No, znate li tko su 'orjunaši'?
Orjunašima se nazivaju pripadnici i simpatizeri organizacije Orjuna (Organizacija jugoslavenskih nacionalista) osnovane 25.siječnja 1921.Orjuna je bila ekstremna nacionalistička i teroristička organizacijaosnovana s ciljem zaštite unitarističke jugoslavenske države. Karakterizira jeprimjena drastičnih metoda terora protiv političkih protivnika. Orjunaši su usko surađivali s četnicima i jugoslavenskom vojskom te su provodili terorističke akcije protiv hrvatskih domoljuba i komunista.
Orjunaši su bili zagovornici koncepta autoritarne države suprostavljene demokraciji i parlamentarizmu, te su imali dobro uvježbane i organizirane naoružane skupine za teror.
Pokret je zabranjen 1929. ali njeno članstvo je ostalo u prisnim odnosima s jugoslavenskim državnim aparatom, a u II. svjetskom ratu su u značajnom broju stupali u četničke formacije - te je u Dalmaciji bilo više četničkih postrojbi popunjenih uglavnom Hrvatima - orjunašima.
Orjuna se od početka služila političkim nasiljem protiv političkih protivnika. Članovi su organizirani u desetine, koji poduzimaju batinaške napade. Veliku mržnju je pokazivala prema ustanovama, organizacijama i osobama koje su im ideološki bile suprotne, posebice prema kleru, frankovcima, separatistima, komunistima.
Jedna od upadljivih osobina orjunaša, kako ondašnjih, tako i njihovih sljedbenika po ponašanju, je ta što su se držali svake ideje koja je negirala hrvatsku državnu ideologiju. Prema gradu Zagrebu, koji je predstavljao moguće središte hrvatskog nacionalnog i državnog identiteta, osjećaju gađenje i upravljaju mržnju prema njemu, a s druge strane zagovaraju potpuna odvojenost Dalmacije, koju ne smatraju hrvatskom pokrajinom. Postojali su i izravni kontakti s fašistima. Tijekom drugog svjetskog rata priključili su se redovima vojske Draže Mihajlovića također i brojni Hrvati, Slovenci pa čak i bosanski muslimani - uglavnom članovi akcijskih četa Orjune.
U Dalmaciji, gdje je Orjuna najjače djelovala, uvriježilo se antihrvatske aktivnosti nazivati 'orjunaštvo', kakva je praksa u novije vrijeme prihvaćena i šire u Hrvatskoj, barem kada se progovora o pojavama na splitskom području.