Društvo arhitekata na natječaj pozvalo najpoznatije projektante za stadion na Kajzerici
Autor Marko Špoljar
Simulacija smještaja stadiona nije i konačno rješenje njegova mogućeg izgleda jer se od arhitekata očekuje da se iskažu na natječaju
Ako Zagrepčani na referendumu odluče da maksimirski stadion treba dovršiti, na Kajzerici će se graditi manji, zamjenski. Tamo će trenirati i igrati nogometaši Dinama do dovršetka maksimirskoga. Natječaj je u tijeku i sada ne mogu ništa govoriti. To je isto kao predizborna šutnja suzdržan je bio prof. Kincl.
Iako je on bio izradio najbolje rješenje za rukometnu dvoranu Arena Zagreb i kao prvonagrađeni dobio 75.000 kuna, ona se ipak ne gradi po njegovoj viziji. Tako se može ponoviti, bude li se gradio stadion na Kajzerici, da pobjednički rad ostane u arhivama. Arhitekti će unatoč tome dobiti nagrade.
U igri su za gradnju Kajzerice IGH, Alpine Bau i Max Boegle Tehnobeton.Osim stadiona, pitanje je i kako oblikovati obalu Save da ona postane dio grada. Otvara se i perspektiva za Hipodrom...iznosi najpovoljnija ponuda Alpine Baua za dovršetak MaksimiraDruštvo arhitekata Zagreb pozvalo je pet uglednih arhitektonskih ureda na natječaj za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja stadiona na Kajzerici. Natječaj raspisan u petak otvoren je i za ostale arhitekte, a vizije novog gradskog stadiona moraju predati do 22. travnja.
Za 60.000 gledatelja
Pozvani su akademik prof. Boris Magaš, akademik prof. Branko Kincl, studio 3LHD, prof. Veljko Oluić i prof. Tonči Žarnić te prof. Hrvoje Njirić. Kincl i Magaš poziv su zaslužili golemim iskustvom u gradnji sportskih objekata.
Kincl je projektirao maksimirski stadion, a Magaš poljudski, kao i nogometni stadion u Rijeci.
Ostali najbolji arhitekti iz srednje su i mlađe generacije objasnio je prof. Mladen Jošić, član ocjenjivačkog suda. Stadion mora zadovoljavati standarde Europskog nogometnog saveza (Uefa), pa će imati mjesta za 55-60 tisuća gledatelja.
To bi trebao biti reprezentativan stadion, ali ne najviše klase. Na njemu bi se mogle igrati sve međunarodne utakmice i utakmice Lige prvaka osim polufinalnih i finalnih utakmica objasnio je prof. Jošić.
Veza s Velesajmom
U Zagrebu, dodao je, stadion za 70.000 gledatelja, koji bi omogućio igranje finala Lige prvaka, nema smisla graditi jer bi zjapio prazan.
Stadion bi bio natkriven i povezan s Velesajmom. Na njemu bi se održavale i velesajamske priredbe. Cilj nam je da se stadion iskorištava cijelu godinu rekao je prof. Jošić.
Osim stadiona, arhitekti će morati osmisliti i ostale sadržaje na prostoru koji omeđuje obala Save, Zagrebački velesajam i Avenija Dubrovnik. Odluče li Zagrepčani u lipnju na referendumu da se umjesto rekonstrukcije Maksimira izgradi novi stadion na Kajzerici, rušit će se 2. i 3. paviljon Velesajma. Gradit će se 60.000 četvornih metara poslovnih prostora, a u projekt će se morati uklopiti i Hipodrom.
Izgled stadiona, koji bi dominirao tim prostorom, odredio bi i ostale sadržaje. Rok je poprilično kratak, a prostor gradnje iznimno je osjetljiv objasnio je prof. Tonči Žarnić.
Pobjedniku natječaja zajamčena je nagrada od 140.000 kuna, drugonagrađeni će dobiti 95.000, a trećenagrađeni 70.000 kuna. Pet pozvanih autora, ne budu li među prvom trojicom, dobit će 50.000 kuna.
http://www.vecernji.hr/newsroom/regi...20891/index.do