Ofiziere der armija BiH
MEĐUNARODNI SUD OSUDIO ENVERA HADŽIHASANOVIĆA I AMIRA KUBURU
Međunarodni sud je danas donio osuđujuće presude za Envera Hadžihasanovića i Amira Kuburu, komandante visokog ranga u Armiji Bosne i Hercegovine (ABiH). Pretresno vijeće je osudilo Envera Hadžihasanovića na pet godina zatvora, a Amira Kuburu na dvije i po godine.
Pretresno vijeće II Međunarodnog suda osudilo je obojicu zbog propusta da preduzmu potrebne i razumne mjere da spriječe ili kazne izvršioce više zločina koje su snage pod njihovom komandom počinile u srednjoj Bosni i Hercegovini 1993. i početkom 1994. godine. Pretresno vijeće ih je oslobodilo optužbi za više drugih zločina.
U prvoj presudi Međunarodnog suda koja se bavi prisutstvom boraca Muslimana ili mudžahedina iz inostranstva u srednjoj Bosni i Hercegovini, Pretresno vijeće je zaključilo da je Enver Hadžihasanović efektivno kontrolisao slanje tih snaga na zadatke. Vijeće je zaključilo da su pripadnici mudžahedina teško pretukli i psihološki zlostavljali pet civila iz hrvatske i srpske zajednice u Travniku, te da su ubili Dragana Popovića u oktobru 1993. u logoru Orašac. Pretresno vijeće je proglasilo Envera Hadžihasanovića krivim jer nije spriječio te zločine.
Pretresno vijeće je takođe osudilo Envera Hadžihasanovića zbog propusta da preduzme potrebne i razumne mjere da kazni pripadnike svojih snaga koji su 5. augusta 1993. ubili Mladena Havraneka, zarobljenog pripadnika vojske bosanskih Hrvata. Naposljetku, Vijeće je proglasilo Envera Hadžihasanovića krivim zbog propusta da spriječi ili kazni pripadnike svojih snaga koji su 1993. okrutno postupali prema civilima i ratnim zarobljenicima u pet objekata za zatočenje.
Pretresno vijeće je osudilo Amira Kuburu zbog propusta da preduzme potrebne i razumne mjere da kazni pripadnike svojih snaga koji su pljačkali privatnu ili javnu imovinu u selima Šušanj, Ovnak, Brajkovići i Grahovčići u junu 1993. Vijeće ga je takođe proglasilo krivim zbog propusta da spriječi ili kazni pripadnike svojih snaga koji su pljačkali privatnu ili javnu imovinu u selu Vareš u novembru 1993.
Članovi Pretresnog vijeća su: predsjedavajući sudija Jean-Claude Antonetti, sudija Vonimbolana Rasoazanany i sudija Bert Swart. Pretresno vijeće je tokom suđenja Enveru Hadžihasanoviću i Amiru Kuburi saslušalo svjedočenja 172 svjedoka, prihvatilo 33 pismene izjave svjedoka, kao i tri stipulacije. Suđenje je počelo 2. decembra 2003., a završilo 15. jula 2005. Ukupno 2.949 dokaznih predmeta predato je kao dokazni materijal.
Predmet Envera Hadžihasanovića i Amira Kubure jedan je od mnogih predmeta pred Međunarodnim sudom u kojima se optuženi visokog ranga terete za zločine počinjene nad hrvatskim i srpskim civilima.
hvo herceg bosna Funktionäre
Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić terete se za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine uključujući, između ostalog, ubistvo, silovanje, seksualno zlostavljanje, uništavanje imovine, zatvaranje, deportaciju i prisilno premiještanje počinjeno nad bosanskim Muslimanima i drugim nehrvatima od 1992. do 1994. godine.
Oni se terete za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je imao za cilj političko i vojno podjarmljivanje, trajno uklanjanje i etničko čišćenje bosanskih Muslimana i ostalih nehrvata koji su živjeli na onim dijelovima teritorije Republike Bosne i Hercegovine za koje se tvrdilo da pripadaju takozvanoj Hrvatskoj Zajednici (a kasnije Republici) Herceg-Bosni, i pripajanje tih teritorija kao dijela “Velike Hrvatske”. Optužnica se odnosi na zločine počinjene u opštinama Prozor, Gornji Vakuf, Jablanica, Mostar, Ljubuški, Stolac, Čapljina i Vareš.
Šestorica optuženih obavljali su najviše političke i vojne funkcije u vodstvu Herceg-Bosne tokom perioda na koji se odnosi optužnica. Prema optužnici, kao predsjednik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), i kasnije predsjednik vlade Hrvatske Republike Herceg-Bosne, Jadranko Prlić je bio jedan od najmoćnijih funkcionera u vlastima bosanskih Hrvata u vrijeme na koje se optužnica odnosi. Bruno Stojić je bio načelnik Odjela obrane HVO-a. Prema optužnici, Slobodan Praljak je istovremeno obavljao funkciju visokog časnika Hrvatske vojske, pomoćnika ministra obrane i višegpredstavnika Ministarstva obrane Hrvatske pri vladi i oružanim snagama HVO-a i kasnije komandanta Glavnog stožera, i imao istaknutu ulogu u obezbijeđivanju naoružanja i municije za snage HVO-a i, te direktno ili indirektno komandovao snagama HVO-a i njegovim operacijama u BiH. U optužnici se navodi da je, kao načelnik Glavnog stožera HVO-a i kasnije kao zamjenik vrhovnog zapovjednika snaga HVO-a, Milivoj Petković de jure i/ili de facto rukovodio i komandovao oružanim snagama Herceg-Bosne/HVO-a, dok je Valentin Ćorić, kao načelnik Uprave vojne policije, imao ključnu ulogu u uspostavljanju, rukovođenju i operacijama Vojne policije HVO-a. Berislav Pušić je bio načelnik Službe za razmjenu zarobljenika i drugih osoba i predsjednik komisije zadužene za sve zatvore i zatočeničke objekte HVO-a.
Pretresno vijeće je razmatralo dokaze o većem broju krivičnih djela koje je naveo tužilac. Ova djela uključuju primjenu sile, zastrašivanje i teror provođenjem masovnih hapšenja bosanskih Muslimana koji su nakon toga bili ubijeni, premlaćivani, seksualno napadani i na druge načine zlostavljani. Tokom napada na muslimanske gradove, sela i naselja vršeno je sistematsko granatiranje i snajpersko djelovanje po civilima. Imovina muslimanskih civila je uništavana da bi se obezbijedlo da ne dođe do povratka stanovništva. Otvarani su zatočenički objekti u kojima su zatočavani bosanski Muslimani, među kojima su bili žene, djeca i starije osobe. Oni su često držani u užasnim uslovima i uskraćivane su im osnovne ljudske potrepštine, kao što su odgovarajuća ishrana, voda i zdravstvena njega. Mnogi zatočenici su bili prisiljeni na fizički rad ili na prikupljanje leševa u opasnim borbenim situacijama.
Prvobitna optužnica protiv Jadranka Prlića, Brune Stojića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića, Valentina Ćorića i Berislava Pušića potvrđena je 4. marta 2004. i objelodanjena 2. aprila 2004. Sva šestorica optuženih su se predali 5. aprila 2004. Tokom prvog stupanja pred sud 6. aprila 2004., svi su se izjasnili da nisu krivi ni po jednoj od optužbi.
Suđenje je počelo 26. aprila 2006. Tužilaštvo je završilo izvođenje svojih dokaza 24. januara 2008. nakon što je pozvalo 145 svjedoka. Izvođenje dokaza odbrane je počelo 5. maja 2008. i zvanično završeno 17. maja 2010. nakon što je pozvan 61 svjedok. Završne riječi su su iznošene od 7. februara do 2. marta 2011. Ukupan broj sudskih dana je 465.
Icty da wird dir geholfen