Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nachrichten aus Albanien

https://www.arte.tv/de/videos/060178-000-A/die-rose-von-tirana/

Unbedingt anschauen. Sehr gut und detailliert erzählt mit historischen Bildmaterial.

Man kann von Zogu halten was man will, aber ein Gentleman war er auf alle Fälle. Hat maßgeblich zum modernen Albanien beigetragen, auch wenn seine Bekämpfung gegen Fan Noli mehr als falsch war. Interessant ist ja, in welches Königshaus er nach seinem Exil in London mit Frau und Kind Zuflucht bekommen hat ;-)

Wie heißt das Lied bei Minute 3:05?
 
Nejse, me këtë tradhëtinë më...na lodhët. Në fund të fundit, çdo president, mbret ose kryetar i shqiptarëve ka tradhëtuar dikë.
Ta marr si shembull Enver Hoxhën: Ai i tradhëtoi shqiptarët, sepse i premtonte gjatë luftës liri dhe barazi. Por pastaj ndodhi e kundërta. Shqiptarët ishin për 50 vjet evropianët më të burgosur dhe më të varfër.
Ose ta marrim si shembull Sali Berishën: Si shok i ngushtë që e kishte, Berisha e vrau Azem Hajdarin pa pikën e mëshirës, vetëm e vetëm për arsye personale fitimprurëse.
Ka plot shembuj, ç'ka dua të them është që çdo njeri i ka anët pozitive dhe negative dhe Ahmet Zogu poashtu ka qenë vetëm një njeri, që e ka dashtë vatanin e tij. Dihet që edhe ai e ka keqpërdorur fuqinë e pushtetit. Por ta quajsh tradhëtar është injorim i fakteve të tjera dhe koncentrim vetëm në anën e tij negative.
 
Nejse, me këtë tradhëtinë më...na lodhët. Në fund të fundit, çdo president, mbret ose kryetar i shqiptarëve ka tradhëtuar dikë.
Ta marr si shembull Enver Hoxhën: Ai i tradhëtoi shqiptarët, sepse i premtonte gjatë luftës liri dhe barazi. Por pastaj ndodhi e kundërta. Shqiptarët ishin për 50 vjet evropianët më të burgosur dhe më të varfër.
Ose ta marrim si shembull Sali Berishën: Si shok i ngushtë që e kishte, Berisha e vrau Azem Hajdarin pa pikën e mëshirës, vetëm e vetëm për arsye personale fitimprurëse.
Ka plot shembuj, ç'ka dua të them është që çdo njeri i ka anët pozitive dhe negative dhe Ahmet Zogu poashtu ka qenë vetëm një njeri, që e ka dashtë vatanin e tij. Dihet që edhe ai e ka keqpërdorur fuqinë e pushtetit. Por ta quajsh tradhëtar është injorim i fakteve të tjera dhe koncentrim vetëm në anën e tij negative.


Nik, me çdo respekt, por është shumë padituri edhe turp me krahasu Enver Hoxhen me Ahmet Zogun.

Enveri nuk i tradhtoj, por i shkolloj, i punësoj, dhe i mbylli dyrt, që mos te dalin shqipëtaret nga vendlindja. Edhe në qofse i ka shtyp pak, çka të keqe? Vetem shikoje gadishullin ballkanik, si hin në trojet tona, pavarësisht ne cilin shtet, ne jemi ma të prapameturit në europë. Sepse nuk jem puntor, vetem e kem qellimin me i bë të hollat e shpejta. Qëlimi i enver hoxhes ishte të bëj shqipërine një fuqi të rëndësishem, dhe që mbahet ne gjymtyrt e vet.

Ahmet Zogu e tradhtoj krejt popullin, gjithashtu edhe Bajram Currin, heroin e kombit. Nuk e quaj tradhtarë në mynyre moderne siq i quajn Xherdanin e Granitin (une jo), por ne mynyren ma serioze.

Për mendimin tim e ke shum drejtë kur shkruan, se çdo [FONT=&quot]figurë politike e cila ka udhhequr kombin shqiptar, ka qen deri diku shumëfaqësh. Por si ky, dhe Esad Toptani, ska pas..[/FONT]
 
Nejse, Regi, me këtë Enver Hoxhën vetëm do e zgjasim për së koti diskutimin... :lol:

Sigurisht që ka pas raste kur Zogu e ka tradhëtuar kombin shqipëtar. Si për shembull në sjelljen me anëtarët të Kongresit të Lushnjës ose në sjelljen me Hasan Prishtinën ose, siç the, Bajram Currin. Zogu ishte një politikan i cili donte ta shpëtonte Shqipërinë nga aneksioni jugosllav (ose serb), siç ndodhi me Kosovën. Prandaj edhe ka qenë kundër këta të dyve (Prishtinën dhe Currin). A e mendove edhe ti këtë rast ose mendon një tjetër rast konkret?
 
Nejse, Regi, me këtë Enver Hoxhën vetëm do e zgjasim për së koti diskutimin... :lol:

Sigurisht që ka pas raste kur Zogu e ka tradhëtuar kombin shqipëtar. Si për shembull në sjelljen me anëtarët të Kongresit të Lushnjës ose në sjelljen me Hasan Prishtinën ose, siç the, Bajram Currin. Zogu ishte një politikan i cili donte ta shpëtonte Shqipërinë nga aneksioni jugosllav (ose serb), siç ndodhi me Kosovën. Prandaj edhe ka qenë kundër këta të dyve (Prishtinën dhe Currin). A e mendove edhe ti këtë rast ose mendon një tjetër rast konkret?


Shikoje si te duash, por as nje udhëheqes nuk ka arrit aq shumë si Enver Hoxha. Qoftë qështje ushtarake, arsimi, historie, minioritetet e shqiperis, sigurimi brenda dhe jasht shtetit. Kur fqinjet e yne nuk kishin gjasa të bëjn me Shqiperine ashtu sic duan.

Për Zogun: Po edhe at rast, por edhe shitja e kosoves, që lidhet sigurisht me emrin e Zogut. Kosoven që e dha për lekë, dhe më në fund iku ne eksil, dhe e la popullin të shkoje te posht.
 
Bildquelle: Anadolu Agency

[h=1]Türkische Unternehmen bieten Albanien Bau von Flughafen an[/h] 0 Beitrag vom 24. Januar 2018 Türkei
Ein türkisches Konsortium hat angeboten, einen Flughafen in der albanischen Stadt Vlore zu bauen, sagte der albanische Premierminister Edi Rama am 17. Januar, wie die Nachrichtenagentur Reuters berichtet.
Rama, dessen Wahlkreis Vlore ist und der ein Freund des türkischen Präsidenten Tayyip Erdogan ist, setzt sich für einen Flughafen in der südwestlichen Küstenstadt ein.


Türkische Unternehmen bieten Albanien Bau von Flughafen an
 
Bildquelle: Anadolu Agency

Türkische Unternehmen bieten Albanien Bau von Flughafen an

0 Beitrag vom 24. Januar 2018 Türkei
Ein türkisches Konsortium hat angeboten, einen Flughafen in der albanischen Stadt Vlore zu bauen, sagte der albanische Premierminister Edi Rama am 17. Januar, wie die Nachrichtenagentur Reuters berichtet.
Rama, dessen Wahlkreis Vlore ist und der ein Freund des türkischen Präsidenten Tayyip Erdogan ist, setzt sich für einen Flughafen in der südwestlichen Küstenstadt ein.


Türkische Unternehmen bieten Albanien Bau von Flughafen an

Das wird dem von der USA-begatteten Mal sauer aufstoßen :lol:
 
Bildquelle: Anadolu Agency

Türkische Unternehmen bieten Albanien Bau von Flughafen an

0 Beitrag vom 24. Januar 2018 Türkei
Ein türkisches Konsortium hat angeboten, einen Flughafen in der albanischen Stadt Vlore zu bauen, sagte der albanische Premierminister Edi Rama am 17. Januar, wie die Nachrichtenagentur Reuters berichtet.
Rama, dessen Wahlkreis Vlore ist und der ein Freund des türkischen Präsidenten Tayyip Erdogan ist, setzt sich für einen Flughafen in der südwestlichen Küstenstadt ein.


Türkische Unternehmen bieten Albanien Bau von Flughafen an

Anscheinend seien sie bereit 100 mio zu investieren. Wäre sicherlich wine gute lösung, so könnten Touristen welche südalbanien besuchen möchten gleich in vlora landen.
Ich hoffe dass die Flugpteise wesentlich günstiger sein werden als in Tirana.
 
Zurück
Oben