Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nur in kroatischer Sprache ,serbischer Sprache und bosnischer Sprache !! .

Das ehrt den Mann zwar aber das ist auch keine Lösung, im Gegenteil, es werden nur noch mehr. Dass es viele streunende Hunde gibt liegt ausschließlich an selbsternannten Tierliebhabern.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Čuveni voz Orijent ekspres je kasnio samo jednom. Desilo se to na beogradskoj železničkoj stanici 1928. godine.
U Francuskoj je u to vreme obeležavana deseta godišnjica savezničke pobede u Prvom svetskom ratu. Za tu priliku poslat je voz za Beograd kako bi prevezo srpske zvaničnike pozvane da učestvuju u proslavi. Ukrcavali su se generali, političari, bivši vojnici... Francuski ambasador, koji je prisustvovao ispraćaju, slučajno je na peronu video Milunku Savić. Stajala je pored voza i ispraćala pogledom svoje ratne drugove. Začuđen, upitao je zašto i ona ne ide na ovo putovanje. ,,Ja za to nemam novca", skromno je odgovorila Milunka. Njegova ekselencija kao i okupljeni građani to nisu mogli da dozvole. Ispred njih je stojala velika Milunka Savić. Žena sa najviše ordena u istoriji ratovanja. Heroina Balkanskih i Prvog svetskog rata, narednik u Drugom puku srpske vojske „Knjaz Mihailo“. Ranjavana u borbama devet puta. Ti isti Francuzi su je zbog neizmerne hrabrosti prozvali „srpska Jovanka Orleanka“ i dodelili čak dva ordena Legije časti.
Nije bilo prostora za oklevanje. Prisutni su brzo prikupili novac. Ambasada Francuske je obezbedila potrebnu dokumentaciju. Orijent ekspres je stajao mirno. Svi putnici, glavešine i generali su sedeli u vozu i čekali. Niko se nije bunio. Znali su da bez Milunke putovanje nije pravo. Da bez nje i ne mogu da krenu.
Mnogo vozova je od tada prtutnjalo Beogradom. Orijent ekspres juri svetom. Jednom je čekao, samo jednom i to srpsku heroinu, Milunku Savić.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

1. Mravi nemaju pluća
2. Mravi nemaju uši
3. Mravi imaju dva stomaka
4. Mravi znaju plivati
5. Mravi su farmeri
6. Mravi su robovlasnici
7. Mravi su stari koliko i dinosaurusi
8. Širom sveta postoji više od 12.000 vrsta mrava
9. Mrav može podići 20 puta svoju težinu
10. Neke kraljice mrava mogu živeti godinama, i imati milione potomaka.
11. Kada se bore..bore se do smrti
12. Kada kraljica kolonije umre, kolonija može preživeti samo nekoliko meseci
13. Mravi mogu živeti dva sata bez kiseonika
14. Mravi nemaju krvi !
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Drage Slovenke, dragi Slovenci,
Na današnji dan leta 1941 so pripadniki Rašiške čete izvedli prvi napad na okupatorsko vojsko. S tem se je začel narodnoosvobodilni boj slovenskega ljudstva proti okupatorju in domačim izdajalcem in zato 22. julij praznujemo kot Dan vstaje Slovenskega ljudstva.
Slava partizanskim junakom!
Smrt fašizmu - svoboda narodu.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Kad i 299 moze da bude jubilarni broj.
Godisnjica
Zoran Radmilovic umro je 21.jula 1985.
a sa njim i Jarryjev Kralj Ibi u režiji Ljubomira Mucija Draškića, vjerovatno uz Kovačevićevog Radovana Trećeg najpopularnija predstava odigrana u beogradskom Ateljeu 212.
Kralj Ibi se prikazivao 20 godina u Ateljeu 212, a Radovan III igran je tačno 299 puta. Samo desetak dana pred odlazak, Radmilović je izašao poslednji put na scenu, kao “Radovan”, rastrzan bolovima, optrčao je počasni pozorišni krug i, bez obzira na bol i ono neizrecivo što je nosio u duši, izazvao salve smeha i frenetičan aplauz.
, Glumcina,, bez sumnje jedan od – u veoma oštroj konkurenciji – najvećih glumaca bivše Jugoslavije. Imao je samo 52 godine kada ga je pobedila ona opaka bolest , a iza sebe je ostavio bezmalo 100 uloga na pozorišnim daskama, u domaćim serijama i filmovima.
Neke od njegovih izjava govore o karakteru ovog legendarnog umetnika sa ,, dasaka koje zivot znace,,.
- "Ja sam dobar čovek. Čak i kada nekog oteram u p. m., pitam se da li je dobro i bezbedno stigao".
A ko nas to plaši? Naravno, prvo mi sami sebe. Potom „ostale strukture“, da upotrebim tu neuhvatljivu reč mladih političara. Strukture koje odlučuju, drže snagu i moć. Snagu naše nevelike pameti, i moć našeg straha. A stvar je vrlo jednostavna! Na dohvat ruke, takoreći. Treba samo reći – NEĆU VIŠE TAKO! Svega tri reči, neizgovorene ili zaturene negde za ovih 2000 godina. I možda još dve – MARŠ TAMO! Znači, sve zajedno pet reči."
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Na današnji dan 1969. - Američki kosmonaut Neil Armstrong postao prvi čovjek koji je stupio na Mjesec. On je stao svojom lijevom čizmom na površinu Mjeseca u 2:56:15 UTC. Armstrong na Mjesecu bio dva sata i 21 minut, poslje čega se vratio na svemirski brod „Apolo 11“.
Samo tri mjeseca nakon ovog događaja, 18. oktobra 1969, astronauti predvođeni Neil Armstrongom trijumfalno dolaze u Beograd. Na proputovanju kroz 22 države, četiri kontinenta, koje je trajalo 38 dana, SFRJ je bila jedina socijalistička zemlja koja se našla na ovoj laskavoj turneji, podatak koji slikovito opisuje značaj i ugled koji je tadašnja država uživala.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Najbolji Batin prijatelj bio je Boris Dvornik. Kada sam bio prinuđen da odem iz Srbije, otišao sam pravo u Split kod Borisa. On i supruga Diana su me primili sa velikom radošću i ljubavlju. Tog dana javili smo se Bati tek oko ponoći. Iako je imao tešku operaciju srca, želeli smo da ga čujemo - počeo je Miljko priču za "Kurir".
- Boris je planirao da dođe u Beograd i Novi Sad i da se ponovo sretnu. Međutim, umro je 24. marta sledeće godine. Nažalost, do susreta nikad nije došlo. Za svađu između moga oca i Borisa "krivo je more", kako kaže pesma. Otac je početkom raspada Jugoslavije održao jedan govor u Skupštini, gde je rekao da Srbija mora da zaštiti Srbe van Srbije i, ako bude potrebno, da bi trebalo da ratuje kao što to rade Amerikanci i na tuđoj teritoriji.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Koliko je zaista važna podrška?
Irski MMA borac Conor McGregor je u jednom intervjuu rekao za svoju suprugu:
-Bili smo zajedno osam godina i živjeli smo u Irskoj, 30 milja od Dablina, u iznajmljenom stanu, bez posla. Nisam radio, jer sam cijelo vrijeme vježbao. Moj san je bio da budem heroj. Vjerovala je u mene i uprkos nedostatku novca, trudila se da vodim računa o ishrani, a morao sam jesti sportsku hranu i respektabilnu hranu. Uvijek se brinula o meni i ohrabrivala me. Kada sam se vraćao kući sa intenzivnog treninga, bez energije i umoran, uvijek mi je govorila: "Conor McGregor, znam da ti to možeš i da ćeš uspjeti. "
I sada zarađujem milione dolara boreći se u
mečevima sa između 50 i 70.000 gledalaca.
Sada mogu da kupim bilo koji auto, bilo koju
odjeću, bilo koju kuću, a ona ipak nije tražila
ništa od mene, a zaslužuje sve najbolje na ovom svijetu. Ona je uvijek uz mene i govori mi da mogu sve! Došao sam na ovo mjesto zahvaljujući njoj, nikad me nije iznevjerila i nikad me nije ostavljala samog.
Conor McGregor.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Jebo vas jezik
nemoj da je nekome
palo na pamet da mi kaže
kojim jezikom da govorim.
ja sam kruševljanka.
babe su mi se rodile i udale
u istom selu.
govorim kosovsko-resavskim dijalektom
koji je iskvaren
životom u beogradu.
ja sam beograđanka.
u ličnoj karti mi piše vračar.
petnaest godina sam provela u tom gradu.
tamo mi živi marta.
moj beogradski govor vonja na čarapane.
ja sam riječanka.
došla sam ovde i rodila hrvata.
muž mi je hrvat.
on često govori srpski.
naš mali sin za ručkom vikne “mrkva, bre!”
mrkva je kraće nego šargarepa.
zaljubila sam se u hrvatske reči
još kad sam gledala smogovce.
išla po kući i pozdravljala mamu
sa “bok stara”.
za mene jezik nikada nije bio
nedodirljiv i svet.
moj jezik je topao i živ,
potpuno pitom, spava mi u krilu.
moj jezik je moj, a ne vaš.
oblikovao ga je moj život,
moje babe, muževi i sin.
jezik mi nisu dale države i institucije.
nisu mi ga zadale akademije.
ne determinišu ga daleki kanoni.
ja sam jezik.
i govoriću kako mi se prohte.
ne bojim se jezika, niti mu se klanjam.
ljudima je jezik nešto daleko i strašno,
sistem u ime kojeg su spremni da mrze.
bog kojem se klanjaju
ti nepismeni ljudi,
profesori i pisci,
ceo život proveden u čitanju i pisanju,
a jezik im se nije približio ni korak.
čeprkaju po njemu iz daleka,
kao deca po mrtvom štakoru
uz pomoć dugačkih štapova.
govore meni kako da govorim.
moj jezik isparava iz tela.
miriše samo na mene.
i niko mu neće postavljati pravila
koja iz mene isključuju
babe, muževe i decu,
a svode me na države i nacije.
jezik nema oblik nacije.
ja nemam oblik nacije.
imam oblik sebe.
jezik je moj.
- Frida Šarar
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


"Mira Banjac dobija bioskopsku salu na Paliću nazvanu po njoj
U bioskopu Abazija na Paliću najavljeno je otvaranje Sale "Mira Banjac", posvećene našoj glumačkoj legendi i počasnoj predsednici Festivala evropskog filma Palić.
– Ovo je trenutak u mom životu koji je napravio veliku tačku. Šta ja posle ovoga mogu da tražim? Dobiti bioskop i jedno ime, nije lako nositi. Ali ja sam srećna što se ova prostorija sada napunila entuzijazmom i radošću. Volela bih da ova sala bude uvek puna, i da u njoj bude puno mladih reditelja, glumaca, produkcija. To bi za mene nešto značilo. Volela bih da ljudi dobiju nagradu na festivalu, u Sali Mire Banjac – izjavila je naša velikanka i Novosađanka Mira Banjac na predstavljanju sale koja će nositi njeno ime."
 
Zurück
Oben