Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nur in kroatischer Sprache ,serbischer Sprache und bosnischer Sprache !! .

Vino piju age Sarajlije,
vino piju, Zasavicu biju,
ranjenici mladi podvikuju.
Svaki veli: " Jallah , moja majko!"
Čamdži Mujo: "Jallah, moja Umo!"
Čamdži Mujo družini govori:
"Ah, družino, moja braćo draga!
Kada meni suđen danak dođe,
suđen danak i umrli sahat,
ufat te mi konja lastavicu,
i na konju zelenu dolamu!
U dolami u džepu desnome,
u njemu je prsten i jabuka,
u zadžepku mrko ogledalo,
podajte ga mojoj Umihani,
nek s ogleda, a mene ne gleda,
nek s udaje, a mene ne čeka,
a ja ću se junak oženiti,
crnom zemljom i zelenom travom.
Ako bude roda gospodskoga,
žaliće me tri godine dana.
Ako bude roda hojratskoga,
neće žalit ni tri bijela dana."
To izusti, pa dušicu pusti,
i umrije, žalosna mu majka!
Ufatiše konja lastavicu
i na konju zelenu dolamu.
Kad su došli šeher Sarajevu,
uzimaju prsten i jabuku,
dadoše je dilber Umihani.
Desila se roda gospodskoga,
žalila ga tri godine dana:
za godinu lice ne umila,
a za drugu ne nasmijala se,
a za treću kosu ne oplela.
Kad nastala četvrta godina,
rusu kosu rukom odrezala,
pa je šalje daji na kapiju.
Dajo joj je kosu pozlatio,
dajinica biserom kitila,
pa je meće gradu na kapiju,
ko prohodi da joj kosu žali:
"Ova kosa u devletu rasla,
u golemu jadu odrezana:
il je majka ukopala sina,
il sestrica brata jedinoga,
il djevojka svoga suđenika?
Nit je majka ukopala sina,
ni sestrica brata jedinoga,
već djevojka svoga suđenika,
što ga neće steći dovijeka."
Govori joj ostarjela majka:
"Što ti žališ tuđina junaka?
Nije ti ga majčica rodila".
"Luda ti si, moja mila majko!
Da si mi ga i triput rodila,
ja ga ne bih ovliko žalila,
ko što žalim tuđina junaka,
ja ga neću steći dovijeka!"
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

„Dve stotine godina smo govorili američkim Indijancima koji se bore za svoju zemlju, svoje živote, svoje porodice i svoje pravo da budu slobodni: položite svoje oružje, prijatelji, i nastavićemo da živimo zajedno. Kada su položili svoje oružje – ubili smo ih. Lagali smo ih. Prevarili ih na njihovoj zemlji. Naterali ih da potpišu ugovore koje mi sami nismo poštovali. Pretvorili smo ih u prosjake na kontinentu koji im je davao život otkad život postoji. Prema bilo kojoj interpretaciji istorije, koliko god izvrnutoj, mi nismo bili u pravu. Nezakonito smo postupali, niti smo bili pravedeni. Ne treba nas čuditi to, što se njih tiče, ne moramo vratiti njihove ljude, niti živeti u skladu s dogovorima. Nama je dato prirodno pravo da napadamo prava drugih, otimamo njihovo vlasništvo i uzimamo njihove živote, dok oni brane svoju zemlju i slobodu; dato nam je pravo da njihove vrline prikazujemo kao zločine, a naše razvrate kao vrline.
Ipak, postoji jedna stvar koja je iznad ove perverzije, a to je ogromna presuda istorije, koja će nas sigurno osuditi. Ali brinemo li mi o tome? Kakav je to šizofreni moral koji nam dozvoljava da celom svetu prenosimo poruku da živimo po datim obvezama, kada svaka stranica istorije govori suprotno; kada su svi žedni, gladni i ponižavajući dani i noći poslednjih 100 godina života američkih Indijanaca tome potpuno protivrečni?"
Deo govora Marlona Branda, nakon odbijanja Oskara za Kuma zbog lošeg tretmana Indijanaca u filmskoj industriji. Govor je pročitala Indijanka, koju je poslao Brando da primi Oskara, na konferenciji za novinare nakon dodele. Brando je takođe svoj veliki posed u Kaliforniji kako je on rekao samo vratio Indijancima, jer je to njima oduvek pripadalo.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Stara kuca u Vojvodini.
Lepotica iz prošlog veka,sve je isto kao nekad samo je vlasnici okrece spolja,svake godine u neku drugu boju..
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Znam gde sam rođena i Jugoslavija će zauvek biti u mom srcu. Mnogo je razloga zbog kojih sam bila primorana da promenim državljanstvo, ali ipak nisam imala snage da igram za američku Fed kup reprezentaciju kada su 1999. godine rušeni mostovi mog rodnog grada", priznala je američkim novinarima na jednoj konferenciji za medije u Majamiju. Dodala je i da se oseća kao Jugoslovenka, Mađarica i Amerikanka, kao i da nikada ne bi mogla da se odrekne svog porekla jer bi na taj način porekla ono što zapravo jeste.
- Monika Seleš
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Sve zavisi iz kojeg ugla posmatramo...
Stvarno mi se svidio jedan psiholog. Veoma
pozitivne stvari je rekao dami koja je, nažalost,
nabrajala ono što nema.
Nema pravih prijatelja.
Nema dobre plate.
Nema pristojnog auta.
Nema pristojnog stana.
Mladosti više nema.
I nema nade da će imati sve to jednog dana...
A, tako fini bradati psiholog popravio je naočare i veselo rekao:
-Naravno, nemaš ti mnogo. I lista bi se mogla nastaviti. Nemaš ni tešku bolest, koja je neizlječiva. Nemaš ni milionski dug. Nemaš ni odgovornosti za nekoga, za bolesnog rođaka ili mentalno retardiranog starca. Nemaš ni grbu. I nemaš ni invaliditet. Mnogo je stvari koje ti nemaš. I ako zapišete ono što nemate, vaše raspoloženje će se odmah popraviti. I biće nade da ne samo da neće postojati, nego se neće ni desiti.
I dama je mislila, proračunala u mislima i nasmiješila se.
Dakle, nemamo puno stvari. I ne moramo imati. A, sve ostalo se može zaraditi, poboljšati, dobiti na poklon ili jednostavno uraditi privremeno i nema problema. Glavno da smo živi i zdravi. I da su voljeni živi i zdravi. I da se nije desilo ništa loše. I to je već dobro. Ovim ćemo početi, kako kažu, nabrajati ono što nemamo.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Desanka Maksimović u šetnji Beogradom, 30-ih godina prošlog vijeka
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


"Nema vremena ni za šta drugo..
Ovo je život i sa ovog svijeta niko živ ne bježi. Ima još vremena,zato živi da ùživaš, sutra možda neće biti.
Jedi šta hoćeš, šetaj po suncu, kupaj se u moru...
Govori istinu kada je čuješ. Budi lud, Budi lud, budi čudan..
Budi svoj, nema vremena ni za šta drugo.
- Richard Gere
 
Zurück
Oben