Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nur in kroatischer Sprache ,serbischer Sprache und bosnischer Sprache !! .

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Pula i tristać (Zastava 1300), 60-tih godina...
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

U nizu malih velikih ljudi upoznajte i dječaka koji je ugasio žeđ mnogim Afrikancima...
Zove se Ryan Hreljac i iz Kanade je. Rođen je 30.maja 1991.godine. Kada je imao šest godina, učitelj u školi im je u okviru školskog projekta pričao kako žive djeca u Africi. Spomenuo je i probleme sa pitkom vodom i prijeko potrebnu izgradnju bunara kako bi se pomoglo ovom stanovništvu. Dječaku je bilo nezamislivo da neki ljudi umiru od žeđi, a on jednostavno pusti vodu na česmi i utoli žeđ. Upitao je učitelja koliko košta jedan bunar. Ovaj se sjetio da postoji organizacija "WaterCan" i rekao da bi moglo biti oko 70 dolara.
Ryan je taj dan došao kući s ciljem da plati izgradnju jednog bunara. Rekao je majci da mu treba 70 dolara da kupi bunar za afričku djecu. Majka je insistirala da te pare zaradi i počela mu davati lagane zadatke i plaćati za njegov trud. Kada je konačno skupio cijeli iznos otišao je u "WaterCan". Međutim, tamo su mu rekli da je cijena bušenja bunara 2.000 dolara.
To nije omelo dječaka. Počeo je da radi i u komšiluku i svojom idejom da zaradi 2.000 dolara zarazio je sve oko sebe i svi su mu počeli pomagati. I uspio je.
U januaru 1999. izbušen je bunar u jednom selu sjeverno od Ugande. Istovremeno i Ryanova škola je počela da se dopisuje sa školom koja se nalazila u blizini bunara. Već 2000.godine otputovao je sa roditeljima u posjetu školi i selu. Dočekalo ga je stotine ljudi i svi su uzvikivali njegovo ime.
- Znaju kako se zovem? - Ryan je iznenađeno upitao vodiča.
- Svi koji žive sto kilometara okolo znaju.
Od jednog školskog časa, od jednog malog projekta nastala je fondacija. Ryan's Well Foundation je uspjela prikupiti milione dolara za vodu i kanalizaciju u Africi. Samo do 2016.godine iskopano je više od 1090 bunara i izgrađeno oko 1300 toaleta.
Ryan Hreljac je diplomirao na King's univerzitetu međunarodni razvoj i političke nauke. Svoje slobodno vrijeme koristi za predavanja širom svijeta s ciljem podizanja svijesti o svjetskim problemima vode, te šta sve možemo napraviti ako imamo snagu i volju.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Ljepota je skupa, ludo skupa a ništavna i varljiva stvar. Nema goreg rasipnika i veće opsene.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Troje čačanskih osnovaca spasilo život 65-godišnjoj ženi koja se vraćala sa dijalize
Troje učenika OŠ „Ratko Mitrović“ 24. maja, pre 4 dana, je spasilo život 65-godišnjoj ženi koja se, vraćajući sa dijalize, onesvestila na autobuskom stajalištu u Čačku, u Ulici Dr Dragiša Mišović. Na njih su ponosni profesori, razredni, direktor i svi koji su saznali za njihov gest u ovoj „kući znanja“.
Tamara Jelić, Vanja Šijaković i Tamara Pavlović, učenici odeljenja 8/2 su bili na očnom (sistematskom) pregledu u Opštoj bolnici Čačak. Prilikom povratka iz te zdravstvene ustanove, prolazili su pored autobuskog stajališta i u tom momentu su videli ženu kako pada i udara glavom u beton.
– Nismo imali vremena. Odmah smo počeli da joj ukazujemo prvu pomoć. Dosta toga sam naučila od tetke koja je medicinar i imala sam predznanje od nje, kako da se ponašam u tim situacijama, a i volela sam da čitam literaturu iz te obasti – priča Tamara Pavlović, koja planira da upiše srednju medicinsku školu.
Ona navodi da je baku uhvatila za levo rame i počela da radi masažu srca, jer je nesrećna žena počela da plavi u licu.
– U jednom trenutku sam joj opipala puls, koji se nije čuo. Moja drugarica, Tamara Jelić je počela da je prska vodom i jedva smo je podigli na klupu kako bi bila u sedećem položaju. Uplašili smo se jer smo počeli da je gubimo – kaže nam ova učenica.
Svo troje su razočarani, jer su ljudi prolazili kolima, pored njih i niko se nije udostojio da pomogne.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Danilo Bata Stojković bio je poznat po tome što nikada nije otkazivao predstave, pa je tako i jednu od poslednjih "Korespodencija", odigrao teško bolestan 5. februara 2002. godine na sceni Ataljea 212.
Na komemoraciji povodom Batine smrti Dušan Kovačević je rekao: "Ne znam da li je iko voleo pozorište kao Bata. Pred početak svake predstave ulazio je u garderobu maksimalno doteran, sa pažljivo odabranom kravatom. Govorio je: 'Dobro veče deco, za vas sam se uredio. Svaka predstava je za mene praznik i ja joj na ovaj način odajem počast'."
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Prije 50 godina...
1972. godine jedna firma iz istarskog gradića Buja, proizvela je prvi evropski elektronički džepni kalkulator, i to odmah nakon Amerikanaca i Japanaca. Nakon toga, za Buje se pročulo u celom svetu, a ime firme, Digitron, u Jugoslaviji je postalo sinonim za “džepne računare”.
Radilo se o modelu DB 800, savršenom spoju dizajna i funkcionalnosti, spravici malih dimenzija koja je mogla obavljati zahtevne matematičke funkcije, a rezultate je u istoj sekundi izbacivala na LED ekranu.
Buje je te 1972. još uvek bio grad tek delimično rešenog statusa, nekadašnji pripadnik Slobodne zone Trsta koji je 1954. potpao pod takozvanu Zonu B i time pripao Jugoslaviji. Ali, pitanje konačne granice Italije i Jugoslavije biće rešeno tek 1975. Osimskim sporazumima. Stanovništvo se rasipalo, bežeći iz Buja i okoline glavom bez obzira u borbi za golu egzistenciju. Upravo iz tih razloga, osnivanje jugoslovenskog preduzeća poput Digitrona na tom prilično zaostalom i devastiranom području bilo je važno pitanje.
Pod legendarnim direktorom Antom Tomljanovićem, Digitron je krenuo u napuštenoj vatrogasnoj zgradi sa samo 24 zaposlenih i već je sa svojim prvim proizvodom, kalkulatorom DB 800, opravdao poverenje koje mu je dato. Vizionarski su se opredelili za elektroniku, rastući sektor u kom na jugoslovenskom tržištu praktično i nije bilo konkurencije.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

ZDRAVKO ČOLIĆ danas slavi 71. rođendan "Druga Tita sam volio i nikad to nisam krio."
S nostalgijom govorite o prošlim vremenima. Je li vam socijalizam bio bolji od kapitalizma?
- "Jest. Ja nisam materijalist koji živi zato da bi zgrtao bogatstvo. Meni je socijalistički model bio sasvim dovoljan za pristojan život. Nije bilo velikog materijalnog blagostanja, ali je bilo socijalnog mira. Nije to nostalgija, ali kad usporedim nekadašnja vremena s ovim današnjim, čini mi se da je nekad bilo više socijalne pravde. Danas je život suroviji, u tim uvjetima se svi ne mogu snaći i bude mi žao zbog toga. Svjestan sam da živimo u drugim vremenima, da se prošlost ne može vratiti, ali činjenica je da imamo ogroman jaz između siromašnih i bogatih i da toga prije nije bilo."
Poznato je da ste pokojnom Josipu Brozu pjevali “Druže Tito, mi ti se kunemo”. Pjevate li i današnjim političarima?
- "Druga Tita sam ja volio i nikad to nisam krio. To je bilo takvo vrijeme, bio sam mlad i čast mi je bilo pjevati za njega. Ne sjećam se kada sam zadnji put otpjevao “Druže Tito, mi ti se kunemo”, ali to ne znači da se stidim te pjesme. Ne stidim se ni toga što sam volio Tita, niti što smo se Lokice i ja slikali s Titom i njegovim pudlicama. Danas više ne pjevam političarima. Mislim da za umjetnika to i nije dobro, njegovo je da stoji po strani od politike i bude čovjek naroda. Uostalom, danas ima toliko stranaka da bih ja danonoćno morao pjevati samo za njih, jer kad pjevaš za jedne, onda se zamjeriš onima drugima za koje nisi pjevao. Zbog toga ja radije pjevam ženama."
 
Zurück
Oben