Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nachrichten aus Kroatien

...wenn die radnicka fronta dagegen ist, bin ich erst recht dafür...picke crvene...
 
images%7Ccms-image-000065278.jpg


SDP-ov modus operandi: I Glavašević i Matić mutili s putovanjima, evo naloga

Milanovićev ured na čelu sa Sauchom izvlačio je novac, ali Državna revizija otkrila je nepravilnosti i u Ministarstvu branitelja, kojim se bavi i DORH!
Otkrivanjem afere Dnevnice u Uredu predsjednika Vlade za mandata SDP-ova Zorana Milanovića i predstojnika mu Tomislava Sauche kao da je otvorena Pandorina kutija. I nije neko čudo da su odlučili potkradati državu upravo na dnevnicama – em su neoporezive, em su u kešu.



A da nešto po pitanju službenih putovanja ne štima ni kod Predraga Matića u Ministarstvu branitelja, ustanovila je Državna revizija još ljetos. Revizija je otkrila brojne nepravilnosti, tako i propuste u knjizi putnih naloga i zahtjevima za službena putovanja, na koja je u 2015. godini potrošeno 957.501 kuna.
Za dnevnice je, navodi se u izvješću, izdvojeno 334.524,00 kn, a plaćene su i naknade za smještaj u iznosu 308.465,00 kn, prijevoz na službenom putu u iznosu 241.331,00 kn te cestarine i drugi troškovi u iznosu 73.181,00 kn. Rashodi su ostvareni za službeni put u tuzemstvu u iznosu 574.932,00 kn i inozemstvo u iznosu 382.569,00 kn. No, knjiga putnih naloga sadrži podatke o datumu, mjestu i osobi koja je upućena na službeno putovanje, ali ne sadrži podatke koji se odnose na svrhu službenog puta, iznos dnevnica i troškove putovanja.
Znatan dio zahtjeva za službeni put, osim iznosa dnevnica, ne sadrži druge planirane troškove te su dijelu zaposlenika za službeni put u inozemstvo isplaćeni predujmovi viši od potrebnih troškova za ostvareni službeni put, a zaposlenici su putne naloge razduživali i primljene predujmove vraćali nakon roka propisanog naputkom Ministarstva. Izvješća o rezultatima putovanja nemaju obrazloženja rezultata obavljenog posla te učešće, odnosno zadaće osobe upućene na službeni put, kako je propisano Naputkom Ministarstva.
Konkretno, iz primjera putovanja ministra Matića i njegovog pomoćnika Bojana Glavaševića u Tursku i SAD, proizlazi kako su zadržali dio iznosa dnevnica koji su trebali vratiti, a nedostaje i izvještaj s tog putovanja, koje je državu koštalo ukupno 120 tisuća kuna.
Za organiziranu prehranu samo 20 posto dnevnice, Glavašević i Matić uzeli 100 posto
Kada su u proljeće 2015. Matić i Glavašević s dvoje savjetnika putovali u Ameriku, nije se o tom putu puno znalo, nije bilo iscprnih medijskih izvještaja, priopćenja, presica – poput recimo ove najsvježije Glavaševićeve o napadu na gay klub. No Direktno.hr u posjedu je dokumenata u kojima su navedeni službeni razlozi putovanja. Kao povod puta navedena je komemoracija 100. obljetnice bitke kod Canakkale (Galipolja), radni sastanak s Dimitrijem Titovim i Phumzile Mlambo-Ngcuka (angažirani pri Glavnom tajništvu UN-a u New Yorku) teput u Washington ''na bilateralni sastanak''.
Tek se naknadno iz Glavaševićeve izjave dane jednoj dnevnoj novini saznalo kako je tema razgovora bilo osnivanje rehabilitacijskog centra na hrvatskom Jadranu u koji bi dolazili vojnici na povratku iz mirovnih misija ili žrtve rata iz cijelog svijeta. Iz pouzdanih izvora doznajemo kako ne postoji službeno izvješće s ovog putovanja, tek rečenica rukom napisana na poleđini putnih naloga.
Kako bilo, iz dokumenata kojima raspolažemo vidljivo je kako je cijena dnevnice za Tursku bila 50 eura, a 95 dolara za SAD. Za ukupno devet dana putovanja, Matić i Glavašević su svaki dobili po cca 5000 kuna dnevnica (po 150 eura dnevnice za tri dana u Turskoj i 570 dolara za šest dana u SAD-u).


Iz troškovnika za ovaj službeni put vidi se kako je u Turskoj plaćen smještaj samo za dvije osobe. Kako doznaje Direktno.hr, razlog tome je što je dužnosnicima Matiću i Glavaševiću u luksuznom hotelu Marmara Taksim smještaj platilo tursko Ministarstvo vanjskih poslova (MFA of Turkey), dok su Zvonimir Galić i Nika Blažević odsjeli u Radison Blu hotelu (također s pet zvjezdica), na račun hrvatskih poreznih obveznika.
U hotelski smještaj bi trebala biti uključena i prehrana pa je Matiću i Glavaševiću dnevnica trebala biti umanjena za 80 posto, kako nalaže Državna revizija. No to se nije dogodilo. Umjesto 150 eura, trebali su dobiti samo po 30 eura za tri dana u Turskoj. 120 eura razlike su si, čini se, spremili u džep.
A kako doznajemo od izvora bliskog Ministarstvu branitelja, ovakve kombinacije su kap u moru u odnosu na ostala putovanja.
Zbog svega navedenog Državna revizija je u izvješću sugerirala ustroj računalne evidencije u svrhu učinkovite kontrole te obračuna i povrata primljenih predujmova u cilju transparentnog trošenja sredstava.
DORH: Mišljenje je uvjetno, postupanje nadležnog državnog odvjetništva je u tijeku
Kako neslužbeno doznajemo u Ministarstvu, s nepravilnostima koje je ustanovila Državna revizija upoznat je i DORH. Slijedom dobivenih informacija DORH smo pitali je li Državno odvjetništvo poduzelo radnje u slučaju nalaza državne revizije u Ministarstvu branitelja za 2015. godinu.
''Državno odvjetništvo Republike Hrvatske po primitku izvješća Državnog ureda za reviziju razmatra njihov sadržaj te ih potom dostavlja nadležnim državnim odvjetništvima radi postupanja sukladno svojim zakonskim ovlaštenjima odnosno ocjenjivanja sadrže li nepravilnosti koje je istaknuo Državni ured za reviziju ujedno u sebi obilježja kakvog kaznenog djela za koje se progon poduzima po službenoj dužnosti'', stoji u odgovoru koji potpisuje glasnogovornica DORH-a Martina Mihordin.
Nadodaje kako je postupanje nadležnog državnog odvjetništva povodom izvješća u Ministarstvu branitelja u tijeku, da sukladno zakonskoj odredbi o tajnosti izvida DORH ne može davati više informacija.
Napominje i kako je riječ o uvjetnom mišljenju. Pojasnimo, uvjetno mišljenje nastaje kada se revizor ne slaže ili kada postoji sumnja o jednoj ili više pozicija u financijskim izvještajima, koji su značajni ali nisu bitni za razumijevanje financijskih izvještaja.
Saucha kontrolirao informacije o inozemnim putovanjima svih ministarstava
Ovaj iznos možda nije velik, ali je slučaj dnevnica u Ministarstvu branitelja zanimljiv u svjetlu pljačke državnog proračuna u Uredu predsjednika Vlade, dok ga je vodio Milanovićev predstojnik Tomislav Saucha. U Uredu predsjednika Vlade izvučeno je više od pola milijuna kuna za inozemne dnevnice, no sada se postavlja i pitanje je li izvlačenja novca bilo i u Kabinetima ministara. Pritom valja imati na umu uputu koju je Tomislav Saucha 2012. izdao svim ministarstvima, u kojoj traži da se informacije o službenim putovanjima u inozemstvu, uključujući programe i aktivnosti, ali ne i troškove, obvezno dostave Uredu premijera. Taj je dopis u subotu ekskluzivno objavio portal Direktno. No, kako doznajemo, Sauchin Ured nije bio službeno obaviješten o putovanju u SAD.
DOPIS Saucha naredio ministarstvima izvještaje o inozemnim putovanjima
Nalaz državne revizije definitivno upućuje na to da je sustav kontrole slab, da se izvještajima u Saboru i ministarstvima pristupa ofrlje, površno i nonšalantno, a sve to plaćaju opljačkani hrvatski građani.
Dokumente pogledajte u nastavku članka.
get_img



get_img



get_img



get_img



get_img



get_img



get_img



get_img



get_img



get_img



get_img


 
[h=1]Svjedočanstvo paroha crkve Svetog Save u New Yorku, Andreje Dimitrijevića, o Stepincu kao svjetlu u mraku[/h]Foto: Zagrebačka nadbiskupija


“Ja kažem ovo, kad se prilike srede i smire, kad se budu mogli publicirati svi dokumenti, kad se budu mogli isti u miru raditi i izraditi, kad svi faktori mogu slobodno reći svoju riječ, bez ikakvog straha, potpuno slobodno u svjetlu čiste istine, s političkog i moralnog stanovišta, neće se naći nijedan čovjek koji bi upro prst u zagrebačkog nadbiskupa”, riječi su blaženog Alojzija Stepinca izgovorene na sudskoj raspravi 1. listopada 1946. godine. Iako je već u ono vrijeme veliki broj svjedoka želio progovoriti o nadbiskupovoj nedužnosti, odlukom tzv. ‘narodne vlasti’ to im je bilo onemogućeno.
Broj Srba, i to napose vrlo uglednih, koji su htjeli svjedočiti u korist Alojzija Stepinca bio je vrlo velik. Jedan od njih je i kirurg prof. dr. Julije Budisavljević sa Medicinskog fakulteta u Zagrebu, koji se uz svesrdnu pomoć Alojzija Stepinca, brinuo za djecu siročad koji su ostali bez oba roditelja u ratnim događanjima. Na Budisavljevićevu ponudu za svjedočenje u korist Stepinca, kao i još nekoliko uglednih pravoslavaca među kojima su bili i slavonski pravoslavni vladika Emilijan, sveučilišni profesori dr. Dragišić, dr. Negovetić, dr. Milutin Radetić, zatim dr. Marko Vidaković i druge ugledne osobe, javni komunistički tužitelj Jakov Blažević je uspio ishoditi da sudsko vijeće ne prihvati njihova očitovanja, odbivši ih grubim riječima nazivajući ih »klerofašistima«.
Danas, na dan smrti našeg svetog biskupa i kardinala, donosimo svjedočanstvo svećenika Srpske Pravoslavne Crkve Svetog Save u New Yorku Andreje Dimitrijevića o Alojziju Stepincu od 10. veljače 1975. godine i to u originalu kako je napisao:
„Ja, Andreja D. Dimitrijević, srpsko-pravoslavni sveštenik, koji sam posvećen u čin sveštenika 10. augusta 1953. g. u Sabornom hramu u Požarevcu (Srbija), izjavljujem pod zakletvom sledeće:
Njegova Eminencija Blaženopočivši kardinal dr. Alojzije Stepinac je po mišljenju mnogih srpskih eminentnih duhovnika od kojih sam lično slušao najveći apologeta dvadesetog veka jer je branio svetu veru hrišćansku u najtežem periodu kada je bila, kao što je još uvek, ugrožena od bezbožnog crvenog ateizma.
Bio sam u drugom razredu gimnazije kada je suđen. Sav pravoslavni živalj kome je bilo stalo da se vera hrišćanska održi upirao je pogled i nadu u Njega, jer je On podgrejavao ono, u ono doba što niko od pravoslavnih Srba nije ni mogao ni smeo.
Zato Ga s pravom mnogi, kao i ja poštujemo kao velikog sveštenomučenika Crkve Hristove.


Ja lično sam dobro upoznat sa arhipastirskom delatnošću ovoga velikog Nadbiskupa, pa sam slobodan tvrditi o petnaestogodišnjici Njegove smrti i to da je za vreme rata štitio sve ljude koji su bili ugroženi od ratne stihije bez obzira koje su vere ili narodnosti bili.
Tačno znam, da su mu bezbožni komunisti prvih dana njihove strahovlade ponudili saradnju kada je On (onda Nadbiskup) tu suradnju odbio, jer kao verujući nije hteo “imati udela sa nevernicima”, tek onda su se bezbožnici “setili” da Ga treba uhapsiti i suditi. Velik je Njegov svetiteljski lik sijao između dva svetska rata u našoj Domovini i tako nastavio da sije i u najtežim danima za Crkvu Hristovu te je Njegovo mučeništvo opšteg karaktera za celu Hristovu Crkvu.
Jedan veliki pravednik na samrtnom odru oprašta se od svojih bezakonih mučiteja i kaže: “Oprosti im, Gospodine!”
Da li će On biti zvanično kanoniziran za svetitelja, moje nije da o tome prognoziram, ali je On u dušama istinskih vernika Vaseljenske Hristove Crkve već sveštenomučenik.
Posedujem imena i dokumentaciju koliko je Njegova Eminencija pomogao za vreme rata ne samo Hrvatima nego i Jevrejima i Srbima. On je prvi osnovao Caritas u Europi, ali to ne mogu objavljivati jer su te osobe u Jugoslaviji. Nadam se da će zagovorom kardinala Stepinca pred Bogom uskoro sinuti sloboda i Hrvatskom i Srpskom narodu kada ćemo slobodno moći o ovome pisati i govoriti.
Napisah ovo, ne radi Njegove pohvale, jer: “Ko će maju venac plesti, kad mu ga je Tvorac spleo” (Njegoš), već radi pouke nas samih.“
Prota Andreja Dimitrijević
Srpsko-pravoslavni paroh i Nastojatelj katedrale Sv. Save u Njujorku
 
mum hat nicht angerufen, bestimmt waren ihre beiden Nachbarinnen noch lange da (die sind hercegovke, jezik metar ipo), und obwohl ich ihr gesagt habe sie kann egal welche Uhrzeit anrufen ruft sie nie nach 22 Uhr an
 
Zurück
Oben