Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

diasporas im alter, versorgt oder vegetieren?

Kroatien muss zu Geld kommen und sein Defizit abbauen. Es ist aber schon mies auf was die da alles für Ideen kommen. Ein Bekannter hat jetzt auch richtig Probleme deswegen. Er hat damals zu Yu-Zeiten ein großes Haus gebaut wie viele andere. Seine Eltern und Kinder haben ja weiterhin unten gelebt. Nur nach den neuen Gesetzen darf es gar nicht so groß sein. Nicht nur das er auch zahlen musste er kann es so nicht mal seinen Kindern vererben.

es gab eine frist, das zu grosse haus zu legalisieren.

- - - Aktualisiert - - -

habs gefunden.
ist leider vorbei


[h=3]Do kada mogu legalizirati objekat?[/h]Krajnji rok je 30.06.2013.
 
[h=1]"To nije u hrvatskom mentalitetu!"[/h]
Hrvatski doseljenici i starački domovi


Svaka zemlja ili nacija imaju svoj mentalitet i tradiciju. U Njemačkoj je npr. normalno da starije osobe odlaze u staračke domove. No zbog čega hrvatski doseljenici, koji već godinama žive u Njemačkoj, to pak ne žele?

0,,5730771_4,00.jpg


Zašto hrvatski doseljenici ne žele u njemačke staračke domove?

"Želim samo zaraditi nešto novca i zatim se vratiti u domovinu" - najčešće su bile namjere s kojima su mnogi iz bivše Jugoslavije odlazili u inozemstvo. Zaraditi nešto za izgradnju kuće, za novi automobil ili pak za vjenčanje. No prvotne namjere s vremenom su se promijenile, bilo zbog situacije na licu mjesta ili osobnih odluka. Mnogi se, naime, nisu vratili u domovinu nego su ostali raditi i živjeti u Njemačkoj ili nekoj drugoj zemlji. Mnogo godina kasnije i sa stečenim višegodišnjim radnim stažom, dočekala se i mirovina.
U Njemačkoj postoji oko 11.000 staračkih domova, a mnogi Nijemci odlučuju se upravo za jedan od njih u kojem žele provesti ostatak svog života. Pri tome je važno naglasiti kako se u ovoj zemlji starački domovi doživljavaju kao nešto sasvim normalno i uobičajno, kao dio mentaliteta. No da li se hrvatski doseljenici, u ovom pogledu, mogu prilagoditi njemačkom mentalitetu ili je tu pak riječ o veoma različitom gledanju na stvari?


“Ne želim opteretiti dijete, ali ipak…“

Iako ne postoje pouzdane statistike o broju hrvatskih doseljenika koji se odluče ostati u Njemačkoj kako bi kada ostare ostatak svog života proveli u staračkim domovima, kao ni o broju povratnika u Hrvatsku, slijede realistični razlozi zašto se mnogi hrvatski doseljenici ipak ne žele prilagoditi njemačkom mentalitetu u pogledu staračkih domova.
0,,5932964_4,00.jpg


Hrvatska doseljenica Renata König

"Iako kao doseljenik živiš u Njemačkoj ništa se mnogo ne promijeni u mentalitetu. Naime, obitelj ide obitelji, dijete se brine o roditelju, ako treba dovest će roditelja k sebi u stan i brinut će se o njemu. Koliko uopće hrvatskih obitelji ima u Njemačkoj u kojima će dijete roditelja poslati u starački dom, to jednostavno nije u našem mentalitetu", riječi su hrvatske doseljenice Renate König. Medicinska sestra sa suprugom Nijemcom živi u Münchenu. Kao medicinska sestra radila je i u bolnicama, ali i u staračkim domovima. Iskustvo koje je stekla u pogledu starijih osoba i domova, priča ona, nažalost nije uvijek bilo pozitivno.

"Postoje osobe koje rade u staračkim domovima samo kako bi zaradile novac, koje ne vole to što rade i nikada neće ni voljeti", kaže Renata. Upravo je to možda i jedan od glavnih razloga zašto mnoge osobe, bilo da je riječ o doseljenicima ili ne, pomno promišljaju svoju odluku o odlasku u starački dom. No isto tako Renata je i svjesna jedne činjenice koja će, kako kaže, jednom i na nju imati utjecaja kada dođe trenutak ’što sada’: "Kada bih znala da ću opteretiti svoje dijete onda bi radije otišla u starački dom, a s druge pak strane, i dalje se teško na taj korak odlučiti."


Jednostavno – Hrvati nemaju tu tradiciju

Da je pri tome stvar o mentalitetu, ali i o cijelom društvu, svjesan je i Marko Bilić, hrvatski socijalni radnik u savjetovalištu pri Caritasu u Stuttgartu. Već dugi niz godina Bilić savjetuje i pomaže doseljenicima iz bivše Jugoslavije. Ističe kako mnogi hrvatski doseljenici pri odlasku u mirovinu češće razmišljaju o povratku u svoju domovinu, a rijetko o ostanku u zemlji u kojoj su stekli mirovinu. Da pri tome pitanje odlaska u starački dom igra jednu od važnih uloga, Bilić je uvjeren, no pitanje je u kojoj zemlji otići u starački dom. "Nije istina da Hrvati ne idu u staračke domove nego da ne idu rado oni koji su ovdje (u Njemačkoj). Zbog čega? Zbog toga što mi nemamo tu tradiciju koju imaju Nijemci", kaže Bilić.
0,,4817026_4,00.jpg



Socijalni radnik ističe kako se ne može točno reći zašto je to tako, jer je ova problematika suviše kompleksna, a razloga je ipak znatno više. A kao jedan od razloga Bilić navodi i razliku između hrvatskih doseljika u Njemačkoj i onih npr. u Australiji ili SAD-u. "U Australiji su doseljenici bili svjesni kako ne mogu svakog petka, svakog tjedna putovati za Hrvatsku. Ovdje (u Njemačkoj) je uvijek iz Stuttgarta ili Münchena išlo po dvadesetak autobusa tjedno za Hrvatsku. Zbog toga se i velik broj Hrvata sa sjevera Njemačke preselio na jug, kako bi češće putovali doma."


Hier nochmal als Audiofile

Audio






 
hahaha cobra
dein Artikel ist über 4 jahre alt.
genau in dieser zeit sind Altersheime in cro wie Pilze aus dem boden geschossen.

- - - Aktualisiert - - -

hahaha cobra
dein Artikel ist über 4 jahre alt.
genau in dieser zeit sind Altersheime in cro wie Pilze aus dem boden geschossen.


schau mal in dem link den ich reinstellte, wann welches entstand

jetzt hast mich zum lachen gebracht
 
hahaha cobra
dein Artikel ist über 4 jahre alt.
genau in dieser zeit sind Altersheime in cro wie Pilze aus dem boden geschossen.
Erst lesen. Falls du es nicht verstehst, ich übersetz gerne.

Hast bestimmt auch detailierte Statistiken die deine Aussagen belegen?
 
Aber ja Rothaut, innerhalb von 4 Jahren ändert sich die Mentalität natürlich:lol:
 
Erst lesen. Falls du es nicht verstehst, ich übersetz gerne.



Hast bestimmt auch detailierte Statistiken die deine Aussagen belegen?

statistiken vom balkanland?
nicht dein ernst?

das muss man sich in Einzelarbeit (suche) "erarbeiten"

- - - Aktualisiert - - -

Aber ja Rothaut, innerhalb von 4 Jahren ändert sich die Mentalität natürlich:lol:

dann recherschiere mal, wann die in Kroatien entstanden sind.

dann lachen wir beide darüber
 
statistiken vom balkanland?
nicht dein ernst?

das muss man sich in Einzelarbeit (suche) "erarbeiten"

- - - Aktualisiert - - -



dann recherschiere mal, wann die in Kroatien entstanden sind.

dann lachen wir beide darüber

Sorry Kollege, aber du warst und bist einfach nur ein Klugscheißer der keinen Plan von dem Land hat dem er anscheinend mal angehört hat.

Aktuelle Zahlen sehen so aus:

U državne domove i druge pravne osobe bilo smješteno 17.536 osoba.


Hauptsächlich alte, aber auch Invaliden und jüngere Menschen mit geistigen Problemen.
Sind natürlich besorgniserregende Zahlen wenn man mal die Folgen des Krieges mit betrachtet.

Und jetzt lach mal Winnetou
 
die meisten eigentlich 2012/ 2013

hier was für dich:^^:

U Hrvatskoj postoje tri državna, 45 županijskih i 178 privatnih domova za umirovljenike. Prosječna cijena mjesečnog boravka u županijskim domovima je 4.000 kuna. U domovima je ukupno 17.500 osoba. Dok u državnim postoje liste čekanja, u ovom ultraluksuznom toga nema. Pet Hrvata već je rezerviralo najskuplje sobe.


Hrvatska: U luksuznom stara?kom domu imaju i stroj za pomla?ivanje - Dnevnik.hr


es scheint, Mentalität hat sich verändert
 
Zurück
Oben