Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Sporti Kosovar/Kosovo Sport

Kosova 108
Ausländer 113

Sehr von Kosova gefiel mir Granit Rugova :app:
Die hatten keine Chance gegen ihn, trotzdem hat Kosova zu viele Chancen verwertet.
m_f2b7a8fce8b40e0931d1d2212c1d8608.jpg
 
Kosova 108
Ausländer 113

Sehr von Kosova gefiel mir Granit Rugova :app:
Die hatten keine Chance gegen ihn, trotzdem hat Kosova zu viele Chancen verwertet.
m_f2b7a8fce8b40e0931d1d2212c1d8608.jpg


Schwächste AllStar Game seitdem es die gibt. Hälfte der Halle leer. Naja.
Ob die Liga jemals wieder sogut wie 2003 wird? Damals war das Allstar Game eine einzige Show, vorallem von den Ausländer.
 
Schwächste AllStar Game seitdem es die gibt. Hälfte der Halle leer. Naja.
Ob die Liga jemals wieder sogut wie 2003 wird? Damals war das Allstar Game eine einzige Show, vorallem von den Ausländer.

Das interesse ist voll zurück gefallen ..

Hoffentlich kommen Investoren genau so beim Fußball.

Ishallah ndyrshohet kut na pranon Fifa ose FIBA
 
sigal_jetmiridrizii-490x320.jpg




Prishtina beson në titull
Sigal Prishtina ka prezantuar amerikanin Alex Carcamo dhe reprezentuesin kamerunas, Gaston Essengue. Dy të fundit nuk kanë njohuri për basketbollin e Kosovës, ndërsa me këto përforcime të bëra bardh e kaltrit besojnë se do t’i arrijnë synimet e tyre – titullin e kampionit dhe Kupën e Kosovës.

Nga Valon Konushevci më 27.03.2010 në ora 12:53
Sigal Prishtina i ka prezantuar dy basketbollistët e huaj, me të cilët është përforcuar për garat e Kupës së Kosovës dhe ato të play-off-it në një konferencë për media të mbajtur të premten në kryeqytet.

Bëhet fjalë për amerikanin Alex Carcamo dhe reprezentuesin kamerunas, Gaston Essengue, të dy këta që luajnë në pozitat katër dhe pesë. Mësohet se të dy këta lojtarë janë mjaftë kualitativë dhe atraktivë për shikues.

Përforcimet e klubit bardh e kaltër nuk kanë pasur më parë informata rreth basketbollit kosovar. Megjithatë, ata jenë të gëzuar që do t’i mbrojnë ngjyrat e klubit më të suksesshëm kosovar.

“Më parë nuk kam dëgjuar rreth basketbollit të Kosovës. Por, mbrëmë pash një ndeshje të ekipit tim dhe më pëlqeu. Jam i entuziazmuar me pritjen që më është bërë dhe unë do ta jap maksimumin nga vetja ime”, ka thënë amerikani Alex Carcamo.

Njëjtë është shprehur edhe reprezentuesi i përfaqësueses së Kamerunit, Gaston Essengue.
“As unë nuk kam dëgjuar për basketbollin tuaj, por menaxheri imë më ka njoftuar pasi që mora ofertën. Më pas pash edhe disa xhirime dhe më pëlqyen. Jam pritur mirë këtu dhe shpresoj që ta ndihmojmë maksimalisht klubin për t’i arritur objektivat e veta”, deklaroi Essengue.

I pranishëm në këtë konferencë ishte edhe kapiteni i skuadrës bardh e kaltër Edmond Azemi, i cili shprehu bindjen e tij se Sigal Prishtina me këto përforcime do t’ia dalë ta rrëmbejë Kupën e Kosovës dhe ta mbrojë titullin e kampionit.

“Me rikthimin e trajnerit Arben Krasniqi dhe ndihmësit të tij Fikret Shatri, por edhe me këto dy përforcime, unë besoj se do t’i fitojmë të dy trofetë. Si gjithmonë, edhe kësaj radhe unë jam optimist se do ta fitojmë Kupën dhe titullin dhe nuk kam dilema në këtë”, tha Azemi.

Ndërkohë, anëtari i Këshillit Drejtues të Sigal Prishtinës, Veton Kajtazi, pohoi se transferimi i këtyre dy basketbollistëve është bërë pas konsultimeve me kryetrajnerin Arben Krasniqi, i cili nga e premtja i është rikthyer punës pas dorëheqjes që e pati ofruar ditë më parë.

“I kemi bërë këto përforcime pas konsultimeve me trajnerin Arben Krasniqi, me qëllim që të paraqitemi sa më mirë në garat për Kupë dhe për titull. Jemi të vetëdijshëm se do ta kemi vështirë përballë Pejës, Trepçës e Bashkimit, të tria këto të përforcuara dhe për të cilat kemi respekt. Më së vështiri mendoj se do ta kemi në luftën për Kupë, sepse ato gara zhvillohen në Mitrovicë. Megjithatë, shpresojmë t’i arrijmë objektivat tona”, theksoi Kajtazi.

Të pranishëm në këtë konferencë ishin edhe anëtarë të kryesisë së tifozëve prishtinas Plisat, të cilët kanë dhënë kontribut të madh për t’i siguruar shërbimet e lojtarit amerikan dhe atij kamerunas.

“Ne në bashkëpunim me Këshillin Drejtues dhe me dashamirët e klubit e kemi siguruar një pjesë të mjeteve për t’u përforcuar, kurse pjesën tjetër do ta sigurojmë nga shitja e biletave, por edhe në gjetjen e sponsorëve tjerë. Ne jemi të bindur se kjo sakrificë do të na shpaguhet me Kupë dhe titull të kampionit”, nënvizoi kryetari i Plisave, Sami Dili.

Sigal Prishtina këtë vit synon ta fitojë titullin e pestë, po ashtu edhe Kupën e pestë rresht, nën drejtimin e kryetrajnerit më të suksesshëm kosovar, Arben Krasniqi.

Gaston Essengue (Nationalspieler Kameruns) und Alex Carcamo verstärken Prishtina vor den Playoffs.
 
news

FFK kerkon avokat per te pershpejtuar hyrjen ne FIFA
Logo_FFK.gif
Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) po e shqyrton mundësinë e angazhimit të Jerome Champagne në rolin e avokatit të saj, për ta përshpejtuar procesin e inkuadrimit të FFK-së në FIFA e UEFA.

Champagne deri para pak kohësh ka qenë drejtor për marrëdhënie ndërkombëtare në FIFA, të cilën detyrë e ka kryer për njëmbëdhjete vite rresht.

Champagne është mik i ngushtë i kreut të FFK-së, Fadil Vokrri. Ky i fundit thotë se francezi është një mik i madh i futbollit kosovar, i cili vazhdimisht e ka ndihmuar futbollin kosovar në rrugën e realizimit të aspiratave të tij – inkuadrimit në FIFA e UEFA.

Duke e ditur se Champagne ka lidhje mjaft të forta në FIFA, drejtuesit e futbollit kosovar nuk e përjashtojnë mundësinë që ta angazhojnë atë, me pagë mujore, për ta përshpejtuar inkuadrimin e futbollit kosovar në familjen botërore të futbollit – proces ky i cili po ecën ngadalë, me gjithë përpjekjet e mëdha të udhëheqësve të futbollit kosovar.

“Ai është një mik i madh i yni, i cili na ka ndihmuar shumë. Ai është mik i ngushë i imi personal, i cili më ka premtuar se do ta shfrytëzojë çdo mundësi për të na ndihmuar. Mund të them se çdo mundësi është e hapur”, deklaroi shkurt për Express kreu i FFK-së, Fadil Vokrri.

Ndërsa angazhimin eventual të Jerome Champagne me pagë mujore në rolin e lobuesit dhe këshilltarit të FFK-së nuk e ka përjashtuar as nënkryetari i kësaj të fundit, Agim Ademi.

“Të gjitha mundësitë janë të hapura. Çdo njeri si Champagne, që ka njohuri dhe lidhje në FIFA, për ne është i nevojshëm. Champagne është mik i madh i yni, i cili na ka ndihmuar shumë dhe ka qenë çelës i afirmimit të futbollit kosovar në FIFA”, tha Ademi për Express.

Në anën tjetër, drejtori i Departamentit të Sportit pranë Ministrisë për Kulturë, Rini dhe Sport, Ibër Alaj, thotë se ky institucion është i gatshëm ta ndihmojë shtëpinë e futbollit kosovar në këtë drejtim, nëse kërkohet një gjë e tillë.

“Deri më tani nuk kemi pranuar ndonjë kërkesë të tillë. Por, Departamenti i Sportit është i gatshëm ta ndihmojë FFK-në nëse kërkohet një gjë e tillë, normalisht në bazë të ligjit dhe kritereve, sepse dihet se ai është një njeri i afërt me FIFA-n dhe është në interes tonin, sepse dihet se FFK-ja po bën përpjekje të mëdha për t’u ndërkombëtarizuar. FFK-ja ka donatorët e saj, prej të cilëve do të mund t’i siguronte pagë atij, por edhe do të merrte benificione të tjera që i takojnë”, ka thënë Alaj për Express.

Jerome Champagne para pak javësh ia ka bërë një vizitë private Republikës së Kosovës. Ai ishte mysafir i Fadil Vokrrit, derisa është bindur se prezantimi i futbollit kosovar nga ana e drejtuesve të FFK-së, të cilin e patëm bërë më parë, por edhe në takimin me Sepp Blatter, ka qenë real.
 
sigal_jetmiridrizii-490x320.jpg




Prishtina beson në titull
Sigal Prishtina ka prezantuar amerikanin Alex Carcamo dhe reprezentuesin kamerunas, Gaston Essengue. Dy të fundit nuk kanë njohuri për basketbollin e Kosovës, ndërsa me këto përforcime të bëra bardh e kaltrit besojnë se do t’i arrijnë synimet e tyre – titullin e kampionit dhe Kupën e Kosovës.

Nga Valon Konushevci më 27.03.2010 në ora 12:53
Sigal Prishtina i ka prezantuar dy basketbollistët e huaj, me të cilët është përforcuar për garat e Kupës së Kosovës dhe ato të play-off-it në një konferencë për media të mbajtur të premten në kryeqytet.

Bëhet fjalë për amerikanin Alex Carcamo dhe reprezentuesin kamerunas, Gaston Essengue, të dy këta që luajnë në pozitat katër dhe pesë. Mësohet se të dy këta lojtarë janë mjaftë kualitativë dhe atraktivë për shikues.

Përforcimet e klubit bardh e kaltër nuk kanë pasur më parë informata rreth basketbollit kosovar. Megjithatë, ata jenë të gëzuar që do t’i mbrojnë ngjyrat e klubit më të suksesshëm kosovar.

“Më parë nuk kam dëgjuar rreth basketbollit të Kosovës. Por, mbrëmë pash një ndeshje të ekipit tim dhe më pëlqeu. Jam i entuziazmuar me pritjen që më është bërë dhe unë do ta jap maksimumin nga vetja ime”, ka thënë amerikani Alex Carcamo.

Njëjtë është shprehur edhe reprezentuesi i përfaqësueses së Kamerunit, Gaston Essengue.
“As unë nuk kam dëgjuar për basketbollin tuaj, por menaxheri imë më ka njoftuar pasi që mora ofertën. Më pas pash edhe disa xhirime dhe më pëlqyen. Jam pritur mirë këtu dhe shpresoj që ta ndihmojmë maksimalisht klubin për t’i arritur objektivat e veta”, deklaroi Essengue.

I pranishëm në këtë konferencë ishte edhe kapiteni i skuadrës bardh e kaltër Edmond Azemi, i cili shprehu bindjen e tij se Sigal Prishtina me këto përforcime do t’ia dalë ta rrëmbejë Kupën e Kosovës dhe ta mbrojë titullin e kampionit.

“Me rikthimin e trajnerit Arben Krasniqi dhe ndihmësit të tij Fikret Shatri, por edhe me këto dy përforcime, unë besoj se do t’i fitojmë të dy trofetë. Si gjithmonë, edhe kësaj radhe unë jam optimist se do ta fitojmë Kupën dhe titullin dhe nuk kam dilema në këtë”, tha Azemi.

Ndërkohë, anëtari i Këshillit Drejtues të Sigal Prishtinës, Veton Kajtazi, pohoi se transferimi i këtyre dy basketbollistëve është bërë pas konsultimeve me kryetrajnerin Arben Krasniqi, i cili nga e premtja i është rikthyer punës pas dorëheqjes që e pati ofruar ditë më parë.

“I kemi bërë këto përforcime pas konsultimeve me trajnerin Arben Krasniqi, me qëllim që të paraqitemi sa më mirë në garat për Kupë dhe për titull. Jemi të vetëdijshëm se do ta kemi vështirë përballë Pejës, Trepçës e Bashkimit, të tria këto të përforcuara dhe për të cilat kemi respekt. Më së vështiri mendoj se do ta kemi në luftën për Kupë, sepse ato gara zhvillohen në Mitrovicë. Megjithatë, shpresojmë t’i arrijmë objektivat tona”, theksoi Kajtazi.

Të pranishëm në këtë konferencë ishin edhe anëtarë të kryesisë së tifozëve prishtinas Plisat, të cilët kanë dhënë kontribut të madh për t’i siguruar shërbimet e lojtarit amerikan dhe atij kamerunas.

“Ne në bashkëpunim me Këshillin Drejtues dhe me dashamirët e klubit e kemi siguruar një pjesë të mjeteve për t’u përforcuar, kurse pjesën tjetër do ta sigurojmë nga shitja e biletave, por edhe në gjetjen e sponsorëve tjerë. Ne jemi të bindur se kjo sakrificë do të na shpaguhet me Kupë dhe titull të kampionit”, nënvizoi kryetari i Plisave, Sami Dili.

Sigal Prishtina këtë vit synon ta fitojë titullin e pestë, po ashtu edhe Kupën e pestë rresht, nën drejtimin e kryetrajnerit më të suksesshëm kosovar, Arben Krasniqi.

Gaston Essengue (Nationalspieler Kameruns) und Alex Carcamo verstärken Prishtina vor den Playoffs.

Prishtina hat doch noch ein Kameruner in der Mannschaft wenn ich das richtig sehe oder?
Wo kann man eigentlich die Kader sehen?

Prishtina Kampion :cool:
 
tolle seite, hey haste aist geguckt. da wurde berichtet dass dardan berisha auf die polnische staatsbürgerschaft wartet und später für die polnische nationalmanschaft auflaufen will..

Die Polnische ist aber jetzt nicht so stark oder? Wäre ziemlich blöd das er für die spielt.
Hätte aber nicht gedacht das er für die PL-NM laufen will.
 
Zurück
Oben