Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Makedonia Perle der Griechen

Musik aus dem schönen Makedonien

Lage:
th


Musikvideo ΑΣΠΡΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ
Um diese Inhalte anzuzeigen, benötigen wir die Zustimmung zum Setzen von Drittanbieter-Cookies.
Für weitere Informationen siehe die Seite Verwendung von Cookies.


Παραδοσιακό Μακεδονικό τραγούδι από την περιοχή της Χαλκιδικής, γνωστό και σε αρκετά ντόπια χωριά του νομού Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για τραγούδι της ξενιτιάς, ένα από τα πιο δημοφιλή στην όλη περιοχή. Το θέμα του είναι γνωστό σχεδόν σε όλες τις περιοχές του Ελληνισμού, σε διάφορες παραλλαγές και ποιητικά κείμενα. Τα πτηνά, ιδιαίτερα τα περιστέρια, ήταν οι φορείς της ελπίδας και της επιθυμίας των ξενιτεμένων για να επικοινωνήσουν με τους συγγενείς. Επίσης, ήταν η λαϊκή φαντασία που έπλαθε μύθους, περιπέτειες ή και αληθινά γεγονότα ενίοτε για να δικαιολογήσουν το γεγονός ότι αρκετοί από τους ξενιτεμένους δεν επέστρεφαν ποτέ. Ερμηνεύει ο Πέτρος Γαϊτάνος. Περιλαμβάνεται στον δίσκο: "Σαν τα κρύα τα νερά - Παραδοσιακά τραγούδια της Μακεδονίας". Οι εικόνες παρουσιάζουν περιοχές της Χαλκιδικής όπως π.χ. τη Γαλάτιστα, τον Ταξιάρχη, τον Πολύγυρο, το Μεταγγίτσι.

Οι στίχοι:
Άσπρα μου περιστέρια, μαύρα μου πουλιά
εκεί ψηλά πετάτε και διαβαίνετε
για κοντοκαρτερέστε, χαμήλωσετε
να γράψω ένα γράμμα, μια ψιλή γραφή
να στείλω στην αγάπη μ', να μην καρτερεί
θέλει τα μαύρα ας βάνει, θέλει ας παντρευτεί
θέλει καλόγρια ας γένει, να ρασοφορεί
εδώ στον τόπο που ήρθα, εδώ θα παντρευτώ
θα πάρω ένα κορίτσι δεκαοχτώ χρονών.

 
Ich darf unsere fyrom-Freunde bitten, nicht zu spammen.

Sie können ihrerseits in einem Thread wie z.B. "fyrom - die Perle des Balkans" zu ihrer Kultur des in ihrem jüngst gegründetem Staat der Albaner, Slawen, Roma, und weiterer Ethnien Vorträge halten und uns mit dem Reichtum ihrer Kultur erfreuen.
 
Zurück
Oben