsrail'in 25 ülkeye sattığı bu kompozit malzemenin Türkiye'de de üretimine başlandı. Her türlü görsel, radar, kızılötesi ve termal izi azaltan bu ürün İnsansız Hava Araçlarının ardından, savaş uçağında da kullanılacak. Tasarımlar arasında tek pilotlu ve iki pilotlu olmak üzere iki seçenek bulunuyor. Cumhuriyetin 100'üncü yılına yetiştirilmesi planlanan ilk Türk savaş uçağı F-4 ile F-16'ların en eski modelinin yerini alacak. Avcı tipinde tasarlanacak uçak havadan havaya muharebe ve önleme görevlerinde yer alacak.

Kaynak: AA
 
Oben